Ana SayfaHaberlerEkonomiGelişmekte olan piyasalar yavaş...

Gelişmekte olan piyasalar yavaş ama güçlü bir geri dönüş sürecinde

[ad_1]

Kaynak: cnbc.com

Gelişmekte olan piyasalar, 2021’in en karlı yatırımları arasında önde gidiyor.  Pazartesi-Salı sendeleyen Gelişmekte Olan Piyasalar varlıkları, Çarşamba sabahı ABD 2ci Mali Destek Paketi’nde çözüm ve aşı haberleri ile yenideneyükselişe geçti.

 

CNBC.com’a göre, Hindistan Güney Kore ve Tayvan ile üç Yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ekonomik açıdan hassas yapıda olan EEM gelişmekte olan piyasalar ETF’si, S&P 500’ deki kazanımlara ayak uydurarak Mart ayındaki düşük seviyelere kıyasla yüzde 70 oranında toparlandı.

Fon yönetim şirketi Oppenheimer’da teknik analiz müdürü olan Ari Wald, bu toparlanmanın yıllardır ortaya konan emeğin bir ürünü olduğunu belitti. Wald CNBC’ye verdiği demeçte, “Gelişmekte olan piyasalarda uzun vadeli grafiğe bakıldığında, 10 yıldır süregelen düşüş 2017 yılında tersine dönmeye başlamıştı. 2018-2020 yılları arasında çizgisini koruyan geri dönüş eğilimi, bu sene ile birlikte uzun vadeli yükselişin nihayet başladığının sinyallerini veriyor” açıklamasını yaptı.

Güney Kore ETF EWY şu an 2007 yılındaki zirvesini geride bıraktığına dikkat çeken Wald, “Gelişmekte olan piyasaların hala bu seviyenin altında olduğu düşünülürse, söz konusu yükseliş piyasalardaki gücün bir göstergesidir. Bu da yatırımcıların fırsat arayışında, yatırım için kendine çeken bir yükseliş anlamına geliyor” dedi.

Laffer Tengler Investments baş yatırım sorumlu Nancy Tengler, gelişmekte olan piyasalar için 2021’deki küresel büyümenin göz önüne alınması gerektiğini belirtiyor. Tengler firmalarının ABD portfolyosunda gelişmekte olan ülkelerle ticaret yapan şirketleri de kattıklarını belirtti.

Yatırım konusunda iki taraflı bir yaklaşım içinde bulunduklarını belirten Tengler, “Ortağım Arthur Laffer Jr. tarafından yönetilen ETF stratejimizde gelişmekte olan piyasaların oranını ikinci çeyrekte Çin ile, ardında ise Tayvan’ı dahil ederek artırdık.” diye konuştu.

 

Çeviri: Cem Cetinguc

 

2021’DE DÜNYA TÜRKİYE VE DOLAR? ATİLLA YEŞİLADA YORUMLUYOR l EKONOMİTUBE TV

 

Borsa yukarı, döviz yatay, faizler yukarı

 

Fikret Önder: 2021’de küresel hisse rallisi sürecek

 

Salgın Yükselirken, Gelişmekte Olan Ülkelerin Borç Yükü Büyüyor[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Vietnam ve fotoğraf

Vietnam'ı merak edenler için Vietnam merkez kıyısında bulunan Hoi An antik...

Her sosyal bilimcinin mutlaka okuması gereken 10 akademik kitap

Akademik dünyaya yeni giren ve sağlam adımlarla ilerlemek isteyen her öğrencinin...

World Leaders Are People Too: Artist Shows Them Doing Their “Duty”

Given all the hefty decisions that today’s world leaders often have...

Bitcoin’de mum formasyonları ve anlamları

Bitcoin ve kripto paralarda fiyat hareketlerini doğru veya doğruya yakın tahmin etmek piyasada kazanmak için en önemli aşamalardan biridir. Bitcoin ve altcoin fiyat hareketlerinde sıklıkla kullanılan mum formasyonları ve fiyat akış hareketlerini derledik.

Tartışı-Yorum

Kalbi atan ölü bedenler

Bazı anlar vardır zihinlerimizde çocukluğumuza dair. Hayal mi gerçek mi olduklarını ömrü billah çözemeyiz. Bize anlatılanları, oradan buradan duyduklarımızı kurgulayarak bir görüntü yaratmış da olabiliriz, bizzat gözlerimizle tanık olduğumuz...

Direniş Suflesi: Hayır

‘Oku’ diye başlıyor olmasına rağmen kutsal sayılan kelam; ilk maraza mevzunun başında ortaya çıkıyor.Taraflaşmanın daha kolay belirlendiği, hudutların keskin olduğu süreçler elbette yaşandı. Her konuya dair yaklaşımlar farklı idi...

SARAY-(CIK) (Tolga Yumrukaya)

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya KISACA Kentsel dönüşüm, varlıklı sınıfın düşük gelirli insanları kent dışına atma planıdır.Gölcük depreminden sonra gündemimize geldi kentsel dönüşüm konusu. Yıllarca belediyelerin plansız, izinsiz ve kalitesiz yapılaşmaya göz...