Gelişmekte olan ülkeler Amerikan büyümesinin insafına kalmış durumda

0


Gelişmekte olan ülke piyasalarındaki yatırımcılar Amerikan ekonomisindeki toparlanmanın güç toplayıp toplamadığını görebilmek için bazı kanıtlar arıyorlar.

Ve bu mevzuda kuşkusuz en mühim verilerden biri Cuma günü ABD cephesinde açıklanacak ilk çeyreğe dair öncül gelişme verisi olacak.

Fed’in daha güvercin bir tonlamaya doğru kaymasına karşın Dolar’ın kuvvetli görünümünü çoğunlukla korumaya devam etmesi gelişmekte olan ülke (GOÜ) para birimlerinin kazançlarını sınırladı. Bu da bu bölgelerdeki Merkez Bankaları’nın politikalarında daha süratli gevşeme göstermesinin de önünde engel oluşturuyor.

Türkiye, Rusya, Endonezya ve Kolombiya Merkez Bankaları’nın bu hafta faiz oranlarında bir değişim yapmamaları umut ediliyor.

Buna karşılık uzmanlar Ukrayna Merkez Bankası’nın bir gevşeme yönünde karar alabileceğini tahmin ediyorlar.

Manulife Asset Management şirketinde gelişmekte olan ülkeler kıdemli ekonomisti olarak vazife icra eden Richard Segal GOÜ piyasalarındaki görünümün hala cesaret verici bulunduğunu belirtiyor. Sadece bu piyasalarda son dönemde görülen etkisinde bırakan yükselişlerin peşinden bir mola verilebileceğinin de altını çiziyor.

Segal “En azından ABD, Almanya ve Çin ekonomilerine dair birazcık daha netlik görülene kadar” diyor.

Alliance-Bernstein Tüm ortaklık LP GOÜ direktörü Shamaila Khan ABD ve Çin arasındaki tecim görüşmelerinde kaydedilen ilerleme ve Çin ekonomisindeki iyileşme eğiliminin etkisiyle gelişmiş ülkelere kıyasla getirilerin çekici bulunduğunu dile getirdi.

Bu yıl GOÜ piyasalarındaki tahvil getirileri ile gelişmiş ülke tahvil getirileri arasındaki farkın genişlediği açıklandı.

Sadece bu bölgelerin bazılarında kendi içlerinde yaşadıkları gerilimlere bağlı riskler ve zayıflıklarda tekrardan yükseliş görüldü.

Türk Lirası’na dair beklentiler

Bloomberg’de yer edinen haberde traderların bilhassa Türk Lirası’na dair düşüş beklentilerinin yükseldiği söyleniyor. Türkiye’nin rezervlerine ve içeride yaşanmış olan politik belirsizliklere dair endişelerin bu beklentilerde etkili olduğuna değiniliyor.

Her ne kadar geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan mahalli seçimlere dair anlaşmazlıkları geride bırakmaya dair ilk kez açık bir sinyal vermiş olsa da, Lira Merkez Bankası’nın rezervlerini borçlanma yöntemiyle arttırdığına dair spekülasyonlarla baskı altında kalmaya devam ediyor.

Segal “Merkez Bankası’nın faizleri değiştirmemesi beklense de yatırımcılar Merkez Bankası’nın açıklamalarını bilhassa de net ve brüt döviz rezervlerinin iyi mi hesaplandığını şimdiye kadar olmadığı kadar dikkatli halde inceleyeceklerdir” diyor.

Segal ek olarak, Türk bankalarının ilk çeyrek finansalları beklenirken yatırımcıların bu süreci yalnız takipteki alacakların zirveye ulaşıp ulaşmadığını değil bununla birlikte bu biriki karmaşası konusunu da incelemek için bir fırsat olarak görebilirler diye değerlendiriyor.

Öteki GOÜ piyasalarında son durumlar

Brezilya’da yetkililer geçtiğimiz hafta emeklilik reformlarına dair oylamayı gerçekleştirememişti. Bu hafta bir kez daha deneyecekler. Tekrardan bir erteleme yaşanması yeni başkan Bolsonaro için iyi olmayacaktır ve Brezilya varlıklarının daha da zayıflamasına niçin olabilir. Ek olarak hafta ortasında açıklanması beklenen enflasyon verisi de ülkedeki enflasyonun arttığını izah edebilir beklentisi yüksek.

Venezuela’da devlete bağlı PDVSA’nın eleştiri borç geri ödemelerine dair finans komisyonunun toplanması umut ediliyor. 29 Nisan’a kadar 71 milyon dolarlık faiz geri ödemesini yapması ihtiyaç duyulan Venezuela bunu gerçekleştirememesi halinde yasal zorluklarla karşı karşıya kalabilir.

Ukrayna seçim neticeleri ile gündemde. Güldürmen Volodymyr Zelenskiy’nin başkan seçildi. Bu seçim neticelerini takiben haftanın ikinci yarısında Ukrayna Merkez Bankası’nın yavaşlayan enflasyondan destek alarak faiz oranlarında indirime gitmesi umut ediliyor.

Sri Lanka’da ise piyasalar haftasonu yaşanmış olan patlamalar sonrasında baskı altında. 200’den fazla ölü ve yüzlerce yaralı olduğu bildirilen olayların gezim geliri yüksek olan ülke ekonomisine de tesir etmesi umut ediliyor.

İLGİLİ HABERUkrayna'da Seçimi Komedyen KazandıUkrayna’da Seçimi Güldürmen Kazanmıştır

İLGİLİ HABERİçte Ve Dışta Terör Hortladı: Paskalya Ayinlerine Bombalamada En Az 138 Ölü, 500 Yaralı!İçte Ve Dışta Terör Hortladı: Paskalya Ayinlerine Bombalamada En Azca 138 Ölü, 500 Yaralı!

Amerikan Gömü Bakanlığı’nın bu hafta yarı senelik forex politikalarına dair raporu yayınlaması umut ediliyor. Bu rapor içinde kur mevzusunda takipte kalınacak ülkelere dair bir sıralama açıklayan Bakanlığın, ABD’nın yüksek tecim fazlası bulunan ülkeleri yakından takip etmiş olduğu belirtiliyor.

Listedeki ülkelerde bir değişim olması beklenmiyor; gene Çin, Japonya, Cenup Kore, Hindistan, Almanya ve İsviçre’ye yer verileceği tahmin ediliyor.

 

 

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here