8.5 C
İstanbul
Cuma, Mayıs 29, 2020

William Harrison’un inanılmaz karakalem çalışmaları!

Chicago banliyölerinde büyüyen William Harrison, Illinois Üniversitesi'nde sanat eğitimi aldı yıllar geçtikten sonra oldukça başarılı bir sanatçı olan Harrison, inanılmaz ayrıntılı ve yaşamın içinden...

Bunlara bakmalısınız

20 şiiriyle Ülkü Tamer

1937 senesinde Antep’te dünyaya gelen Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018’de yaşamını devam ettirdiği Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti.İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden...

Felsefe tarihinde ‘erkekliğin’ gölgesinde kalmış 19 kadın filozof

Kadınlar tarih boyunca birçok alanda olduğu gibi felsefe alanında da gölgede bırakılmış ve yaptıkları çalışmalar yok sayılmıştır. Bazı dönemlerde ise bir biçimde bilim ya da...

Yaşar Kemal: Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne

Siz ne derseniz deyin, ben bıktım. Nah burama geldi. Neredeyse öfkeden, çaresizlikten boğulacağım. Kendimi kandırmaya çalışıyorum. İyi olacak, iyi olacak! Başkalarını da kendimle birlikte...

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Mohsen Namjoo Meşhed şehrinde geleneksel yapıdaki bir aile içerisinde büyüdü. Edebiyat ve müziğe olan ilgisi daha çocukluğunda başlamıştı. okuldaki sanat etkinliklerinde aktif olarak rol...

Patti Smith’ten Frida Kahlo ve Diego Rivera’ya bir aşk mektubu

Frida Kahlo da her kadın gibi kurbanıydı toplumun, öteki idi. Ama köşesine çekilip acılarının öylece geçmesini beklemedi. Kendisi ile yüzleşirken aslında kadınlığı ile de...

Modern hayatlar, suni mutluluklar, senkronize yalnızlıklar

Yapmak isteyip de yapamayacağımız şeylerle doldu taştı dünya. İzlenecek tonla film, dizi, okunacak kitap, gidilecek, görülecek, gezilecek yerler ve ortalama 70 yıl ömür var...

Gelişmekte olan ülkeler 2008 krizinden daha büyük darbe yiyecek

Virüs, gelişmekte olan ülkelerde henüz tam olarak yayılmadı, ancak kötü sağlık altyapısı ve zayıf finansman, ileride zor zamanlara işaret etmekte. Birçoğu için, pandemi 2008 küresel mali krizine şimdiden rakip.

Gelişmekte olan ekonomilerin çoğunluğu genç nüfuslara sahip bu nedenle koronavirüs karşısında daha gelişmiş akranları kadar savunmasız olmayabilirler. İyi haber ise orada bitiyor.

Gelişmekte olan ülkeler, hızla yayılan koronavirüs pandemisi insanlığın dörtte birinden fazlasını evlerinde kalmaya zorlarken, derin ve uzun süreli bir durgunluğa giriyor çünkü pandemi küresel ekonomiyi benzeri görülmemiş bir durma noktasına getiriyor.

Hastalığın kilit bir sanayi bölgesinde hasara yol açtığı ve tahrip ettiği Çin hariç, COVID-19 henüz gelişmekte olan pazarlarda tam olarak etkili olmasa da söz konusu ülke grubunun zayıf mali kaynakları, sağlık altyapısını çökme potansiyeli ve özellikle petrol gibi emtialar kaynaklı gelirlere aşırı bağımlı onları Batıdaki mevcut hastalık noktalardan daha savunmasız hale getiriyor.

IHS Markit baş ekonomisti Nariman Behravesh, “Birçok bakımdan gelişmekte olan piyasalar için mevcut kriz 208’deki küresel mali krizden daha kötü,” dedi. “Emtia fiyatlarındaki çöküş daha büyük, gelişmiş dünyadaki durgunluk daha kötü ve gelişmekte olan dünyadaki borç seviyeleri finansal krizden bu yana büyük oranda arttı çünkü faiz oranları çok düşüktü.”

Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki gelişmekte olan ülkeler virüsü içermeye yönelik karantina önlemlerinden muzdarip: Avrupa ve Kuzey Amerika’daki kilit ihracat pazarları neredeyse ölü, yerel ekonomiler durma noktasında, petrol de dahil olmak üzere emtialara olan talep çökmüş durumda ve tabi para birimleri düşüşte.

Oxford Economics ekonomistleri Bolivya, Kosta Rika, Nijerya, Peru, Güney Afrika ve Mısır’ı sağlık sistemlerinin durumuna, mali pozisyonlarına ve emtialara dayalı oluşlarına bakarak en savunmasız yükselen ekonomiler olarak sıralamaktalar.

Yüksek borç temerrüt riski

Daha güvenli cennetlere yönelmiş olan yabancı yatırımcılar yükselen piyasa bonolarına ve hisselerine sırt çeviriyor. Uluslararası Finans Enstitüsü’ne göre, Mart ayında, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve Türkiye de dahil olmak üzere 20’den fazla gelişmekte olan ekonomiden oluşan bir gruptan 80 milyar $ ‘dan (73 milyar €) fazla yatırım kaçtı. Çıkış, 2008 krizi sırasında görülen sermaye uçuşunu önemli bir farkla gölgede bırakıyor.

Sermayenin büyük oranda geri çekilmesi, Arjantin, Nijerya ve Angola gibi en savunmasız ekonomilerde temerrütler yarattı. Örneğin Angola’da Kasım 2025 vadeli dolar cinsinden tahvil faizi Mart başında %7’nin altında seyrederken geçen hafta %30’un üzerine fırladı Wall Street Journal’a göre .

Yüksek borçlanma maliyetleri, özellikle son yıllarda İstanbul’daki yeni bir havalimanı gibi altyapı projelerini finanse etmek için dış borçlanmaya bağımlı olan Türkiye ve Güney Afrika gibi ülkelere de zarar verecek.

ABD faiz oranlarının düşük olması nedeniyle, gelişmekte olan ekonomiler son birkaç yılda milyarlarca dolarlık borç biriktirmişti. Dolardaki son ralli, bu tahvillere yapılan faiz ödemelerini daha pahalı hale getirecek, özellikle tahvil ihraç edenlerin kapanma nedeniyle ihracatın düştüğü bir zamanda bu ödemeler zorlayıcı olacak.

Gelişmekte olan piyasa para birimleri Mart ayında kaydedilen en büyük satışlardan birini gördü ve 2008 krizinde görülen düşüşe rakip oldu. Rus rublesi, Meksika pezosu ve Güney Afrika randı, dolar karşısında% 11-20 değer kaybetti.
Türkiye için pandemi, yabancı yatırımcıların fonlarını çıkardığı, liranın düşerek ekonomiyi durgunluğa soktuğu 2018 döviz krizinin acılarını canlandırmakla tehdit ediyor. Afrika’nın en sanayileşmiş ülkesi olan Güney Afrika, ekonomiye güvenin 20 yılın dibinde olduğu, emek piyasasında her üç kişiden birinin işsiz olduğu son derece zayıf bir konumda pandemi ile başa çıkmaya çalışıyor.

Son birkaç yılda büyümedeki zayıflamaya bağlı olarak kamu maliyesinin bozulduğu ve işsizliğin rekor kırdığı Hindistan da, krizle yüzleşmek için nispeten zayıf bir konumda. Hindistan hükümeti virüse karşı savaşmak için 21 günlük bir ulusal karantina ilan etti.

Petrol şoku

Pandemi ile beraber ortaya çıkan sorunlar, birçok Afrika ve Latin Amerika ülkesi için önemli bir gelir kaynağı olan petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki dramatik bir düşüşle daha da güçlendi.

Pandemi ve Suudi Arabistan-Rusya arasındaki fiyat savaşı nedeniyle talepte rekor düşüş ile arz artışı petrol fiyatlarını 18 yıldaki en düşük seviyelerine çekerek Angola ve Nijerya gibi ihracat gelirleri %90 oranında emtiaya bağlı olan ülkeler için büyük bir krize neden oldu. Düşük petrol fiyatları da, geçtiğimiz ay rublenin değer kaybettiği dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Rusya’ya zarar veriyor.

Oxford Economics’teki ekonomistler, müşterilere bir notta, gelişmekte olan dünyada birçok enerji üreten ekonominin düşük fiyatlar için kötü hazırlandığını, her dört ülkeden üçünün mali açık verdiğini belirtti.

Tayland, Hırvatistan, Filipinler ve Türkiye gibi gayri safi yurtiçi hasılanın % 20-25’i turizme bağımlı olan bazı gelişmekte olan ekonomiler, benzeri görülmemiş seyahat yasakları insanları evde tuttukları için kitlesel işten çıkarmalar için hazırlanıyor.

