8.5 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 30, 2020

Nisan’da vizyona girecek ve Sinemaya gitmeden bakmanız gereken 38 film ve fragmanları

Nisan'da vizyona girecek filmleri listelediğimiz derlememizle merhaba. Birçok filmin vizyona gireceği Nisan boyunca ilginç yapımlarla da karşılaşacağımızı söylemek lazım. Tüm zamanların en iyi korku...

Bunlara bakmalısınız

Dildeki cinsiyetçilikten kurtulmak için 14 maddelik imtihan

Türkçede hem günlük konuşma dilinde hem de tarihsel olarak günümüze değin bir anlam kazanan deyimler silsilesi kadın ve erkek cinsleri ve toplumsal cinsiyet rolleri...

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Mohsen Namjoo Meşhed şehrinde geleneksel yapıdaki bir aile içerisinde büyüdü. Edebiyat ve müziğe olan ilgisi daha çocukluğunda başlamıştı. okuldaki sanat etkinliklerinde aktif olarak rol...

Sema Moritz’in hikayesi ve taş plak sesi

Sema Moritz, Türkiye Müziğinde Taş plak sesli şarkıcı olarak kendine yer edinmiş, bir daha onun gibisi gelir mi acaba dedirten bir müzisyen. Nokta dergisine...

Kitaplardan Sinemaya Uyarlanan ‘Baş Yapıtlar’

Derleme/Günel Abdullayeva Tekcan Her zaman sevdiğimiz kitapları defalarca okumak hoşumuza gidiyor ama bu kitapların film versiyonları da bir o kadar heyecanlı olmuyor değil. Hele bu...

Erkeğin dünyasında zincirlerini kırmış 20 kadına adanmış 20 film

Tarihte bazı kadınlar toplum yapısına sirayet etmiş cinsiyet algısını öyle zorladılar ki, bugün onlar sayesinde bir nebzede olsa daha eşit bir dünya oluştu. Bu...

Felsefe tarihinde ‘erkekliğin’ gölgesinde kalmış 19 kadın filozof

Kadınlar tarih boyunca birçok alanda olduğu gibi felsefe alanında da gölgede bırakılmış ve yaptıkları çalışmalar yok sayılmıştır. Bazı dönemlerde ise bir biçimde bilim ya da...

Gelişmekte olan ülkeler 2008 krizinden daha büyük darbe yiyecek

Virüs, gelişmekte olan ülkelerde henüz tam olarak yayılmadı, ancak kötü sağlık altyapısı ve zayıf finansman, ileride zor zamanlara işaret etmekte. Birçoğu için, pandemi 2008 küresel mali krizine şimdiden rakip.

Gelişmekte olan ekonomilerin çoğunluğu genç nüfuslara sahip bu nedenle koronavirüs karşısında daha gelişmiş akranları kadar savunmasız olmayabilirler. İyi haber ise orada bitiyor.

Gelişmekte olan ülkeler, hızla yayılan koronavirüs pandemisi insanlığın dörtte birinden fazlasını evlerinde kalmaya zorlarken, derin ve uzun süreli bir durgunluğa giriyor çünkü pandemi küresel ekonomiyi benzeri görülmemiş bir durma noktasına getiriyor.

Hastalığın kilit bir sanayi bölgesinde hasara yol açtığı ve tahrip ettiği Çin hariç, COVID-19 henüz gelişmekte olan pazarlarda tam olarak etkili olmasa da söz konusu ülke grubunun zayıf mali kaynakları, sağlık altyapısını çökme potansiyeli ve özellikle petrol gibi emtialar kaynaklı gelirlere aşırı bağımlı onları Batıdaki mevcut hastalık noktalardan daha savunmasız hale getiriyor.

IHS Markit baş ekonomisti Nariman Behravesh, “Birçok bakımdan gelişmekte olan piyasalar için mevcut kriz 208’deki küresel mali krizden daha kötü,” dedi. “Emtia fiyatlarındaki çöküş daha büyük, gelişmiş dünyadaki durgunluk daha kötü ve gelişmekte olan dünyadaki borç seviyeleri finansal krizden bu yana büyük oranda arttı çünkü faiz oranları çok düşüktü.”

Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki gelişmekte olan ülkeler virüsü içermeye yönelik karantina önlemlerinden muzdarip: Avrupa ve Kuzey Amerika’daki kilit ihracat pazarları neredeyse ölü, yerel ekonomiler durma noktasında, petrol de dahil olmak üzere emtialara olan talep çökmüş durumda ve tabi para birimleri düşüşte.

Oxford Economics ekonomistleri Bolivya, Kosta Rika, Nijerya, Peru, Güney Afrika ve Mısır’ı sağlık sistemlerinin durumuna, mali pozisyonlarına ve emtialara dayalı oluşlarına bakarak en savunmasız yükselen ekonomiler olarak sıralamaktalar.

Yüksek borç temerrüt riski

Daha güvenli cennetlere yönelmiş olan yabancı yatırımcılar yükselen piyasa bonolarına ve hisselerine sırt çeviriyor. Uluslararası Finans Enstitüsü’ne göre, Mart ayında, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve Türkiye de dahil olmak üzere 20’den fazla gelişmekte olan ekonomiden oluşan bir gruptan 80 milyar $ ‘dan (73 milyar €) fazla yatırım kaçtı. Çıkış, 2008 krizi sırasında görülen sermaye uçuşunu önemli bir farkla gölgede bırakıyor.

Sermayenin büyük oranda geri çekilmesi, Arjantin, Nijerya ve Angola gibi en savunmasız ekonomilerde temerrütler yarattı. Örneğin Angola’da Kasım 2025 vadeli dolar cinsinden tahvil faizi Mart başında %7’nin altında seyrederken geçen hafta %30’un üzerine fırladı Wall Street Journal’a göre .

Yüksek borçlanma maliyetleri, özellikle son yıllarda İstanbul’daki yeni bir havalimanı gibi altyapı projelerini finanse etmek için dış borçlanmaya bağımlı olan Türkiye ve Güney Afrika gibi ülkelere de zarar verecek.

ABD faiz oranlarının düşük olması nedeniyle, gelişmekte olan ekonomiler son birkaç yılda milyarlarca dolarlık borç biriktirmişti. Dolardaki son ralli, bu tahvillere yapılan faiz ödemelerini daha pahalı hale getirecek, özellikle tahvil ihraç edenlerin kapanma nedeniyle ihracatın düştüğü bir zamanda bu ödemeler zorlayıcı olacak.

Gelişmekte olan piyasa para birimleri Mart ayında kaydedilen en büyük satışlardan birini gördü ve 2008 krizinde görülen düşüşe rakip oldu. Rus rublesi, Meksika pezosu ve Güney Afrika randı, dolar karşısında% 11-20 değer kaybetti.
Türkiye için pandemi, yabancı yatırımcıların fonlarını çıkardığı, liranın düşerek ekonomiyi durgunluğa soktuğu 2018 döviz krizinin acılarını canlandırmakla tehdit ediyor. Afrika’nın en sanayileşmiş ülkesi olan Güney Afrika, ekonomiye güvenin 20 yılın dibinde olduğu, emek piyasasında her üç kişiden birinin işsiz olduğu son derece zayıf bir konumda pandemi ile başa çıkmaya çalışıyor.

Son birkaç yılda büyümedeki zayıflamaya bağlı olarak kamu maliyesinin bozulduğu ve işsizliğin rekor kırdığı Hindistan da, krizle yüzleşmek için nispeten zayıf bir konumda. Hindistan hükümeti virüse karşı savaşmak için 21 günlük bir ulusal karantina ilan etti.

Petrol şoku

Pandemi ile beraber ortaya çıkan sorunlar, birçok Afrika ve Latin Amerika ülkesi için önemli bir gelir kaynağı olan petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki dramatik bir düşüşle daha da güçlendi.

Pandemi ve Suudi Arabistan-Rusya arasındaki fiyat savaşı nedeniyle talepte rekor düşüş ile arz artışı petrol fiyatlarını 18 yıldaki en düşük seviyelerine çekerek Angola ve Nijerya gibi ihracat gelirleri %90 oranında emtiaya bağlı olan ülkeler için büyük bir krize neden oldu. Düşük petrol fiyatları da, geçtiğimiz ay rublenin değer kaybettiği dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Rusya’ya zarar veriyor.

Oxford Economics’teki ekonomistler, müşterilere bir notta, gelişmekte olan dünyada birçok enerji üreten ekonominin düşük fiyatlar için kötü hazırlandığını, her dört ülkeden üçünün mali açık verdiğini belirtti.

Tayland, Hırvatistan, Filipinler ve Türkiye gibi gayri safi yurtiçi hasılanın % 20-25’i turizme bağımlı olan bazı gelişmekte olan ekonomiler, benzeri görülmemiş seyahat yasakları insanları evde tuttukları için kitlesel işten çıkarmalar için hazırlanıyor.

Çıtırdayan sağlık altyapısı

Hindistan ve Güney Afrika gibi kilit ekonomilerde enfeksiyon oranları hızla arttıkça sağlık uzmanlarının işi zorlaşıyor. Virüsün Hindistan gibi bir ülkede kontrolden çıkmasından sonra, aşırı kalabalık şehirleri ve genellikle tıka basa dolu, yetersiz tıbbi tesisler göz önüne alındığında, kontrol altına alınmasının zor olacağından korkuyorlar.

Gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık hizmetlerinin zayıf durumu, birçoğunu kapsamlı sosyal uzaklaştırma önlemleri almaya zorlamakta. Ancak, Batı’nın aksine, ailelerin gecekondu mahallesine girip günlük ücretlerde hayatta kaldıkları yoksul ülkelerde sosyal mesafe koymak o kadar da basit değil.

Oxford Economics’teki ekonomistler, “Ekonomik maliyetlerin çok büyük olabileceği ve özgüven ve / veya mali krizlere yol açacak kadar derinden sarsabilecekleri bazı ekonomileri belirliyoruz. Bu anlamda hayatları kurtarmak gelişmiş ekonomilere göre çok daha pahalıya mal olacak. Ekonomik aksama aşırı olsa bile, tersine dönme süreci de çok zor olabilir” diyorlar.

DW
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Üretim ve Tüketim üzerine bir film

Gıda üretimi ve tüketiminin bugünkü halini gösteren çok etkileyici bir kısa belgesel. Samsara film şirketinin Mark Magidson yapımcılığında gerçekleştirdiği 102 dakikalık filmin 6 dakikalık bir...

Zygmunt Bauman: Sosyal medya çok kullanışlı ve keyifli bir tuzak

Zygmunt Bauman yakınlarda 90. doğum gününü kutladı ve Leeds’deki evinden İspanya’nın kuzeyindeki Burgos’taki bir etkinliğe gitmek için iki kez uçağa bindi. Söyleşiye başlarken yorgun...

Kadın’ı varlıklarıyla hatırlatmaya çalışan iki kadın: Luiz Bakar ve Ester Zonana

Birbirlerini hiç tanımamış, aynı amaç uğruna mücadele eden iki kadının dillendirdikleri bir nokta. Onca söz ve güç sahibi dini lider ve cemaat yöneticilerinin içinde,...

Marquez’in 2001’de Marcos’la yaptığı röportaj

Kendisini Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (EZLN) sözcüsü olarak tanımlayan ve herkesin bir kere olsun ağzında piposuyla, yüzü gizli halde çekilmiş bir fotoğrafını görmüş, muhterem...

Son haberler

İş gücünü verimli yöneterek üretimi yüzde 20 artırmak mümkün

TÜİK verilerine göre yılın ilk çeyreğinde iş gücü maliyeti yüzde 18 artış gösterdi, şirketler maliyet ve verim planlamalarını yeniden masaya yatırdı....

Seyahat acentelerinin aktivitelerini listeyelen Mottojoy, Hande Enes’ten 700 bin TL yatırım aldı

Seyahat acentelerinin tur ve aktivitelerini mobil uygulama üzerinden listeleyen SaaS girişim Mottojoy, teknoloji girişimlerine yatırım yapan Hande Enes‘ten 700 bin TL’lik ilk yatırımını...

İngiltere merkezli CoinShares Ventures, Türkiye’deki ilk fintech yatırımını MenaPay’e yaptı

18 ülkede 400 milyon kişiye hizmet veren yerli dijital finans platformu MenaPay, CoinShares Ventures‘tan yatırım aldı. Yatırımın miktarıyla ilgili bir açıklama yapılmadı.Türkiye’deki banka hesapları...

Baklavacılara bayram dopingi

Baklavasıyla meşhur gastronomi kenti Gaziantep’te bayram öncesi yoğun sipariş nedeniyle baklavacılar vardiyalı şekilde çalışıyor.AB tarafından tescil edilen ilk Türk ürünü olan...

Türkiye sinemasında ilk: ‘Şeyh Bedreddin’ filmine 128 kurum ve 850 kişiden ayni ve nakdi destek

İmece Film Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği, Anadolu tarihinin ilk eşitlikçi isyanını başlatan Şeyh Bedreddin’in hayatını anlatan “HAKİKAT: Bir Şeyh Bedreddin Filmi”ni 128 kurum desteklerken,...