Gelişmekte Olan Piyasalar kurtuluşu Powell’den bekliyor

0


Salı seansında tatilden dönen Arjantin’de pezo dolara karşı %1 daha değer yitirdi. Başkanlık yarışında önde giden aday Alberto Fernandez devletin IMF borcunu ödeyemeyeceğini belirtmiş, yeniden müzakere istemişti.  Maliye Bakanı’nın değişmesi de yatırımcıları üzdü. Öte yanda, ABD, Almanya ve Çin’de ekonomiyi desteklemek için bütçe harcamalarında artış yapılacağı duyumları Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP, Ülkeler = GOÜ) panik satışları öteliyor.

 

Yine de GOP için fevkalade olumsuz olarak bilinen global yavaşlama büyük tedirginlik kaynağı.  Bloomberg’e göre yatırımcılar Cuma günü Jackson Hole’de sahne alacak Jay Powell’ın her kelimesini  heyecanla dinleyecek.  Fed’in Eylül’de başlayarak 2020 yılı sonuna kadar sürecek bir parasal genişlemeyi başlatacağını çıtlatması Türkiye de dahil GOP’ta yeni bir ralli tetikleyebilir.

 

Dün  MSCI GOP Hisse Endeksi %0.28 prim yapmasına karşı hala 3 ayın dibine yakın seyrediyor.   Arjantin’de bitmeyen bunalım Latin Amerika’nın diğer devleri Brezilya ve Şili’yi etkilemedi.  Genelde güçsüz seyreden dolar Türkiye dışında GOÜ para birimlerinin çoğuna destek verdi.

 

Öte yanda, global yavaşlama endişesi eşliğinde Euro-tahvillerin ABD tahvillerine faiz spreadi (makası) 2012’den bu yana en hızlı aylık yükselişini kaydederken,  dolar faizler de son bir haftadır yükseliyor. Yani GOÜ Hazine ve şirketleri daha pahalıya borçlanacak.  GOP F/K’larıyla Gelişmiş Ülkeler arasında da fark açılıyor.

Morgan Stanley GOP’un geleceği hususunda iyimser. Stratejist James Lord Fed’den güvercince hamleler ve doğal piyasa deviniminin GOP’un dostu olduğunu öne sürdü. Lord’a göre Mayıs-Ekim arasında  çoğunlukla adil değerlerinin altına düşen GOP mali varlıkları, yılın kalan döneminde toparlanıyor.

Uzmanlara göre, Cuma günü Powell’in global ekonomiyi  desteklemek için güçlü ve sürekli bir parasal gevşeme sinyali vermesi GOP’ta moralleri düzeltir, fakat Fed Başkanı’nın bu denli cömert davranması zor.  ABD ekonomisi halen potansiyel hızı olan %2’nin üstünde büyürken, enflasyon göstergeleri de hızlanma yönünde. Son olarak da ParaAnaliz’de (link aşağıda) paylaştığımız üzere FOMC üyeleri arasında Eylül’de faiz indiriminin gerekliliği hususunda uzlaşma yok.

 

Fed’de büyük tartışma başladı

 

Video:  Global durgunluk ve Türkiye’ye etkileri

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here