-0.1 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

Gelişen Piyasalar: Ekonomide düzelme beklentisi ile hisseler 3 aylık zirvede – ANALİZ

Riskli varlıklarda ekonomik tahmin ve verilerle fevkalade uyumsuz bir manzara hasıl oluyor. Dünya Bankası bu sabah açıkladığı Raporu’nda 2020 yılında dünya ekonomisinin %5.1 daralacağı, 2021 yılında “eskiye dönmeyeceğini” kaydetti. Rapor’un Gelişmekte Olan Ülkeler’e (GOÜ, Piyasalar = GOP) ayrılan bölümünde bu grubun 60 yıldır ilk kez ekonomik daralmayla tanışacağı ifade edildi.  Özellikle, Türkiye’nin de dahil olduğu Orta ve Doğu Avrupa bloğunda ortalama daralma %4’ü aşacak.

Cephenin öte yanında, fon yöneticileri salgının sona ermesi ve GOÜ ekonomilerinin hızla normale dönmesini fiyatlıyor. Dün itibarıyla, MSCI GOP Hisse Endeksi  yükselişini 8ci işlem gününe taşırken, günlük olarak da %0.2 prim yaptı. Bu sabah Asya’da Nikkei225 dışında tüm majör borsaların günü artıda kapatması da MSCI GOP Hisse Endeksi’nde yükselişlern süreceğine işaret ediyor.

AxiCorp global stratejisti Stephen Innes  Reuters’e yaptığı açıklamada, beklentilerin misliyle üstünde gerçekleşen ABD Mayıs tarım dışı istihdama vurgu yaparak, “Bu veriye göre, hanehalkı tüketimi Mayıs ve Haziran’da güçlü artışlar sergiler” dedi. Böylece, GOÜ’de  dış talep açığının daralacağının altını çizdi.

Reuters haberinde bazı uzmanların ise Covid-19 salgınında oyun sonunun belirsiz olması ve ekonomik hasarın ise henüz ölçilememesinden kaygı duyduklarını paylaştı.

Gerçekten de başlıca GOÜ’de manzara hiç de iç açıcı değil. Dün Güney Afrika Cumnhuriyeti Covid-19’un zararını telafi etmek için IMF’den kredi talebinde bulundu.  Breilzya’da günlük vaka sayısı 23 bini aşarak rekor kırarken, Global Source Partners  özel araştırma şirkeit Brezilya uzmanları dev Latin Amerika ekonomisinin bu sene %7.5 daralacağını, seneye ise ancak %2.5 büyüyeceğini öngördü.

Rusya, Hindistan ve Pakistan’da vaka saysı hala artış trendinde. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 vaka sayısının 7 milyonu, ölü sayısının da 400 bini geçtiğini anımsatarak, “Avrupa’daki durum iyileşmekle birlikte, küresel olarak kötüleşiyor” dedi.

Ghebreyesus, son 10 günün dokuzunda günlük bildirilen vaka sayılarının 100 bini geçtiğini belirterek, “Dün 136 bin vaka bildirildi. Bu, bir günde bildirilen en fazla vaka sayısıydı. Dünkü vakaların yaklaşık yüzde 75’i, çoğu Amerika ve Güney Asya’dan olmak üzere 10 ülkeden geldi” bilgisini paylaştı.

Afrika kıtasındaki ülkelerin çoğunda vaka sayılarının artmaya devam ettiğini ifade eden Ghebreyesus, bununla beraber bu kıtadaki ülkelerin çoğunda vaka sayılarının binin altında olduğunu söyledi.

Ghebreyesus, ayrıca Doğu Avrupa ve Orta Asya’da da Kovid-19 vaka sayılarının artışta olduğuna işaret etti.

S&P kredi derecelendirme kuruluşu bu sene ilan ettiği 1.800 not veya görünüm indiriminin 420’nin GOÜ’den geldiğini hatırlattı. S&P’ye göre takip ettiği GOÜ devlet ve şirketlerinin yarısının not veya görünümünün indirime uğradı. Kuruluş “kredi riskleri artıyor” ifadesini kullandı.

GOÜ’in bir kaç Asya ülkesi dışında hiç bir hikayesi yok. Fakat, Fed ve AMB darphanelerini 7/24 çalışması ile likidite artık ABD-AB’den taşıp, GOP’da avlanmaya çıktı. Ayrıca, Wall Street yükseldikçe S&P500’e belirli bir tarihi iskontoda syereden GOP hisselerinin de cazibesi otomatik olarak artıyor, çünkü “ucuz kalıyorlar”.

GOP’ta henüz bir köpük yok, özellikle tahvil faizleri hala kriz öncesi düzeye dönmüş değil.  Fakat, ani bir düzeltme olasılığı da yükseliyor. Tetik, yeni bir ABD-Çin Ticaret Savaşı, petrol fiyatlarında çöküş veya ABD’de vaka sayılarının yeni karantina ve sokağa çıkma yasaklarına dönüşmesi olabilir.

 

FÖŞ

 

Dünya Ekonomisi: Daralma Mayıs’ta hız kesti

 

Dolar gerilerken, Gelişen Ülke dövizleri altın günlerine döndü

 

FT:  Hedge fonları ikinci dipten çekiniyor

 

Danske Bank:  Dünya ekonomisi toparlanıyor, ama eskiye dönüş 2021’de
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,302BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler