Ana SayfaYaşamGrup Yorum Üyelerinin 2019’da...

Grup Yorum Üyelerinin 2019’da Başlattığı Ölüm Orucu Sürecinde Yaşananlar

Türkiye’nin iç gündeminde yer tutan Grup Yorum müzik grubunun sunduğu taleplerin yerine getirilmesi için grup üyelerinin başlattığı açlık grevlerinde dün İbrahim Gökçek öldü. Gökçek, ölüm orucu sürecinin 324. gününde oruca son vermiş ve hastaneye kaldırılmıştı. Türkiye’nin gündeminde yeniden yer alan Grup Yorum ölüm orucu sürecinde yaşananlar…

2016’da gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamalar “Grup Yorum üyelerinin başlattığı ölüm orucu” sürecinin önemli bir noktasını teşkil ediyor

Grup Yorum, ölüm orucuKasım 2016’da İstanbul Emniyetinin Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezine gerçekleştirdiği operasyonda Grup Yorum üyeleri gözaltına alınmıştı. Aralarında Ali Aracı, İnan Altın, Selma Altın, Sultan Gökçek, Fırat Kıl, Dilan Poyraz, Helin Bölek, Abdullah Özgün isimli şahıslar çıkarıldıkları mahkemece “polise mukavemet ve hakaret etme, terör örgütü üyesi olma gerekçeleriyle tutuklanmıştı.

Grup Yorum ise o günlerde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada tutuklamaları kınamış ve üyelerin tutuklanması üzerine yeni üyelerin gruba dahil edileceğini bildirmişti.

Grup Yorum üyelerinin başlattığı ölüm orucu 2019’da başladı

Grup Yorum, ölüm orucuYaklaşık 3 yıl devam eden sürecin ardından grubun tutuklanan üyelerinden Helin Bölek, Bahar Kurt, Barış Yüksel, İbrahim Gökçek ve Ali Aracı cezaevinden bir açıklama yapmış ve “yaşadıkları baskıların, uygulanan konser yasaklarının, kültür merkezlerine yapılan baskınların son bulması” talebiyle 17 Mayıs 2019 tarihinde süresiz açlık grevine başladıklarını ifade etmişlerdi.

Tahliye sonrası devam eden açlık ve ölüm orucu süreci

Grup Yorum, ölüm orucu
Takvimler 20 Kasım 2019’u gösterdiğinde Grup Yorum üyelerinden Helin Bölek ile Bahar Kurt’un, açlık grevini sürdüreceği belirtilmişti.

Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan grubun diğer üyelerinden İbrahim Gökçek de 201. gününden itibaren açlık grevini bırakıp ölüm orucuna başladığını açıklamıştı. Gökçek’in tahliyesi, 24 Şubat 2020 tarihinde, Adli Tıp Kurumu tarafından verilen “Cezaevinde kalamaz” raporu üzerine cezaevinden tahliye edilmişti.

Ölüm orucu yaptıklarını açıklamalarından uzun zaman sonra taleplerin yerine getirilmediğini iddia eden grup üyeleri bu orucun devam edeceğini açıklamıştı.

Helin Bölek geçen ay ölmüştü

Grup Yorum, ölüm orucu Ölüm orucu sürecini devam ettiren Grup Yorum üyelerinden Helin Bölek tahliye edilmesinin ardından evinde hızla kilo kaybetmiş ve 3 Nisan 2020 tarihinde eyleminin 288’nci gününde yaşamını kaybetmişti.

Siyasi tartışmaların yaşanmasına karşın ölüm orucunda ölen bir başkaGrup Yorum üyesi Mustafa Koçak oldu

hakkında 1589045301 715 Grup Yorum Uyelerinin 2019’da Baslattigi Olum Orucu Surecinde Yasananlar 2019daTerör örgütü PKK ile bağlantısı olduğu iddiaları nedeniyle tartışılan Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin milletvekillerinden Muş Milletvekili Koçyiğit açıklamalarda bulunmuştu. Ölüm orucunun sürdürülmesi ve yaşamını kaybeden Grup Yorum üyelerinden Mustafa Koçak ile ilgili de açıklamalarda bulunan Koçyiğit, basına açıklama yapmıştı. Koçyiğit yaptığı açıklamada; “…Ölüm orucuna başlayan 28 yaşındaki Mustafa Koçak da 24 Nisan 2020 tarihinde eyleminin 217. gününde yaşamını yitirmiştir. “

Helin Bölek, Mustafa Koçak ve İbrahim Gökçek’i yaşatmak için insan hakları dernekleri, sivil toplum örgütleri ve milletvekillerinin girişimleri olduğunu” kaydeden Koçyiğit, bu girişimlerin dikkate alınmadığını öne sürmüştü.

İbrahim Gökçek 40 kiloya düşmüştü

hakkında 1589045301 808 Grup Yorum Uyelerinin 2019’da Baslattigi Olum Orucu Surecinde Yasananlar 2019daTahliye kararının verilmesine karşın taleplerin yerine getirilmediğini açıklayan Gökçek, 40 kiloya kadar düşmüştü.

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Gökçek’in ölüm orucuna başlamasının üzerinden 315 gün geçmesinin ardından TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvuruda bulunmuştu. Başvuruda Gökçek’in ilerleyen sağlık sorunları gündeme getirilmişti.

Grup Yorum üyelerinden Gökçek’in de ölüm orucuna son vermesine karşın tedavi gördüğü hastanede dün öldüğü açıklandı.

Grup Yorum üyesi Gökçek’in cenazesinin defnedilmesi sırasında olaylar çıktı

hakkında 1589045301 777 Grup Yorum Uyelerinin 2019’da Baslattigi Olum Orucu Surecinde Yasananlar 2019daGökçek‘in defnedilmesi sırasında yaşanan gerginlik, alışıldık görüntülerin ortaya çıkmasına sebep oldu. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya‘nın yürüyüş yapılması konusunda polisle girdiği diyalog süreci olumsuz sonuçlanınca grupla polis arasında arbede yaşandı. Yaşanan arbedede Grup Yorum üyelerinden Eren Erdem ve Dilan Poyraz‘ın da içinde bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Son olarak, Gökçek’in defnedilmesi sırasında çıkan olaylarda adı geçen Erdem’in CHP Milletvekili Eren Erdem sanıldı. Ancak CHP’li Erdem’in kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ikili arasında isim, soyisim benzerliği olduğu ortaya çıktı.


10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

14 maddeyle 2015’te yaşanan unutulmayacak olaylar

2015'in önemli olayları... 2015 yılı geride kalırken, birçoğumuzun hemfikir olacağı üzere...

Her sosyal bilimcinin mutlaka okuması gereken 10 akademik kitap

Akademik dünyaya yeni giren ve sağlam adımlarla ilerlemek isteyen her öğrencinin...

Erdal Eren için bestelenen 10 şarkı

Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren için bestelenen 10 şarkıyı...

Yalnız yaşamak için 10 sebep

Toplum olarak sıcak kanlıyız ve geleneksel aile yapıları günümüzde ne kadar...

Tartışı-Yorum

Ortadoğu`nun Panaroma Denemesi – Tartışı-Yorum

Tartışı-Yorum / Yakup EmrahŞüphesiz ki zulmün egemen olması ile birlikte birçok kavram, gücü ellerinde bulunduran totaliter sistemlerin kendi fikriyatlarını muhafaza etmek adına ürettikleri büyülü sözlerdir. Örneğin İnsan Hakları Bildirgesi...

Hasan Cemal: 7 Haziran’da oyum HDP’ye!

T24 yazarı Hasan Cemal, 5.3.2015 tarihli yazısında oyunu HDP'ye vereceğini açıkladı. Cemal yazısında "Başkan babalık hayalleri uçup gidebilir. Bunun içindir ki, Erdoğan’la tetikçileri HDP’yi hedef tahtası haline getirdiler" ifadelerini...

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki...