Gelişen Piyasaların korkulu rüyası hortladı:  Arjantin ve Türkiye

0


Perşembe akşamı (ABD) Dolar Endeksi Mayıs 2017’den bu yana en yüksek kıymetini sınarken, Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ, Piyasalar = GOP)  F/X Endeksi de  5 gün aralıksız kıymet yitirerek, dolara karşı 3 aylık dip yapmış oldu. Nedenlerini ise bizde ve dünyanın diğeri ucundaki Arjantin’de aramak lazım.  GOP’un bu iki önde gelen isminde eş zamanlı çöküş yaşanması, “bulaşma” kısaca ruhsal korku sebebiyle tüm varlık sınıfını tesiri altına alabilir. MSCI GOP Hisse Endeksi’nin  %60’ni teşkil eden ülkelerin petrol ithalatçısı olması ve Brent’in de 2019’da ilk kez 75 dolar/varil direncini yukarı kırıp, geri adım atması kaygıları pekiştiriyor.

 

Dünyaca meşhur stratejist Muhammed el-Arian Bloomberg için yazdığı bir incelemede, GOÜ’in örneksiz bir cazibesi olmadığını, Fed başta biriki para Merkez Bankaları’nın bir kez daha  gevşek para politikası duruşuna geçmesinden destek aldığın öne sürdü.

 

Perşembe akşamı MSCI GOP Hisse Endeksi %0.9 daha kıymet yitirirken, Latin ABD’da Arjantin Merval Borsası %3’den fazla kıymet yitirdi. Yaklaşan seçimlerde popülist siyaseti ile malum eski başkan Cristina Kirscher’in anketlerde IMF’yle anlaşmayı imzalayan Macri’nin önünde görünmesi üstüne, Arjantin pezosu da ağır darbe aldı. Ülkenin CDS primleri “batkı işareti” vermeye başladı.

 

Türkiye’de TCMB’nin beklenmedik şekilde PPK metninden “ek sıkılaştırma gerekebilir” ifadesini çıkarması ve net F/X rezervlerinin tekrardan inişe geçmesi dövizde oldukca sert bir satış dalgası tetikledi.

 

Aberdeen Standard Investments’in GOP SGMK direktörü Edwin Gutierrez salgın hastalık riskine dikkat çekerek “Arjantin benzer biçimde malum bir ülke baskı altında kalınca, yatırımcılar fark gözetmeden her yerde  satıyor” dedi.

 

Commerzbank (Frankfurt şubesi) F/X ve GOÜ araştırma direktörü  Ulrich Leuchtmann Reuters’e “Türkiye’ye ulaşınca, işlerin çorap söküğü benzer biçimde bozulması riski devasa yükseklikte, zira TCMB önlem almakta ağırdan alır”  yorumunu yaparken, “eğer TL kriz havasına girerse, akabinde Cenup Afrika Cumhuriyeti randına baskı gelir, hatta Rus rublesi ve Brazil reali de etkilenir” diye devam etti.

Ulrich Leuchtmann’ın tarif etmiş olduğu sürece ”finansal bulaşma“ adı veriliyor. Birbirleriyle ekonomik yada finansal bağlantısı düşük ülkelerin psikoloji bozulması yüzünden eş zamanlı satılması anlamına gelir. Bu tür bir domino tesiri IMF Bahar Dünya  Görünüm Raporu’nda önde gelen risklerden biri olarak işaretlenmişti.

 

Toronto Dominion  Securities stratejisti Cristian Maggio şu detayları paylaştı: “USD/TL’de son haftalardaki yukarı yönlü baskı göz önüne alındığında metinden çıkarılan ifade TCMB’nin kayıtsızlığını ve naifliğini gösteriyor. Lira mevzusunda negatif görüşümüzü koruyoruz. USD/TL’nin ikinci çeyrek sonunda 7,90’a, 3. çeyrek sonunda 8,90’a çıkacağını öngörüyoruz. Gelecek aylarda faiz artış baskısının oluşmasını ve ağırlıklı averaj fonlama faizinin %30 civarına yükselmesini bekliyoruz.”

 

Arjantin’de MB ve hükümet para kaçışını durdurmak için alınacak önlem bulamazken Türkiye’de İstanbul  seçimlerinin yenilenmesi ihtimali ve bir türlü çözülemeyen S-400 anlaşmazlığı bu iki ülkenin mali varlıklarının bir süre daha baskı altında kalacağının işareti olabilir.

 

Cuma günü açıklanacak ABD 1Ç2019 verisinde konsensus %2.2 Y/Y gelişme. Bu rakamın yukarı doğru aşılması, Dolar Endeksi’ni 2 senelik zirveye iterken, GOP’ta da yeni satışlar için bahane olarak kullanılabilir.

 

24 saat size haber ve yorum elde eden ParaAnaliz’e anında erişmek için bizi Feysbuk’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here