‘Güneş, dünyayı yaşanamaz hale getirecek’

0


Bilim adamları, güneşin her geçen gün daha çok ısındığını, bunun da bir süre sonrasında dünyayı yaşanamayacak duruma getireceğini ileri sürdü.

Bir grup bilim insanı Forbes dergisi için kaleme aldıkları yazılarında, bilhassa güneşin kendi yaşamının en büyük evresine girmiş olduğu dönemde dünyayı da ısıtacağı, bunun da dünyayı, canlılar için yaşanılamaz bir duruma getireceğini belirtti.

İngiliz Daily Express gazetesinin aktardığı yazıda, bilim adamları, 1-2 milyar yıl sonrasında güneşin, dünyadaki okyanusları kaynar seviyede ısıtacağını ve dünyada içme suyu üretmenin olanaksız hale geleceğini söylemiş oldu.

Habere nazaran dünya, canlıların yaşamasına elverişli sürecinin ortalama üçte birini tamamlamış durumda.

Yazıda “Güneşin büyüklüğünü kaybettikçe insanlık ve dünya üstündeki tüm canlılar için kaçınılmaz yazgı başlamış olacak” ifadeleri kullanıldı.

Güneş yüzeyinin 5 bin 505 santigrat dereceye ve güneşin çekirdek sıcaklığının ise 15 milyon santigrat dereceye kadar ulaşmış olduğu biliniyor. Anlaşılması imkansız büyüklükte olan güneş, güneş sisteminin ortalama yüzde 99.8’ini kaplıyor. Sadece güneşin zaman içinde kapladığı alanı kullandığı ve nükleer füzyon olarak adlandırılan daha çok ısıyı yaymış olduğu belirtiliyor.

Yazıya nazaran, daha çok hidrojen atomu eridikçe daha çok ısı yayılıyor, bu da güneşin giderek hafifledikçe bir taraftan da büyümesine niçin oluyor.

Haberde bu sürecin meydana gelmesi için insanlığın birkaç milyar yılı daha olduğu ifade edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here