Gezi’deki Çarşı davasında yargı ayıbı!

0

Çarşı Grubu 1 Hazirandaki Dolmabahçe Başbakanlık çalışma ofisine yönelik eylemden ötürü suçlanıyor, Çarşı grubunun dosyasına 11 Haziran tarihinde Taksim’in boşaltılması sırasında yapıldığı iddia edilen molotofkokteyli eylemi de eklenmiş.

 

Radikal’den İSMAİL SAYMAZ’ın haberine göre Çarşı Grubu soruşturmasını yürüten Savcı Adem Meral tarafından ifadelerin üzerine, “2013/2023 soruşturmadan örnek olarak alınmıştır” şeklinde yazıldığı anlaşıldı. Çarşı Grubu, Gezi eylemleri sırasında 1 Haziran’da Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’ne yönelik eylemden ötürü suçlanırken, şikayetçi polisler 11 Haziran’da bir siyasi partinin üyeleri tarafından yaralandıklarını ileri sürüyor.
Çarşı Grubu’na yönelik iddianamede şikayetçi sıfatıyla dokuz polis memuru yer alıyor. İddianamede, sadece sicil numaralarına yer verilen bu polislerin, Çarşı’ya müdahale ederken değil, Taksim Meydanı’nın boşaltıldığı gün olan 11 Haziran 2013’te bir grup gösterici tarafından molotofkokteyli atılması sırasında yaralandıkları ve bu yüzden şikayetçi oldukları ortaya çıktı. Polislerin tümü, ellerinde parti bayrakları bulunan eylemcilerin molotofkokteyli, havai fişek ve taş attığını, TOMA aracının yandığını ve kendilerinin değişik uzuvlarından yaralandıklarını anlattı. Çarşı Grubu’na yönelik soruşturmayı yürüten Savcı Adem Meral’in de herhangi bir yeni ifade almaksızın, bu ifadeleri kopyalayarak, kendi dosyasına aktardığı ortaya çıktı. Üstelik Meral’in, şikayetçi beyanları üzerine kendi el yazısıyla “2013/2023 soruşturmadan örnek olarak alınmıştır” diye yazdığı da anlaşıldı.
Savcı Adem Meral’in kopyaladığı şikayetçi polislerin ifadeleri, dördü tutuklu 36 kişi hakkında ‘silahlı örgüt üyeliği, kamu malına zarar, ruhsatsız silah bulundurmak, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ iddiasıylaİstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın dosyasında yer alıyor.

 

Kaynak: Radikal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here