Grup Yorum açlık grevine başlıyor

0


Grup Yorum, OHAL sonrası yaşadıkları sürecin sona erdirilmesi için 17 Mayıs’ta açlık grevine gireceklerini duyurdu.

7 üyesi tutuklu olan Grup Yorum, OHAL’den sonrasında sanatlarına yönelik baskının her geçen gün arttığı belirttiği açıklamasında üyelerinin özgür bırakılması, polis baskınlarına son verilmesi ve meydanların kendilerine açılması benzer biçimde başlıca taleplere yer verdi.

Grup Yorum’un yayımladığı yazılı izahat şu şekilde:

“OHAL’den bu yana sanatımıza yönelik baskılar her geçen gün artarak devam ediyor.

OHAL’den bu yana İdil Kültür Merkezi’miz 2 yıl içinde 8 kez polisler tarafınca basıldı. Her baskında enstrümanlarımız paramparça edildi, bestelerimiz çalındı, stüdyomuz talan edildi. Bu son 2 yıl içinde toplam 11 üyemiz tutuklandı, 6 üyemizin başlarına para ödülü konularak ‘terör’ listelerine alınarak arama sonucu çıkartıldı haklarında. Bugün bir tek Grup Yorum’a değil, AKP kendi benzer biçimde düşünmeyen her insana yaşam hakkı tanımıyor. Grup Yorum elemanlarının ‘terör’ listelerine alınması, haklarında ‘vur’ emri verilmesi bunun açık göstergesidir.

Bu süre içinde minik büyük tüm konserlerimiz yasaklandı. Günümüzde hala devam etmekte olan Grup Yorum’a yönelik, yaptığımız sanata yönelik açık bir hücum var.

Biz tüm bu baskılara karşın halk için sanat yapmaktan, türkülerimizi söylemekten geri durmadık. Meydanları, stadyumları yasakladılar kamyon kasalarında, damlarda sesimizi halka ulaştırabileceğimiz her yerde konserlerimizi hayata geçirmeye devam ettik. Tutukladılar, hapishanelerde üretmeye, ümit olmaya devam ettik. Listelerin meşru olmadığını onların listelerine bestelerimizle yanıt vererek gösterdik, 30’a yakın beste ürettik ve yayımladık.

Şu an hala tutuklu olan 7 üyemiz ve hakkında arama sonucu bulunan 4 üyemiz bulunmakta. Aşağıdaki taleplerimizin karşılanması için Grup Yorum olarak açlık grevine başlıyoruz.

– Üyelerimizin özgür bırakılmasını istiyoruz. Davaların düşürülmesini istiyoruz.

– OHAL Süresince İdil Kültür Merkezi 8 kez basıldı. Polis baskınlarına son verilsin istiyoruz.

– Üyelerimizi terör listelerine koymak, halkı terör listelerine koymak anlamına gelir, listelerin kaldırılmasını istiyoruz.

-Konser yasakları kaldırılsın, meydanlar Grup Yorum’a açılsın. Grup Yorum konseri istiyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here