GÜMÜŞ, Sıkışık Görünümüne Son Verebilecek mi?

0


2019 yılı başından itibaren paylaşmış olduğumuz raporlarımızda Gümüş fiyatına yönelik uzun vadeli pozitif trend görünümünün 377 aylık üssel hareketli averaj ile desteklendiğini, sadece kıymetli metalin ilgili trend görünümünde etkin bir rol oynayabilmesi içinse 50 aylık üssel hareketli averaj üstünde kalıcı bir reaksiyona gereksinim bulunduğunu aktarmıştık.

 

Gümüş yılbaşından itibaren gerçekleştirdiği çıkışını 16,40 seviyesine kadar taşımasına rağmen 50 aylık üssel hareketli averaj (16,85) üstünde kalıcı bir hareket oluşturamadığı için averajlar içinde sıkışık bir görüntü oluşturdu. Bu fikir ile 377 aylık üssel hareketli averaja (14,10) yaklaşan Gümüş, şu sıralar 14,78 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.

 

Teknik görünümdeki beklentilere geçmeden ilkin Gümüş fiyatına yönelik dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan gündem maddelerinden özetlemek gerekirse bahsedecek olursak;

 

Ilk olarak ABD Başkanı Trump’ın yeni döneme ilişkin tweet paylaşımlarını takip ediyor olacağız. Tecim Savaşları, İran’a uygulanan muafiyet, Fed’in faiz indirmesine yönelik sarf etmiş olduğu baskılar, ABD teması içinde makro-ekonomik göstergeler haricinde takip edilecek en mühim faktörler olarak karşımızdadır.

 

Trump faktörüne ek olarak bilhassa Haziran ayı gündemindeki Enflasyon, Gelişme, İstihdam mevzularına ilişkin gelecek ehemmiyet derecesi yüksek haberler, ABD’nin senenin sonuna kadarki ekonomik projeksiyonlarında (FOMC) gerçekleştireceği ihtimaller içinde revizeler, Dolar Endeksi ve ABD 10 senelik tahvil faiz oranında etkin bir rol oynayacağı benzer biçimde Altın – Gümüş benzer biçimde Forex piyasasında en dikkat çeken emtia ürünlerinde ihtimaller içinde fiyatlama reaksiyonu ile dikkatleri üstüne çekebilir.

 

GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak Haziran ayı gündem maddelerine yönelik gerek YouTube Canlı Gösterim Programları gerekse Online Eğitimlerle söz mevzusu gelişimleri sıcağı sıcağına değerlendirecek olup, Uzman Görüşleri ve Hususi Raporlarımızla da gerek bu gelişmeler gerekse varlık fiyatlarına ilişkin beklentileri siz kıymetli yatırımcılara ile paylaşacağız.

 

Temel makro-ekonomik gelişmelerden sonrasında teknik beklentilere geçecek olursak, bu süreci iki aşamalı aktararak gerek orta – uzun gerekse kısa vadeli görünümde hangi seviyeler mühim sorularına yanıt bulacaksınız.

 

Orta – Uzun vadeli olarak Gümüş için dikkate alacağımız en mühim seviyeler, 377 aylık üssel hareketli averaja (14,10), kanal denetim noktası (15,55) ve 50 aylık üssel hareketli averaj (16,85) olarak kaydedilmiştir.

 

Gümüş fiyatı 2003 Nisan’dan beri 377 aylık EMA üstünde pozitif trend görünümüne devam etmektedir. Bu sebeple de ilgili averaj üstünde kalmış olduğu müddetçe Gümüş için kanal denetim noktası ve 50 aylık EMA bölgesine doğru çıkış düşüncesi gündemimizde kalmayı sürdürmektedir. Sadece unutmamak gerekir ki her ne kadar uzun vadeli görünümde pozitif bir süreç izlense de orta vadeli olarak da 50 aylık EMA bölgesi baskı devam ediyor. Bu sebeple de daha net hareketler için ilgili ortalamaların dışındaki kalıcı hareketlere gereksinim vardır. Aksi takdirde senenin başından itibaren tesirini sürdüren ilgili sıkışık fiyatlama devam etmek isteyebilir.

 

 

 

Orta – Uzun vadeli olarak averajlar arası sıkışık seyri bahsederken daha net hareketler için ilgili averajlar dışındaki fiyatlama davranışına dikkat çekmiştik hatırlarsak. Kısa vadeli görünümde de bu hareketin hangi bölgede olabileceğine yönelik bazı detaylandırmalar yapacağız.

 

 

 

Kısa vadeli olarak beklentiyi paylaşırken dikkate aldığımız günlük grafikte Gümüş fiyatının 2018 Kasım tarihinden itibaren başlatmış olduğu yükseliş trendin 28 Şubat tarihindeki kırılım ile sona erdiğini ve Mart ayından itibaren Gümüş tarafında aşağı yönlü beklentinin gündemde yer aldığını görmekteyiz. Bu fikir, Alligator göstergesi ile desteklenmekle beraber şu sıralar 14,81 – 15,08 bölgesi eleştiri bir aralık olarak karşımızdadır.

 

Gümüş fiyatı ilgili bölge altında kalmayı sürdürürse Mart 2019’dan beri tesirini sürdüren negatif fiyatlama davranışına devam etmek isteyebilir. Bu fikir ile 14,47 başta olmak suretiyle 14,22 ve 13,94 desteklerine doğru geri çekilme izlenebilir. Bu tür bir geri çekilmede bilhassa orta – uzun vadeli olarak 377 aylık üssel hareketli averaja (14,10) nazaran gerçekleşecek aylık kapanış, mevcut sıkışma tamam mı devam mı sorusunun cevabı açısından yakinen takip edilmelidir.

 

Alternatif olarak Gümüş fiyatı 2019 Mart tarihinden beri tesirini hissettiren negatif trend görünümüne son vermek istiyorsa, 14,81 – 15,08 bölgesi üstündeki kalıcı hareketlere (tercihen günlük kapanış) gereksinim olduğu unutulmamalıdır. Sadece bu şartla 15,34 başta olmak suretiyle 15,67 ve 15,92 seviyelerine doğru yeni fiyatlama davranışı izlenebilir. Bu tür bir çıkışta bilhassa orta – uzun vadeli dikkate aldığımız kanal denetim noktasına (15,55) nazaran gerçekleşecek aylık kapanış, mevcut sıkışma da bandın üst noktası mı yoksa alt noktası mı gündemde sorusunun cevabı açısından yakinen takip edilmelidir.

 

 

Kudret Ayyıldır,

Tüm Kudret Ayyıldır makalerini okumak için ziyaret edinCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here