Gençlik Bakanlığı’ndan 40 bin dini atölye

0


İktidarın eğitim alanındaki tercihleri Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Etkinlik Raporu ile bir kez daha gözler önüne serildi. Öğrencilerin, “Tarikat yurtlarına mahkûm bırakılıyoruz” tepkisini haklı çıkartan verilere nazaran, talebe sayısı 7 milyonu aşarken yurtların 2018 yılındaki kapasitesi 689 bin 64 oldu.

Gençlik merkezlerinde gerçekleşen faaliyetlerden de dini içerikli olanlara ağırlık veren Bakanlık, dini vakıf ve derneklerin örgütlenme aracı olarak kullandığı “Kitap Kahve” projesi için 15 milyon TL ayırdı.

KAPASİTE ARTIŞI YETERSİZ KALDI

Üniversite öğrencilerinin barınma problemi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “2018 Yılı Etkinlik Raporu”yla da ortaya konuldu. Talebe yurtlarının 2018 yılındaki yatak kapasitesi, 2017 yılına nazaran yalnız yüzde 6 artırıldı. Üniversite talebesi sayısı 2017’ye nazaran 372 bin artarken devlet yurtlarındaki yatak sayısı artışı 36 bin 515’de kaldı. 2018’de, devlet yurtlarında barınmak için 410 bin 11 talebe başvurdu. Bakanlığın istatistiklerine nazaran, yurt için başvuran öğrencilerin yüzde 18’inin talebi karşılanamadı.

AĞIRLIK DİNİ ETKİNLİKLERE

Bakanlığa bağlı Gençlik Merkezleri Akademisi’nde 2018 senesinde meydana gelen faaliyetlerde dini içerikli projelerin ağırlıkta olması dikkati çekti. Buna nazaran, gençlik merkezlerinde düzenlenen toplam 146 bin 118 faaliyetin yüzde 22’sini dini içerikli faaliyetler oluşturdu. Aralarında, “Yenilikçi Düşünme Kabiliyeti” ve “Yazılım-Kodlama, Robotik Tasarım” eğitimlerinin de olduğu İnovasyon Atölyesi’nde 4 bin 851 etkinlik gerçekleştiren Bakanlık, Dini İlimler Atölyesi’nde ise 31 bin 617 etkinlik gerçekleştirmiş oldu.

Gene dini içerikli faaliyetlerin ağırlıkta olduğu Değerler Atölyesi’nde de “İslam Kültürü ve Uygarlığı, Terbiye ve Bizi Biz Meydana getiren Değerlerimiz” eğitimleri şeklinde projeler kapsamında 10 bin 20 proje hayata geçirildi. Toplumsal Bilimler Atölyesi için 6 bin 783, Güzel Sanatlar Atölyesi için 3 bin 718 etkinlik planlayan Bakanlığın, dini içerikli atölyeler için organize ettiği etkinlik sayısı 41 bin 637’ye ulaştı.

‘KİTAP KAHVE’ PROJESİNE 15 MİLYON TL

Rapora nazaran, 2018 senesinde en büyük bütçe dini vakıfların örgütlenme aracı olarak kullandığı “Kitap Kahve” projelerine ayrıldı. İlkokullarda cihat propagandası yapmış olduğu ddia edilen AGD ve ortaokullarda düzenlemiş olduğu “Siyer-i Nebi” yarışmalarıyla tepki çeken İlim Sanat ve Kültür Derneği başta olmak suretiyle oldukca sayıda dini referanslı derneğin desteklendiği proje çerçevesinde toplam 15 milyon 453 bin 875 TL harcandı. 2017 yılındaki Anayasa değişikliği referandumunda, “Kuvvetli Türkiye için evet” çıkışıyla AKP’ye desteğini açıklayan Samsun İmam Hatipliler Mezunlar ve Mensuplar Derneği’nin (SAMİMDER) de desteklendiği “Kitap Kahve” projelerinin sayısı 178 ile ifade edildi.

Çoğunlukla dini vakıf ve derneklerin desteklendiği proje için 15,5 milyon TL harcayan Bakanlık, bağımlılıkla savaşım projeleri için 2 milyon TL, yenilikçi fikirler projeleri için 1,9 milyon TL, kültür ve sanat projeleri için ise 5 milyon TL ayırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here