escort kuşadası

34.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 2, 2021

Gedik Yatırım: Yıl sonu enflasyonu yüzde 12,5’i geçebilir!
[ad_1]

Ağustos ayı TÜFE enflasyonu aylık %0,86 seviyesinde gerçekleşti

Ağustos ayı TÜFE enflasyonu aylık %0,86 seviyesinde gerçekleşerek piyasanın %1,0’lik beklentisi ve bizim %1,15’lik tahminimizin altında kaldı. Böylece yıllık enflasyon da %11,77 seviyesinde yatay seyretti (Temmuz’da %11,76). Çekirdek TÜFE enflasyonu (C grubu) ise aylık %0,8 gerçekleşmenin sonucunda (geçen sene: %0,1), yıllık bazda %10,2’den %11,0’e yükseldi. Yİ-ÜFE enflasyonu ise, aylık bazda %2,35 seviyesinde gerçekleşti ve yıllık bazda %8,3’den %11,5’e yükseldi.

Çekirdek mallar enflasyonu (kur geçişkenliği etkisi) beklediğimizin altında kaldı

Çekirdek mallar enflasyonu (kur geçişkenliği etkisi) beklediğimizin altında kalırken, diğer kalemler kabaca beklentilerimize paralel gerçekleşti. Piyasadan daha yüksek TÜFE enflasyonu beklentimizin olası nedeni olarak, otomobil ve beyaz eşya fiyatlarında gözlemlediğimiz fiyat artışları nedeniyle, güçlü kur geçişkenliği etkisini öne çıkarmıştık. Ancak, dayanıklı mal grubu enflasyonu %1,4 seviyesinde gerçekleşerek, bizim beklentimizin (%3,0 civarı) oldukça altında kaldı. Ayrıca giyim kalemindeki mevsimlik fiyat düşüşü de %2,2 ile önceki senelerin altında kaldı (2019:-%1,2, 2018:-%1,6). Bunlar dışında diğer kalemlerdeki gerçekleşmelerin ise beklentilerimizle uyumlu olduğunu söyleyebiliriz. Dayanıklı mal grubunda aylık enflasyon bizim beklentimize göre düşük kaldıysa da, düşük baz etkisi nedeniyle yıllık bazda enflasyonun %10,0’dan %13,1’e yükseldiği görülüyor. Hizmet enflasyonu yıllık bazda %11,8’de yatay seyrettiyse de, dayanıklı mal grubundaki bu yükselişin katkısıyla, çekirdek enflasyonun (C grubu) yıllık bazda %10,2’den %11,0’e kayda değer bir yükseliş kaydettiğini söyleyebiliriz. Gıda enflasyonu aylık -%0,1 gelirken, yıllık bazda %12,7’den %13,5’e yükseldi. Enerji enflasyonu da %8,6’dan %9,6’ya çıkarak yükselişini sürdürdü. Son olarak, altın fiyatlarındaki aylık %15’lik yükselişin, manşet enflasyona %0,2 puanlık bir katkı yaptığını ve altın fiyatlarında sene başından bu yana kümülatif artışın %54’e ulaştığını belirtmek gerekiyor.

TÜFE enflasyonu sene sonunda %12,5 veya üzeri olabilir

TÜFE enflasyonu sene sonunda %12,5 seviyesinde (belki de üzerinde) olabilir. Salgının ilk zamanlarında talep yönlü dezenflasyonist etki konusunda TCMB’de ve piyasanın genelinde oluşan iyimserliğe karşın, aslında ciddi riskler de mevcuttu: salgına bağlı birim maliyet artışları (özellikle hizmet sektörlerinde), TL’de olası değer kaybı (hızlı parasal genişlemeye bağlı), iç talep baskısı (hızlı kredi teşviği kaynaklı), petrol fiyatlarında geri dönüş (normalleşmeye bağlı olarak), gıda fiyatlarında dalgalanma (salgın nedeniyle arz yönlü kısıtlar nedeniyle) ve potansiyel vergi artışları (bütçe açığındaki kötüleşmeye bağlı olarak) gibi.

Geçtiğimiz birkaç aylık süreçte, tüm bu risklerin belli ölçülerde gerçekleşmesiyle, yıllık TÜFE enflasyonu beklentilerin üzerinde kalmaya devam etti. Özellikle Ağustos’ta yaşanan TL’de hızlı değer kaybı sonrası, piyasada sene sonu TÜFE enflasyonu beklentilerinin %9,0-9,5’lardan %10,5-11,0, hatta üzerine doğru revize edildiğini gözlemliyoruz. Biz sene sonu TÜFE enflasyonunu zaten %11,5 civarında beklerken, TL’de ek değer kaybı ve/veya petrol fiyatlarında yükselişler yaşanması durumunda, bu tahmin üzerinde yukarı yönlü baskı oluşabileceğini belirtmiştik. Buna göre, TL’de son dönemdeki değer kaybı ve otomotivdeki son ÖTV düzenlemesi sonrası, sene sonu TÜFE enflasyonunu %12,5 olarak bekliyoruz (yukarı yönlü riskler halen bulunmakla birlikte).

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler