Greenpeace’den ‘okyanusları korumak için’ Kuzey Kutbu’nda konser

0


Greenpeace’in ‘Okyanusları Koru’ kampanyası kapsamında bir grup müzisyen Şimal Kutbu’nda konser verdi. Müzisyenler, Şimal Kutbu’nda buzdan yaptıkları enstrümanlarla ‘Okyanus Hatıraları’ isminde parçayı çaldı.

Fotoğraf: Greenpeace

Müzisyenler, eksi 12 derecede çan, korno, çello ve perküsyon ritimleri eşliğinde dünyaya şu mesajı iletti: “Okyanuslarımızın minimum yüzde 30’unu 2030 yılına kadar korumalıyız. Zira bilim adamları yırtıcı yaşamı korumak ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için 2030 yılına kadar okyanuslarımızın minimum yüzde 30’unun okyanus koruma alanları kapsamına alınması icap ettiğini söylüyor.”


‘Okyanuslarımız krizde, onları korumalıyız’

Greenpeace Nordik Okyanuslar Kampanya Sorumlusu Halvard Raavand, Şimal Buz Denizi’ndeki buz yitirilmesine dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Hükümetler, Birleşmiş Milletler’de okyanus koruma alanları oluşturulmasını sağlayacak bir Küresel Okyanus Anlaşması üstünde çalışıyor. Bu antak kalma iklim değişikliğine karşı sıhhatli okyanuslar yaratmak için eşi olmayan bir fırsat. Bilim bu mevzuda net: Okyanuslarımız krizde ve onları korumalıyız.”

Küresel Okyanus Anlaşması nedir?

10 yıldan uzun süredir hükümetler, ulusal sınırların haricinde kalan okyanus yaşamının korunması ve sürdürülebilir şekilde kullanılması için Birleşmiş Milletle bünyesinde resmi olmayan emek harcama grupları ile görüşmeler yapıyordu.

Pek oldukca sivil cemiyet örgütünün baskısı sonucunda Ocak 2015’te hükümetler zamanı bir karar aldı. Hükümetler ulusal sınırların ötesindeki deniz yaşamının biyolojik çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilir şekilde kullanılması için yasal olarak bağlayıcı yeni bir internasyonal anlaşmanın (Küresel Okyanus Anlaşması) görüşmelerine başlanacağını duyurdu.

Eylül 2018’de süregelen bu görüşmelerin üçüncüsü Ağustos 2019’da New York’ta yapılacak, sürecin de 2020 senesinde tamamlanması planlanıyor.

Antak kalma ‘okyanus koruma alanlarının’ oluşturulmasını sağlayarak okyanusları zararı olan insan çalışmalarından uzak tutabilir.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here