Goldman Sachs Türkiye büyüme beklentilerini sert biçimde aşağıya çekti

0


Goldman Sachs ekonomistleri Kevin Daly ve Clemens Grafe, 10 Mayıs tarihindeki raporlarında, “Türk Lirası üstündeki kıymet kaybı baskısındaki artışın muhtemelen kısa vadede gelişme üstünde somut negatif tesiri olacak ve bunun ötesinde, iktisat, bir süre için ekonomik gelişme üstünde baskı yapmasını beklediğimiz mühim bir bilanço ayarlamasına gerekseme duyuyor” dedi.

Lira’da yıl başından bu yana görülen kıymet kaybı dikkat çekici ve internasyonal yatırım kurumları da buna karşı kayıtsız kalamıyor.

Goldman Sachs da, Türk Lirası’nın karşı karşıya kalmış olduğu yeni bir kıymet kaybı baskısı dikkate alındığında, ilk çeyrekte GSYH’de görülen artışın ikinci çeyrekte tersine dönmesi ile beraber, Türkiye ekonomisi için gelişme görünümü tahminini eksi yüzde 1.5’ten eksi yüzde 2.5’e düşürdü.

İkinci çeyrekte faiz zirve meydana getirecek

Bloomberg’de yer edinen habere nazaran Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Türk Lirası’na istikrar kazandırma çabalarının bir parçası olarak, gelecek aylarda gösterge faizi çoğaltmak zorunda kalacağını belirtti.

Goldman’ın tahminlerine nazaran, TCMB’nin resmi gösterge faizi ikinci çeyrekte yüzde 25.5 ile zirve meydana getirecek. Raporda, “Türk siyaset yapıcıların sonucunda Türk Lirası’na istikrar kazandırmayı başaracaklarını varsaysak bile, TCMB’nin faiz düşürmeye 4. çeyrekte başlamasını ve gösterge 1 hafta vadeli repo faizini 2019 yılının sonunda yüzde 24.5’e indirmesini bekliyoruz” denildi.

Goldman, “Gelişme üstündeki zirve negatif tesir geride kalmasına karşın, borçluluğu azaltmanın ikinci ayağı ve daha sıkılaşan finansal koşullar etkinlik üstünde mühim baskısını sürdürecek” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here