Gökçele Mahallesi’ne sadece anahtarı olanlar girebiliyor

0


Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Zeytincik köyünün arazileri ile yolunun bir kısmı Deriner Barajı’nın suları altında kalınca, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafınca, Gökçele Mahallesi’ne ulaşım için 100 metre yükseklikte, genişliği 1 metre 60 santimetre olan 80 metrelik asma köprü inşa edildi. Yalnız 3 kişinin yaşamış olduğu Gökçele Mahallesi’nin sakinleri, güvenlik amacıyla köprünün ortasına kilitli demir kapı yaptırdı. Gökçele’de yaşayan 3 hanenin sahiplerinde bulunan anahtarla girilen mahallede sabah köprüdeki kapı açılıyor, akşam ise kapatılıyor.

Yusufeli ilçesine bağlı Zeytincik köyünün arazileri ile yolunun bir bölümünün Deriner Barajı’nın suları altında kalması üstüne, Gökçele Mahallesi’ne ulaşımı sağlamak için DSİ 26’ncı Bölge Müdürlüğü tarafınca Cehennem Deresi üstüne 100 metre yükseklikte, genişliği 1 metre 60 santimetre olan 80 metre uzunluğa haiz asma köprü inşa edildi. Göçlerin peşinden boşalan mahallede kalan 3 şahıs, köprünün ortasına güvenlik sebebiyle kilitli demir kapı yaptırdı. Mahallede 3 hanenin sahiplerinde bulunan anahtarla açılarak kapıdan girilen Gökçele’de, sabah köprüdeki kapı açılıyor, akşam ise kapatılıyor. Asma köprünün uzunluğu sebebiyle sallanması üstüne mahalle sakinleri köprüye ‘Sırat Köprüsü’ adını verdi. Mahalleliler evlerine daha güvenli gitmek için vasıta yolu yapılmasını istiyor.

‘MAHALLEYE TEK GİRİŞ YOLU BU KÖPRÜ’

Evlerine ve bahçelerine bu köprüden ulaştıklarını belirten Rüstem Çelik, “Eskiden kalabalık bir köyümüz vardı. Köyümüz baraj suları altında kalınca insanoğlu buraları terk edip gittiler. Koca köyden geriye bir tek bu 3 haneli mahalle kaldı. Mahallemizdeki evlerimize ulaşabilmemiz için bizlere asma köprü yaptılar. Mahalleye tek giriş yolu bu köprü. Esasen burada 3 kişiyiz. Bazı zamanlarda mahallede tek kaldığımız da oluyor. Buralar tenha, terk edilmiş bölgeler. Ikimiz de bu köprüye demir kapı yaptırıp, kilitledik. Geceleri korkuyoruz diye demir kapıyı kilitleyerek yatıyoruz. Kendimizi bu sayede güvende hissediyoruz. Anahtar bir tek üçümüzde var” dedi.

‘KAPIMIZI KİLİTLEYİP YATIYORUZ’

Kış mevsiminde köylerinde kimsenin kalmadığını özetleyen Necati Çelik de “Evlerimiz ve mahalle boş kalıyor. Ben de Bursa’da yaşıyorum. İlkbaharla beraber köyüme gelmiş olarak zeytin ağaçlarımın bakımını yapıyorum. Şu anda mahallede bir tek 3 şahıs yaşıyoruz. Köyde kimse kalmadığı için hırsızlar ara sıra evlerimize giriyor. Başta canımız olmak suretiyle mal varlığımızı korumak amacıyla köprüye demir kapı yaptık. Köyde kimse olmadığı için gündüzleri bile korkuyoruz. Akşamları köprüdeki kapıyı kilitleyip yatıyoruz. Burası resmen mahrumiyet bölgesi, başımıza ne gelir kim bilir. Kendimizi bu demir kapı yardımıyla güvende hissediyoruz. Köprü aslına bakarsan güvenli değil. Yıkılacak diye korkuyoruz. Köprüye ‘Sırat Köprüsü’ adını verdik. Aşağısı aslına bakarsan Cehennem Deresi. Torunlarım köprüden geçmeye korkmuş olduğu için buraya gelmiyorlar. Tanrı’a emanet, dualarımızı okuyarak köprüden geçip, kapımızı kilitleyip yatıyoruz,” şeklinde konuştu.

Mahalle sakinlerinden Mustafa Beken ise “Baraj yapıldıktan sonrasında kamulaştırma parasını alan bazı köy sakinleri maalesef başka illere göç etti. Bizim mahallede baraj öncesinde ortalama 25 hane vardı. Koca köyden bir tek bu mahalle kaldı. Yaya geçsin diye buraya köprü yaptılar. DSİ aslen buraya otomobil geçmesi için köprü yapacaktı, yapmadı. Asma köprü yapmış oldu, o da aslına bakarsan sallanıyor. Köprüye kilitli demir kapı yaptırdık, yabani hayvanlar ve yabancı insanoğlu mahallemize girmesin diye. Köprü sırat köprüsü benzer biçimde” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here