Çıtırdayan sağlık altyapısı

Hindistan ve Güney Afrika gibi kilit ekonomilerde enfeksiyon oranları hızla arttıkça sağlık uzmanlarının işi zorlaşıyor. Virüsün Hindistan gibi bir ülkede kontrolden çıkmasından sonra, aşırı kalabalık şehirleri ve genellikle tıka basa dolu, yetersiz tıbbi tesisler göz önüne alındığında, kontrol altına alınmasının zor olacağından korkuyorlar.

Gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık hizmetlerinin zayıf durumu, birçoğunu kapsamlı sosyal uzaklaştırma önlemleri almaya zorlamakta. Ancak, Batı’nın aksine, ailelerin gecekondu mahallesine girip günlük ücretlerde hayatta kaldıkları yoksul ülkelerde sosyal mesafe koymak o kadar da basit değil.

Oxford Economics’teki ekonomistler, “Ekonomik maliyetlerin çok büyük olabileceği ve özgüven ve / veya mali krizlere yol açacak kadar derinden sarsabilecekleri bazı ekonomileri belirliyoruz. Bu anlamda hayatları kurtarmak gelişmiş ekonomilere göre çok daha pahalıya mal olacak. Ekonomik aksama aşırı olsa bile, tersine dönme süreci de çok zor olabilir” diyorlar.

DW
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Yapay Zeka: Dost Mu, Düşman Mı?

Londra'daki Kraliyet Cemiyeti'nde sıradan bir Haziran'ın bir Cumartesi sabahı. Bilgisayar bilimcileri, halk arasında ünlü isimler ve gazeteciler, onlarca yıldır süregelen bir mücadeleye tanıklık etmek...

Erkekler için 7 maddelik “eril düzene katılmama” rehberi

Erkekler karşılarında bir feminist olduğu zaman “Ben kadınları ezmiyorum ki.”, “Bütün erkekler aynı değil” gibi argümanlara sarılabiliyorlar. İlginçtir, kadınların eziliyor olduğu gerçeğini kendilerine kişisel...

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Ukraynalı Fotoğrafçı Vadim Stein, drama, heykelcilik ve grafik üzerine yaptığı çalışmalarının ardından dansçıların fotoğraflarını çekmeye karar verir.Fotoğrafçı Vadim Stein'in çalışmalarından küçük bir demeti sizin...

Ataerkil bir toplumda 4 maddeyle kadınların giyimine göre takılan isimler

Ataerkil bir zihniyetin hakim olduğu dünyada tahakküm altındaki cins olan kadına da erkeklerin rol biçtiğini söylemek yanlış olmaz. Ne var ki hayatın her alanında...

Son haberler

Lagarde: Euro Bölgesi ekonomisi 2020’de yüzde 8 ile 12 arasında daralabilir

Corona virüsü salgını dünya üzerinde ekonomi üzerinde de ciddi ve ağır etkiler yaratmaya devam ediyor. Son olarak Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine...

Sümeyra Çakır’ın yaşam öyküsünü anlatan ‘Serçelerin Süvarisi’ belgeseli erişime açıldı

Halk müziği sanatçısı Sümeyra Çakır’ın hayat hikâyesinin anlatıldığı “Serçelerin Süvarisi: Sümeyra” belgeseli, sanatçının doğum günü olan 25 Mayıs’ta erişime açıldı. Nâzım Hikmet Kültür Merkezi...

TİM Başkanı Gülle: “İhracata büyük destek”

TİM Başkanı İsmail Gülle, firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destek kapsamına alan Pazara Girişte...

Misk500 Accelerator’ın üçüncü demo day’de sunum yapan 16 girişim

Erken aşama girişimlere yatırım yapan San Francisco merkezli fon 500 Startups ve Misk Innovation, geçtiğimiz günlerde online demo day gerçekleştirdi.Misk500 Hızlandırıcı Program (Misk500 Accelerator)‘ın üçüncü dönemi...

Andrea Bocelli koronavirüse yakalandı ve iyileşti

Dünyaca ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli, milyonlarca kişinin YoTube’dan canlı olarak takip ettiği meşhur paskalya konseri öncesinde koronavirüse yakalandığını ve iyileştiğini açıkladı. 61 yaşındaki opera sanatçısı,...