Ana SayfaKültür SanatSinema‘Gitmek’ belgeseli 29 Haziran’da...

‘Gitmek’ belgeseli 29 Haziran’da Diyarbakır’da gösterilecek

Suruç katliamında hayatını kaybeden 33 gencin anısına hazırlanan “Gitmek” belgeseli, 29 Haziran’da saat 19.00’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

Gösterime Suruç’ta yaşamını yitiren gençlerin aileleri, katliamdan yaralı kurtulanlar ve belgeselin yönetmeni Mustafa Emin Büyükçoşkun da katılacak.

DAİŞ, 20 Temmuz 2015’te Kobanê’de bulunan çocuklara oyuncak ve ihtiyaç kolisi götürmek için Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 33 genç yaşamını yitirdi, 300’e yakın kişi yaralandı.

“Gitmek” belgeselinde Suruç’ta yaşamını yitirenlerin ailelerinin ve olayın tanıklarının hikâyeleri anlatılıyor. Katliamdan önce yaşananlar ve sonrası ele alınıyor. Belgesel, “Neden yola çıktılar?” sorunun izini sürüyor.

Çok sayıda kişinin gönüllü olarak destek verdiği belgeselde Arzu Demir, Ezgi Aydın, Emre Altun ve Leyla Postalcıoğlu görev aldı. Belgeselin yapımcılığını Suruç Aileleri İnsiyatifi, SGDF ve Bilim ve Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) üstlendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

İtalyan sanatçı Davide Bonazzi’den akla ziyan 39 kapitalizm eleştirisi

Davide Bonazzi, yaptığı illustrasyonlarla günümüz dünyasının çarpıklığını gözler önüne sererek, bireyin...

2017’nin en iyi 13 filmi

2017 yılında vizyona giren ve en çok beğenilen filmleri listeledik. 2017'de...

Tarihinden günümüze sevilen oyun FIFA’nın 21 kapağı

Futbol severlerin en çok sevdiği oyunlardan FIFA'nın tarihten günümüze kapaklarını sizin için...

Japon Ressam Tetsuya Ishida’nın akıllara ziyan 24 tablosu

Japon Ressam Tetsuya Ishida, tablolarında kendi yüzünü resmetmesine karşın, bütün bir...

Tartışı-Yorum

8 Mart Dünya Kadınlar Günü mü, Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mü?

Bu yazıda, 8 Mart'ı niçin emekçi kadınların mücadele günü olarak ele aldığımızı ayrıntılı bir şekilde irdelemeye çalışacağız.   Ama ilk önce, tüm dünyada ezilen, sömürülen kadınlarımıza ithaf edilen 8 Martımızda, bizleri...

Murat Sevinç’ten Yılmaz Özdil’in “şarjör” benzetmesine dair bir yazı

Murat Sevinç'ten Yılmaz Özdil'in "kalaşnikof'a sürülen şarjör" benzetmesine göndermeli bir yazı kaleme aldı: "Kürtler mevzubahis olduğunda, gerisi teferruat ve utanç…"Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in HDP'ye verilecek oyları "kalaşnikof'a sürülen şarjör"e...

Bir Halkın Futbol Tarihi: Filistin

Ulvi Koçu / Tartışı-Yorum  "Ahlaka dair bildiğim ne varsa futboldan öğrendim. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi." der Nobel ödüllü edebiyatçı Albert Camus. Günümüz futbol algısının dışında olan bu...