-1 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

Gedik Yatırım’dan 2021 yatırım stratejisi

BIST-100 Endeksi yılbaşından bu yana gelişmekte olan piyasaların oldukça altında performans sergilemiş olmasınarağmen, GOÜ’e göre iskontosu azalmıştır.

➢ BIST-100 Endeksi yılbaşından bu yana gelişmekte olan piyasaların %29 altında performans  sergilemiştir. Düşük performansın ana nedeni, yılbaşından bu yana 5,4 milyar dolarlık yabancı çıkışıdır (2019’un aynı döneminde 422 milyon dolar giriş). Çıkışın ana nedenleri olarak da, yüksek enflasyon, düşük büyüme ve jeopolitik riskler öne çıkmaktadır. Özvarlık karlılıklarının baskı altında kalması ve risksiz faiz oranının altına düşmesi bankacılık sektörü hisselerinin düşük performansına yol açmıştır.

➢ Öte yandan, karların daralması ve sanayi hisselerinin görece olumlu rölatif performansı neticesinde, Türkiye’nin GOÜ’lere karşı FD/FAVÖK iskontosu %38’den %23’e gerilemiştir. Gelişmekte olan piyasalarla karşılaştırıldığında, Türkiye’nin tarihi FD/FAVÖK iskontosu %18’dir.

➢ BIST-100 Endeksi hedefimiz 1.350 seviyesindir.

Baz makro senaryomuza dayanarak, 2021 yılı için %33 FAVÖK büyümesi bekliyor, hisse fiyatlarının büyüme beklentimiz ile cazip olduğunu düşünüyoruz. Jeopolitik ve makro ekonomik öngörülebilirlik ana katalizör olarak kalmaya devam edecektir.

Borsa Istanbul’un konsolide FAVÖK’ü çeyreklik bazda %15 artarken, 1Y20’de yıllık bazda %10 gerilemiştir. Net karlar çeyreklik bazda %86 yükselmiş, 1Y20’de yıllık bazda %17 daralmıştır.

FAVÖK’teki çeyreklik bazda artış, genele yayılmış bir trend olmayıp, Tüpraş ve Ereğli gibi büyük şirketlerdeki zayıf ilk çeyrekten kaynaklanan baz etkisi ve gıda perakende ve yiyecek ve içecek sektörü şirketlerinin güçlü performansından kaynaklanmaktadır. Benzer şekilde, çeyreklik net kar artışının kaynağı da, gene Tüpraş’ın düşük baz etkisi ile birlikte gıda perakende ve yiyecek-içecek sektörü şirketlerinin güçlü performansı olmuştur. Bankacılık hisselerinin çeyreklik bazda karlılıkları ise yatay kalmıştır. Birçok şirketin döviz cinsi borçlanmadan TL borçlanmaya dönmesi ve düşen faizler, finansal giderlerin düşük kalmasını sağlamıştır.

 

Yiyecek ve İçecek, Gıda Perakende

Her iki sektörün de operasyonel performans ivmesi, daha verimli operasyonel yönetim ve dinamik talep sayesinde güçlü kalmıştır. Öngörülebilir karlılık görünümü ve cazip değerlemeleriyle, Ülker, Migros ve Şok Marketler’i beğenmeye devam ediyor, olumlu sektör görüşümüzü koruyoruz.

Otomotiv ve Dayanıklı Tüketim

Bu sektörler arasında cazip değerlemeleri ile otomotiv sektörüne yatırım yapmayı daha uygun görüyoruz. Tofaş en beğendiğimiz otomotiv sektörü hissesidir. Ancak her ki sektörde de, Covid-19’da ikinci dalga ihtimali nedeniyle faaliyetlerinin yavaşlama riski olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz.

 

Havacılık ve Telekom

Havacılık sektöründeki talep daralması nedeniyle yaşanılan kapasite fazlası, karlılık ve nakit akışını baskı altında tutmaya devam edebilir. Telekom sektöründe ise sürdürülebilir karlılık ve nakit akışı sağlıklı bir şekilde devam etmekte. Turkcell ve Türk Telekom hisselerini tavsiye etmeye devam etmekteyiz.

 

Model portföyümüze Tofaş’ı ekleyip, Garanti Bankası’nı çıkartıyoruz

➢ Bankalar, bu raporda saydığımız makro nedenler ve azalan özvarlık karlılıklarından dolayı portföyümüzde olumsuz performans sergileyen hisseler oldu (bir sonraki sayfada performanslarını görebilirsiniz).

➢ Portföyümüzdeki sanayi hisse tercihlerimizim tümü büyük ölçüde (a) Covid-19’a ilişkin ikinci dalga ve kapanmalara karşı sınırlı risk, (b) güçlü ve sürdürülebilir nakit akışı, (c) özvarlık karlılığı gelişiminin devamı, ve (d) cazip çarpanlardan işlem görmesi kriterlerine uygun olarak seçilmiştir.

➢ Güçlü defansif özellikleri, sağlıklı mali yapısı ve cazip fiyatlaması nedeniyle Tofaş hissesinin orta vadeli olarak uygun bir yatırım fırsatı oluşturduğunu düşünmekteyiz. Pandemi ile ilgili ikinci dalga ihtimali önemli bir endişe kaynağı olsa da, yürürlükte bulunan “al ya da öde” anlaşmaları sayesinde şirket hissesinin benzerlerine kıyasla çok daha düşük risk barındırdığı görüşündeyiz. Yakın dönemde meydana gelen ÖTV artışlarına rağmen iç talebin güçlü seyretmeye devam edeceğini, ve ÖTV artışlarının özellikle ithal araçları etkilemesinden dolayı, Tofaş gibi yerli üreticilerin pazar paylarında artış olacağını düşünmekteyiz.

➢ Öte yandan, portföydeki banka ağırlığını, Garanti Bankası’nı portföyümüzden çıkartarak piyasa ağırlığına yaklaştırmak suretiyle azaltıyoruz. Bankacılık hisselerini ucuz bulmakla birlikte, orta vadede temel bir kataliste sahip olmadıklarını düşünmekteyiz.

  • Bankaların içinde göreceli olarak daha muhafazakar bir yönetim stratejisine sahip olan Akbank’ı, özellikle tarihsel değerlemelerine göre yüksek ıskontoda işlem görmesinden dolayı tavsiye etmekteyiz.

➢ Bankanın tüm yeniden yapılandırılan kredilerini muhafazakar bir şekilde, 2. Kategoride muhasebeleştirdiğini belirtmek isteriz.

➢ Banka 22 milyar TL sermaye fazlasıyla, %19’luk bir sermaye yeterliliği rasyosuna sahiptir..

➢ Bankacılık sektörü yılın ikinci yarısını, artan fonlama maliyetlerinden dolayı muhtemelen faiz marjı düşüşleri ile geçirecekken, Akbank’ın likit bilançosu ve enflasyona endeksli tahvillerin desteği ile bu dönemi çok daha az marj kaybı ile geçirmesini beklemekteyiz.

➢ Banka 0.47x PD/DD rasyosunda işlem görmektedir.

 

 

Sadece alıntıdır.  Raporun YouTube sunumuna bu linkten erişebilirsiniz.

 

BORSADA TEMETTÜ STRATEJİSİNE GÖRE YATIRIM YAPMAK

 

Oyak Yatırım’dan Strateji ve Hisse Önerileri…

 

Risk-i Memnu

 

Cemre Yoldaş:  Borsa’da celladına aşık olmak

 

 

 

 
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,303BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler