Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Gündem seçim barajı!

Tüm Haberler 2 Aralık, 15:10'de eklendi

Haşim Kılıç’ın yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasına ilişkin önümüzdeki haftalarda karar verebilecekleri yönündeki çıkışını AKP, CHP ve HDP’den isimler BirGün gazetesine yorumladılar.

 

Anayasa Mahkemesi’nin yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasına yönelik bireysel başvuruları görüşmek üzere gündemine alableceği açıklamasıyla birlikte 2015 seçimleri öncesinde seçim barajının kaldırılması ya da düşürülmesine yönelik tartışmalar gündeme damgasını vurdu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan AKP’nin YSK temsilcisi Şeref Malkoç konuyu BirGün’e yorumladılar. Tarafların değerlendirmeleri şöyle:

Şeref Malkoç (AKP’nin YSK Temsilcisi): AYM kanun hükmünü iptal edemez. Bireysel başvuru eğer usulüne uygun yapılmışsa AYM hak iptali olduğuna karar verebilir. AYM, ancak yasama organı olan TBMM’nin yerine getirebileceği düzenlemeleri yapamaz. Sistemin işleyişi bellidir. Eğer AYM seçim barajının iptaline yönelik bir karar verirse bu, hukukun, Anayasa’nın dışına çıkmak, bir garabet olur. Bu tür düzenlemeler TBMM’nin uhdesi içindedir onun dışında atılacak bu tür adımlar vesayet çağrısı anlamı taşır. Yüzde 10 seçim barajı haklıdır, haksızdır tartışması başka bir şey. Ancak yasa iptali anlamına gelecek bir karar alırsa AYM bir bakıma seçime etkilemek üzere askeri cuntaların yaptığını yapmış olur.

Engin Altay (CHP Grup Başkanvekili): AYM, bireysel başvurudan dolayı kanun iptal edemez ancak hak ihlali olduğu tespiti yapabilir. Böyle bir karar verilirse parlamentonun Seçim Kanunu’nu değiştirmesi gerekir. Yüzde 10 seçim barajını tümüyle kaldırabilir, yüzde 3 yapabilir, yüzde 5 yapabilir. Ancak bu da yetmez seçimlere bir yıl kala yapılan düzenlemelerin o seçimde uygulanamayacağına ilişkin hüküm nedeniyle Anayasa’ya da bir geçici madde eklenmesi gerekiyor. Ancak AKP’nin buna niyetli olmadığını düşünüyorum. AKP seçim barajını düşürmemek için elinden geleni yapacaktır.

Hasip Kaplan (HDP Şırnak Milletvekili): AYM’nin seçim barajının hak ihlali olduğuna ilişkin karar vermesi durumunda Meclis’e düşen görev, gerekli yasal düzenlemeleri yapmaktır. Böyle bir karar çıktığı andan itibaren seçim barajı kaldırılmış sayılır aslında. AYM’nin kararının içeriğine göre AKP, Meclis’te bu konuyla ilgili daha önce yasa önerisi vermiş olan CHP ve HDP ile de görüşerek seçim barajını tümüyle kaldırmak ya da düşürmek ardından da yapılacak düzenlemenin ilk seçimde uygulanmasını sağlamaya yönelik Anayasa değişikliğini yapmak durumundadır.  Seçim barajıyla ilgili adım çözüm süreci açısından da hayati bir önem taşımaktadır. Demokratik siyasetin önünü açarsanız insanlar siyaset yapar, kapatırsanız dağa çıkar. Bu kadar basit.

KILIÇ DAHA ÖNCE REDDETMİŞ

Son çıkışıyla birlikte kamuoyunun en çok tartıştığı isimlerin başında gelen Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın 1995 yılında mahkemenin barajın düşürülmesine ilişkin başvuruyu ret kararına imza attığı ortaya çıktı. 1995 yılında eski Başbakan Bülent Ecevit’in, seçim barajının düşürülmesine ilişkin başvurusu, dönemin AYM Başkanvekili Güven Dinçer, üyeler Ahmet Necdet Sezer ve Yekta Güngör Özden’in kabul oylarına karşı aralarında Haşim Kılıç’ın da bulunduğu üyelerin oylarıyla reddedildi. Nurcan Gökdemir

AYM’DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili tartışmaların odağında yer alan Anayasa Mahkemesi tarafından dün bir açıklama yayımlandı. Açıklamada önceki gün çıkan haberlerin mahkemenin görüşü olmadığı, ifade edildi. Açıklamada şunlara yer verildi:  “Gazeteci arkadaşımızın teknik bilgi kapsamında sorduğu bazı sorulara, Anayasa kuralları çerçevesinde verilen cevaplardan yorumlar yapılarak bir sonuç çıkarılması, tamamen gazetecimizin kendi görüşü ve değerlendirmesinden ibarettir.”  Açıklamanın devamında ise şunlara değinildi: Görüşülmekte olan bir konu hakkında değerlendirme yapmak ne Başkan’ın ne de üyelerimizin bugüne kadar başvurduğu bir yol olmadığı gibi, böyle bir açıklamanın olumsuz sonuçlarını öngörebilecek yeterli bilgi ve tecrübe sahibi oldukları da izahtan varestedir. Açıklama zorunluluğu doğmuştur.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.