Google konumunuzu ABD istihbaratına iletebiliyor: Kongre’de hesap verecek

0


Dünyanın en büyük arama motoru Google’ın, 2009 yılından bu yana telefonu kapalı da olsa kullananların konum bilgisini takip edebildiği, dahası ABD haber alma birimleriyla paylaşabildiği öne sürüldü. Firmanın CEO’sundan ABD Kongresi’nde mevzuya açıklık getirmesi istendi.

Görsel: Themindunleashed.com

Themindunleashed.com’un haberine bakılırsa GPS ve konum takip edeni seçeneklerini dönem dışı bıraksanız ve hatta telefonunuzu kapatsanız bile Google hala her hareketinizi kaydedebiliyor ve Amerikan haber alma servisleriyle paylaşabiliyor.


CEO’dan 10 Mayıs’a kadar izahat istendi

ABD Kongresi’nde yer edinen Demokrat ve Cumhuriyetçi parti üyeleri ortak bir mektup hazırlayarak Google CEO’su Sundar Pichai’den 10 Mayıs’a kadar bu verilerin iyi mi kullanıldığını ve paylaşıldığını açıklamasını istedi.

ABD güvenlik güçleri, kullananların konum bilgisine ulaşmak için Google Maps vb. Google uygulamalarının yüklü olduğu Android ya da IOS telefon yada tabletlerden Google’ın toplamış olduğu detaylı konum bilgilerine ulaşabiliyor. Google’ın Sensorvault adında olan bir veritabanı tüm dünyada yüz milyonlarca cihazın sağlamış olduğu bu detaylı konum bilgilerini saklıyor. Toplanması için kullanıcının arama yapması ya da uygulamaları kullanımı koşul olmayan verilerin zamanı 2009 yılına kadar geri gidiyor.

‘Yanlış zamanda yanlış yerde olanlar töhmet altında kalıyor’

The Electronic Frontier Foundation (EFF) direktörlerinden Jennifer Lynch, güvenlik güçlerinin Sensorvault’a erişime yetkili bulunduğunu ve bu sayede aslen herhangi bir kabahat geçmişi ya da şüphesi bulunmayan bireylerin dahi takip edilebildiğini altını çizdi.

Lynch mevzu hakkında yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Polis bu tip soruşturmalarda hareket noktası olarak bir şüpheliyi hatta bir aleti bile almıyor. Belirli bir yer ve vakit için araştırmaya başlıyorlar. Buradan geriye doğru gelmiş olarak şüpheliye ulaşmaya çalışıyorlar. Bu tam da anayasada yapılmış olan 4 numaralı düzenlemenin engellemeye çalmış olduğu tipte bir soruşturma. Adeta bir balık avı. Bu tip soruşturmalar yanlış zamanda yanlış yerde olan masum insanların töhmet altında kalmasına niçin oluyor. Söz mevzusu yer ve zamanda bulunan insanoğlu aniden bir tek Google ile konum bilgisi paylaşan bir cihaza haiz oldukları için şüpheli durumuna geliyor.”

Cihazlar konum detayları seçeneği ‘açık’ olarak satılıyor

Google iddialara kullananların konum verilerini takip seçeneğini hatta tüm ürünü isterlerse kapatabileceğini belirterek cevap verdi. Google’a bakılırsa kullanıcı isterse konum bilgisi geçmişini de silebiliyor. Sadece birçok aygıt Google’ın konum bilgilerini kayıt seçeneği açık şekilde kullanıcılara satılıyor. 

Trump ‘seyretme’ programının devamına onay vermişti

2010’da Washington Post’ta yer edinen bir makaleye bakılırsa Amerikan haber alma servislerinden NSA, uyguladığı bir yöntemle kapalı da olsa dünyanın her yerinde bir cep telefonunun nerede bulunduğunu bulabiliyor.

Eski NSA çalışanı Edward Snowden da ABD’nin telefonları bir tek takip edebildiğini değil, telefonların dinlenerek mahremiyet hakkının ihlal edildiğini söylemişti. Skandal üstüne eski ABD başkanı Barack Obama döneminde NSA seyretme programı durdurulmuş, Donald Trump işbaşına geyince programın devamına onay vermişti. Şimdi ise NSA’nın programı sonlandırmak istediğine ilişkin haberler gündemde.

Gene 2016’da basında yer edinen başka bir habere bakılırsa ise FBI bir cep telefonunun çevresinde meydana gelen konuşmaları da takip edebiliyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here