20.5 C
İstanbul
Cuma, Haziran 18, 2021
spot_img

Grup Yorum Üyelerinin 2019’da Başlattığı Ölüm Orucu Sürecinde Yaşananlar
[ad_1]

Türkiye’nin iç gündeminde yer tutan Grup Yorum müzik grubunun sunduğu taleplerin yerine getirilmesi için grup üyelerinin başlattığı açlık grevlerinde dün İbrahim Gökçek öldü. Gökçek, ölüm orucu sürecinin 324. gününde oruca son vermiş ve hastaneye kaldırılmıştı. Türkiye’nin gündeminde yeniden yer alan Grup Yorum ölüm orucu sürecinde yaşananlar…

2016’da gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamalar “Grup Yorum üyelerinin başlattığı ölüm orucu” sürecinin önemli bir noktasını teşkil ediyor

Grup Yorum, ölüm orucuKasım 2016’da İstanbul Emniyetinin Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezine gerçekleştirdiği operasyonda Grup Yorum üyeleri gözaltına alınmıştı. Aralarında Ali Aracı, İnan Altın, Selma Altın, Sultan Gökçek, Fırat Kıl, Dilan Poyraz, Helin Bölek, Abdullah Özgün isimli şahıslar çıkarıldıkları mahkemece “polise mukavemet ve hakaret etme, terör örgütü üyesi olma gerekçeleriyle tutuklanmıştı.

Grup Yorum ise o günlerde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada tutuklamaları kınamış ve üyelerin tutuklanması üzerine yeni üyelerin gruba dahil edileceğini bildirmişti.

Grup Yorum üyelerinin başlattığı ölüm orucu 2019’da başladı

Grup Yorum, ölüm orucuYaklaşık 3 yıl devam eden sürecin ardından grubun tutuklanan üyelerinden Helin Bölek, Bahar Kurt, Barış Yüksel, İbrahim Gökçek ve Ali Aracı cezaevinden bir açıklama yapmış ve “yaşadıkları baskıların, uygulanan konser yasaklarının, kültür merkezlerine yapılan baskınların son bulması” talebiyle 17 Mayıs 2019 tarihinde süresiz açlık grevine başladıklarını ifade etmişlerdi.

Tahliye sonrası devam eden açlık ve ölüm orucu süreci

Grup Yorum, ölüm orucu
Takvimler 20 Kasım 2019’u gösterdiğinde Grup Yorum üyelerinden Helin Bölek ile Bahar Kurt’un, açlık grevini sürdüreceği belirtilmişti.

Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan grubun diğer üyelerinden İbrahim Gökçek de 201. gününden itibaren açlık grevini bırakıp ölüm orucuna başladığını açıklamıştı. Gökçek’in tahliyesi, 24 Şubat 2020 tarihinde, Adli Tıp Kurumu tarafından verilen “Cezaevinde kalamaz” raporu üzerine cezaevinden tahliye edilmişti.

Ölüm orucu yaptıklarını açıklamalarından uzun zaman sonra taleplerin yerine getirilmediğini iddia eden grup üyeleri bu orucun devam edeceğini açıklamıştı.

Helin Bölek geçen ay ölmüştü

Grup Yorum, ölüm orucu Ölüm orucu sürecini devam ettiren Grup Yorum üyelerinden Helin Bölek tahliye edilmesinin ardından evinde hızla kilo kaybetmiş ve 3 Nisan 2020 tarihinde eyleminin 288’nci gününde yaşamını kaybetmişti.

Siyasi tartışmaların yaşanmasına karşın ölüm orucunda ölen bir başkaGrup Yorum üyesi Mustafa Koçak oldu

Terör örgütü PKK ile bağlantısı olduğu iddiaları nedeniyle tartışılan Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin milletvekillerinden Muş Milletvekili Koçyiğit açıklamalarda bulunmuştu. Ölüm orucunun sürdürülmesi ve yaşamını kaybeden Grup Yorum üyelerinden Mustafa Koçak ile ilgili de açıklamalarda bulunan Koçyiğit, basına açıklama yapmıştı. Koçyiğit yaptığı açıklamada; “…Ölüm orucuna başlayan 28 yaşındaki Mustafa Koçak da 24 Nisan 2020 tarihinde eyleminin 217. gününde yaşamını yitirmiştir. “

Helin Bölek, Mustafa Koçak ve İbrahim Gökçek’i yaşatmak için insan hakları dernekleri, sivil toplum örgütleri ve milletvekillerinin girişimleri olduğunu” kaydeden Koçyiğit, bu girişimlerin dikkate alınmadığını öne sürmüştü.

İbrahim Gökçek 40 kiloya düşmüştü

Tahliye kararının verilmesine karşın taleplerin yerine getirilmediğini açıklayan Gökçek, 40 kiloya kadar düşmüştü.

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Gökçek’in ölüm orucuna başlamasının üzerinden 315 gün geçmesinin ardından TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvuruda bulunmuştu. Başvuruda Gökçek’in ilerleyen sağlık sorunları gündeme getirilmişti.

Grup Yorum üyelerinden Gökçek’in de ölüm orucuna son vermesine karşın tedavi gördüğü hastanede dün öldüğü açıklandı.

Grup Yorum üyesi Gökçek’in cenazesinin defnedilmesi sırasında olaylar çıktı

Gökçek‘in defnedilmesi sırasında yaşanan gerginlik, alışıldık görüntülerin ortaya çıkmasına sebep oldu. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya‘nın yürüyüş yapılması konusunda polisle girdiği diyalog süreci olumsuz sonuçlanınca grupla polis arasında arbede yaşandı. Yaşanan arbedede Grup Yorum üyelerinden Eren Erdem ve Dilan Poyraz‘ın da içinde bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Son olarak, Gökçek’in defnedilmesi sırasında çıkan olaylarda adı geçen Erdem’in CHP Milletvekili Eren Erdem sanıldı. Ancak CHP’li Erdem’in kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ikili arasında isim, soyisim benzerliği olduğu ortaya çıktı.[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,088TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler