Google’ın ardından Microsoft’tan da Huawei’ye yaptırım kararı

0


Google’ın geçtiğimiz günlerde Huawei’yle ortaklığını bitirmesinin arkasından bir hamle de Microsoft’tan geldi.

Fotoğraf: Reuters

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikalı firmaların ulusal güvenlik riski teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerine teknoloji kullandırmasını yasaklamıştı. Başkanlık emrindeki kara listede yer edinen yabancı şirketlerin, Amerikalı şirketlerin geliştirdiği teknolojiyi kullanamayacağı açıklanmıştı. Söz mevzusu listede dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi Huawei de yer almıştı. ABD Tecim Bakanlığı, 21 Mayıs’ta Huawei şirketine yönelik ticari kısıtlamaların bir kısmını 90 günlüğüne askıya aldığını açıklamıştı.

DHA’nın The Verge Teknoloji sitesine dayandırdığı habere nazaran Microsoft Huawei’nin Windows dizüstü bilgisayarlarını web mağazalarından kaldırdı.

Haberde, Huawei’nin ürettiği Matebook X Pro ve Huawei MateBook D dizüstü bilgisayarının Microsoft’un online mağazalarında bulunamadığı, arama yapıldığında hiçbir bir ürüne rastlanmadığı aktarıldı.

Huawei ciddi zarar görebilir

Huawei’nin ise Microsoft’tan gelecek potansiyel yaptırım sonucuna karşı son üç aydır hazırlandığı ve kendi Windows versiyonunu hazırlama aşamasında olduğu bildiriliyor.

Bu yasaklamaların devam etmesi halinde bunun Huawei’yi ciddi bir şekilde zarar vereceği belirtiliyor. 

ABD’ye nazaran Huawei ‘ulusal güvenlik tehdidi’

Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump hükümeti tarafınca alınan karar gereği, içlerinde Huawei’nin de olduğu 70 kadar şirket kara listeye alınmıştı. ABD yetkilileri daha ilkin Huawei’yi bir ‘ulusal güvenlik tehdidi’ olarak nitelendirerek, öteki Avrupalı ülkelerin de yeni nesil 5G ağlarında Huawei ağ ekipmanlarını kullanmamaları için talepte bulunmuştu.

Google’ın Huawei ile anlaşmasını bitirmesinin arkasından Intel ve Qualcomm Çin markası ile işbirliğini sınırlandırmıştı.

İngiliz şirketlerden de Huawei iptali geldi

Britanya’nın en büyük mobil operatörü EE de bugün 5G telekomünikasyon ağını Huawei’siz hizmete sunacağını deklare etti.

BBC’de yer edinen başka bir habere nazaran ise İngiltere merkezli bilgisayar çipi tasarlayan Arm da Çinli teknoloji deviyle olan anlaşmalarını askıya aldı.

ABD Huawei’ye uyguladığı kısıtlamayı askıya aldı

Yaptırım sonucu üstüne: Yeni Huawei’lerden Gmail ve Youtube’a erişilemeyecek

Tecim cenginde son durum: Trump Huawei’ye ağır yaptırımlar getirdiCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here