Gelişmiş piyasalarda gündem: Faiz eğrileri resesyon alarmı mı veriyor?

0


Amerika ve İngiltere’de faiz eğrilerinde görülen son gelişmeler resesyon alarmı olarak algılanıyor.

Piyasa oyuncuları geçmiş yıllarda yaşanan benzer faiz değişimlerin resesyonların takip ettiğini hatırlatarak durumun ciddiyetinden bahsediyorlar.

Amerikan piyasalarında 30 yıllık tahvil faizinin tarihi düşük seviyelerde yer alması ve 10 yıllık tahvil faizinin 2 yıllık tahvil faizinden daha düşük seviyelere gerilemesi ile uyarıların yükseldiğini görmekteyiz.

10 yıllık gösterge Amerikan tahvil faizi %1.623 seviyesi ile 2 yıllık faiz oranı %1.634’ün altında yer aldı.

En son aynı şekilde bir evrilme görüldüğü tarih Aralık.2005 idi, ki bu da finansal piyasaları vuran 2007 krizinin yaklaşık iki yıl öncesi demek oluyor.

Credit Suisse’in raporuna göre faiz eğrisindeki yaşanan böyle bir evrilmeyi takiben bir resesyon görülme olasılığı yüksek, ki kurum bu durum için bir zaman bile veriyor:  Ortalama 22 ay!

Benzer bir biçimde İngiltere’de de faiz 10 yıllık ve 2 yıllık faiz oranları arasındaki fark sıfırın altında gerilemiş biçimde.

Global olarak açıklanan zayıf ekonomik veriler faiz eğrilerindeki böylesi bir değişimde etkili oldu.

Çin’den gelen beklentilerden daha düşük perakende ve sanayi üretimi verilerine ek olarak Avrupa’nın lokomotifi Alman ekonomisinin daraldığına dair göstergeler biraraya gelince tahvil faizleri alarm vermeye başladı.

ADM Investor Service global stratejisti Marc Ostwald’ın Bloomberg röportajında belirttiği gibi global ekonomide durum oldukça vahim görülüyor.

Banco Santander faiz stratejisti Adam Dent Amerika nereye çekerse İngiltere piyasalarının oraya gideceği yorumunda bulunuyor.

Sadece tahvil faizleri eğrileri değil ayrıca New York Fed’in önümüzdeki bir yılda gerçekleşebilecek Amerikan resesyonuna dair olasılıkları değerlendirdiği endeksi de global finansal krizden bu yana en yüksek seviyesinde yer alıyor. Ve önümüzdeki 12 ayda bir resesyon gerçekleşmesi olasılığını %31 olarak gösteriyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here