Goldman Sachs’a göre Amerika-Çin arasında şimdi ne olacak?

0


Dün Amerikan başkanı Trump’ın yayınladığı bir bildiri ile çalkalanan piyasalar şimdi ne olacak sorusuna odaklanmış durumda.

Meşhur yatırım bankası Goldman Sachs analistleri mevzuya dair beklentilerini açıkladılar.

Goldman Sachs mevcut durumda başarı göstermiş bir antak kalma olasılığının düştüğünü belirtti. Sadece Trump’ın belirttiği şeklinde gümrük vergilerinde sert bir artış görülmesinden de kaçınılabileceği umudunu koruduklarını dile getirdiler.

İLGİLİ HABERTicaret görüşmelerinde sürpriz gelişme: Trump Çin'e Cuma'ya kadar zaman verdiTecim görüşmelerinde sürpriz gelişme: Trump Çin’e Cuma’ya kadar süre verdi

Çin heyetinin bu hafta Washington’a gitmesi bekleniyordu. Bu gelişmelerden sonrasında heyetin ABD’ye gidip gitmeyeceği mevzusu konuşulmaya başlandı.

Goldman Sachs eğer kurul planlandığı şeklinde ABD’ya giderse hala bir antak kalma olasılığının masada olacağını söylüyor.

Ki bu mevzuya dair son gelişmelere bakıldığında “ABD ile Çin’in yarı yolda buluşabileceklerini umuyoruz” diyen Çin Dışişleri Bakanlığı, bir heyetin ABD’ye gitmek suretiyle hazırlandığını duyurdu.

Bu haftanın sonunda vergilerin artırılması ile beraber tecim gerginliklerinin yükselebileceğine dair Godman Sachs %40 küçük bir ihtimal verdiklerini açıklıyor.

Yatırımcıların halen net bir sinyal arayışında olduklarını belirten kuruma gore, takip edilecek en mühim gelişme planlandığı suretiyle 8 Mayıs’da büyük bir Çin heyetinin ABD’ye gidip gitmeyeceği mevzusu. Eğer bu gerçekleşirse bir antak kalma gerçekleşme olasılığının halen yüksek denebilecek seviyede bulunduğunu hatta Trump’ın bu çıkışının işleri birazcık hızlandırabileceğinin bile düşünüldüğünü söylüyor.

Bu çıkışa karşın iki taraf biraraya gelirse Cuma günü Trump vergileri artırmadan ilkin Perşembe günü bile bir antak kalma haberi gelebileceğine dair söylentiler konuşuluyor.

İLGİLİ HABERTrump'ın Çin Tweeti Atom Bombası Gibi: Dolar, Altın Yükseliyor, Borsalar ve Petrol Düşüyor!Trump’ın Çin Tweeti Atom Bombası Şeklinde: Dolar, Altın Yükseliyor, Borsalar ve Petrol Düşüyor!

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here