Ana SayfaHaberlerEkonomiGelişmekte Olan Ülkeler:  Biden...

Gelişmekte Olan Ülkeler:  Biden “tradeleri” başladı

[ad_1]

Bank of America’nın EPFR verilerinden derlediği rapora göre, Gelişmekte Olan Piyasa hisse senetlerine sermaye girişi 21 Ekim haftasında son 6 haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Gelişmekte Olan Piyasa hisse senedi fonlarına 2,7 milyar dolar sermaye girişi olurken, borçlanma kağıtlarına da 2,2 milyar dolar sermaye girişi gerçekleşti. 21 Ekim haftasında global hisse senedi fonlarına sermaye girişi 1,8 milyar dolarda kaldı. Bunda Avrupa hisse senedi fonlarından 2,2 milyar dolar sermaye çıkışı etkili oldu.

 

Türkiye anılan dönemde net sıcak para çıkışı yaşadı.  Uzmanlara göre, global fonlar Covid-19 aşısının en çok GOÜ’de üretim ve tüketime katkı yapacağı beklentisi ve Biden’in seçimi kazanmasını satın alıyor.

Financial Times’de yayınlanan  “Emerging-market currencies diverge on expectations of Biden win” başlıklı makaleye göre, Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ, Piyasalar = GOP) FX de ciddi bir Biden “trade’i” yani yatırım stratejisine sahne oluyor. Kazananlar çoğunlukta, bilin bakalım kaybedenler kim?

Biden’ın kazanıp Hazine’deki son kuruşa kadar ABD ekonomisini ayakta tutmakta harcayacağı beklentisi ile Eylül başından bu yana GOÜ FX Endekdi dolara karşı %2.4 değer kazandı. Yatırımcılar yüksek dozda dış ticaret açığı vererek büyüyen ABD’nin bütçe teşvikleri gazıyla GOÜ’den daha fazla mal ve hizmet satın alacağını fiyatlıyor. Bu furyadan en fazla yarar gören Çin yuan’ı–%2 değer kazandı.  Biden’ın Çin’le olan ticaret uzlaşmazlığını “devlet adamı” zihniyeti ile çözmeye uğraşacağı kanaati yaygın.

 

 

 

 

 

 

 

Ticaret Savaşları temasından devam ediyoruz. ABD’nin ihtilaflı olduğu Güney Kore won’u ve Meksika pezosu da değer kazanan para birimleri arasında—her ikisi de Eylül başından bu yana %4 değer kazandı.

Ama, Rus rublesi ve hepimizin çok yakından takip ettiği gibi TL, dolara karşı yerlerde sürükleniyor.  Neden acaba?  Rusya’da Covid vakalarının artması, Azarbeycan-Ermenistan gerginliğinin bir risk olarak görülmesi gibi unsurlar satış nedeni. Türkiye’de ise neden malum. TCMB herkesi ters köşe yaptı.

Fakat, Oxford Economics  stratejisti Nafez Zouk’a göre, ruble ve TL Biden’in  Trump’a nazaran bu iki ülkeye daha az sempatiyle baktığı görüşünden dolayı da satış yiyor.

Zouk, Biden’in Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulayacağını iddia ediyor. Financial Times ise Biden’in Türkiye’ye uygulanacak CAATSA yaptırımlarına karşı çıkmayacağı görüşünde. Genel Kurmay’ın S-400 denemelerinden sonra, Pentagon’dan gelen “sert şekilde kınıyoruz” açıklaması da global fonlar arasında kaygı yaratmış olabilir.

Girişte de bahsettiğimiz gibi, EPFR verisi GOP’a sıcak para girişlerinin yeni başladığını işaret ediyor.  Biden kazansa dahi, herkesin dört gözle beklediği aşının gecikmesi, GOP’tan yeniden para çıkışına neden olabilir. Çünkü, GOÜ’in kışın iyice sarpa saracak Covid-19 pandemisinin arkasından getireceği ekonomik yıkımla mücadele edecek mali ve parasal kaynakları iyice azaldı.  Özellikle, ABD DİBS faizleri ve dolar Biden’la birlikte yükselişe geçerse, çok borçlu GOÜ—Türkiye bunlardan biri– istihdam ve sabit sermaye yatırımı için nakit akımı üretmekte zorlanacak.

Öte yanda, ABD’yle çok güçlü ticari ilişkileri olan Kanada, Meksika, Asya ve kısmen Latin Amerika Fed ve Biden’ın cömertliğinden fayda görebilir.

 

FÖŞ anlattı:  Trump mı, Biden mı? Dünya ve Türkiye’ye Etkileri

 

TCMB Atilla Yeşilada’yı çok üzmüş | Dr. Artunç Kocabalkan

 

Turkish Yatırım: ABD seçimleri, Covid ve Brexit tedirginlik yaratıyor

 

ve Türkiye Karadeniz’de S-400 denemesi yaptı!

 

 

 

 

 

 [ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili dehşet verici 25 bilgi

Nükleer santrallere neden karşı çıkmalıyız? Mersin'de yapılan Akkuyu Nükleer santrali nedir,...

42 vuruşta Bernard Pras ve harika ötesi anamorfik resim çalışmaları

Fransız sanatçı Bernard Pras yaptığı anamorfik çalışmalarıyla tam anlamıyla herkesi kendine...

Yalnız yaşamak için 10 sebep

Toplum olarak sıcak kanlıyız ve geleneksel aile yapıları günümüzde ne kadar...

Sağlıklı bir gebelik için 9 öneri

Gebelik dönemi çoğu kadın için zorlu bir süreçtir. Gebelikte en çok karşılaşılan sorunların başında ruh sağlığı bozukluğu ve stres geliyor. Bu dönemi en az hasarla atlatmak ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almak için gebelik öncesinde ve gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken pek çok şey var.

Tartışı-Yorum

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine alan bir kampanya yürütüyor. Bunun en net yansımalarından birini The Economist dergisinde gördük.İngiltere merkezli ve dünyada burjuvazinin en...

Levent Ünsaldı “Söz ve eylemin anlaşmalı boşanmasına dair…”

Yetkin ve seçkin akademik kadrosu ve çağın gerektirdiği tüm teknolojik olanaklarla donatılmış Üniversitemiz, bilim ışığının gençlere ulaştırılmasında ve ülkemizin aydınlık nesillerinin yetiştirilmesinde tarihi ve vazgeçilmez bir duraktır…  Öğrenci İşlerinde bir gün…- İyi günler, kolay gelsin, bizim bir öğrencinin notu yanlış girilmiş sisteme, değiştirmek gerekiyor.- onunla biz ilgilenmiyoruz!- Ama...

Müslümanı şeytanlaştıran Kürt sorunu!

Her şey apaçık ortadayken, gerçekleri anlatmanın bu kadar zor olması nasıl bir sancıdır? Hâlbuki bir tokat yese en fazla ikincisinde kendisi de karşıdakine elini kaldırıp vuracak ve bunu da meşru görebilecek insanlara; “oluk oluk kanı akıtılan” bir halkın mücadelesinin meşruiyetini anlatmaya çabalıyoruz.Belki de cehenneme dönüştürülen Cizre, Sur,...