Ana SayfaHaberlerEkonomiGünlük Rapor: Uluslararası Piyasalar

Günlük Rapor: Uluslararası Piyasalar

[ad_1]

Eurotahvil Piyasaları

Haftanın ilk işlem gününde hem ABD hem de Avrupa 10 yıllıklarında satış baskısı hissedildi. ABD hazinesi 3 yıllık tahvil satışında yaklaşık 42 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşırken getiri oranı ise %0.23 ile rekor düşük seviyelerden gerçekleşti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise yaklaşık 4 baz puan yükselerek 0.72 seviyelerine yaklaşırken ABD ekonomisinin açılacağına dair haberler güvenli limanlardan da satışı beraberinde getirdi. Avrupa 10 yıllık getirilerinde de ortalama 3 baz puanlık yükselişler dikkat çekiyor, İtalya 10 yıllık tahvil getirisi 1.87 seviyelerinden işlem görmekte. Türkiye’de 5 yıllık CDS yaklaşık 25 baz puan geri çekilmeyle 620 seviyelerinden işlem görürken hazine kıymetlerinde kısa vadelerde $1, daha uzun vadelerde ise $2’a yakın primler izlendi. 2047 vade hazine kıymeti 75 seviyesinin üzerine çıkarken şirket kıymetlerinde de benzer kazanımlar söz konusu. Garanti Bankası 2027 kıymeti yaklaşık 50c primle işlem görürken 2022 vade İŞ Bankası sub kıymeti de yaklaşık 25c primli işlem gördü.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

11 Mayıs Pazartesi günü ABD piyasaları güne negatif bölgede başladı. Negatif açılış sonrası endekslerde toparlanma izlendi. Özellikle Nasdaq’ta görece kuvvetli seyir dikkat çekti. Nasdaq, bugünkü yükselişle birlikte 21 Şubat’ta gerçekleşen fiyat boşluğuna çok yaklaşmış oldu. Günün sonunda, Dow Jones 109 puan değer kaybıyla 24222 seviyesinden, S&P 500 endeksi yatay olarak 2930 puandan ve Nasdaq 71 puan yükselişle 9192 seviyesinden kapanış yaptı.

Dow Jones endeksinde sağlık, bilgi teknolojileri ve lüks tüketim sektörleri günü artıda kapatırken diğer tüm sektörlerde değer kaybı görüldü. Endüstri, finans ve enerji sektörlerinde %2-2,5 civarı değer kayıpları endeksi aşağı çekti. Pfizer, Merck, Apple ve Microsoft endekste en çok değer kazanan hisseler olarak izlendi. American Express, Boeing, Caterpillar ve JP Morgan hisseleri ise en çok gerileyen hisseler oldu. S&P 500 endeksinde sağlık sektörü %1,7 primle öne çıktı. Finans, enerji ve ham madde sektörleri %1,5’in üzerinde değer kayıplarıyla en çok kaybettiren sektörler oldu.

Avrupa piyasaları yeni haftaya pozitif açılışlarla başladı. Cuma günü ABD kapanışına kadar etkili olan pozitif hava Avrupa seansına da taşınmış oldu. Ancak endekslerde günün ilk saatlerinde görülen primler kalıcı olmadı. İngiltere hariç ana endekslerde negatif kapanışlar gerçekleşti. DAX endeksinde emlak ve sağlık sektörleri hafif primlerle kapanış yaparken diğer tüm sektörlerde negatif kapanışlar görüldü. Temel tüketim, ham madde ve lüks tüketim sektörleri %1,5 civarı değer kayıplarıyla en çok gerileyen sektörler oldu. Endeksteki en volatil hisselerden olan Wirecard %8,3 primle dikkat çekti. Fresenius medikal şirketleri %1 civarı primlerle onu takip etti. Heidelbergcement, Henkel ve Infineon Tech en çok kaybettiren hisseler olarak izlendi. İngiltere FTSE 100 endeksinde ise temel tüketim sektörü %1,8 primle öne çıktı. En çok kaybettiren sektörler ise %1’in üzerinde kayıplarla finans ve ham madde sektörleri oldu.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Haftanın ilk işlem gününde ekonomik veri takvimi oldukça zayıf olsa da piyasalar hem korona virüs salgınındaki son gelişmeler hem de ABD-Çin ticaret görüşmelerinin yeniden başlayacağı haberleri ile yön bulmaya devam etti. FED üyelerinden Evans yapmış olduğu konuşmada özellikle 2. Çeyrekte büyüme rakamlarında büyük bir gerileme yaşanacağını, negatif faiz uygulamasının kriz ortamında işe yaramayacağını ve gündemde olmadığını ve belirsizliğin oldukça yüksek olduğunu belirtti. Çin ile ABD arasında ticaret görüşmelerinin yeniden başlayacağı haberiyle beraber ABD’de virüs sonrası normalleşme adımları kapsamında ekonominin kısmi de olsa açılmaya başlayacağı beklentileri piyasalardaki olumlu havayı desteklerken güvenli limanlarda da satış baskısına neden oldu. Altın yaklaşık $7 kayıpla $1695 seviyelerinden işlem görürken normalleşme adımlarının erken olduğu ve dolayısıyla 2. Dalga salgın ile karşılaşılabileceği söylemleri de satışın sınırlı olmasına neden oldu. $1700 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanamazsa $1680 seviyesi altın için takip edilecek en önemli destek noktası olarak karşımıza çıkacaktır.

Suudi Arabistan Haziran ayından itibaren günlük petrol üretiminde 1 milyon varil kesintiye gideren OPEC toplantısında kararlaştırılan kesinti tutarının da altının hedefleneceği haberi ile gün içerisinde $25.50 seviyesinin de üzerine çıkan aktif vade ham petrol kazanımlarını koruyamadı ve işlem gününü yaklaşık %0.50 kayıpla $24.60 seviyelerinden sonlandırdı. Piyasalar ek kesinti tutarına rağmen OPEC üyelerinin üzerinde anlaştıkları toplam kesinti tutarını hala gerçekçi bulmuyor ve yukarı yönlü hareketin kalıcı olmamasının en büyük nedeni olarak öne çıkıyor. Brent petrolde ise %3’e yakın bir kayıp söz konusu ve $30 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor.

G01 para birimlerine baktığımızda dolara karşı tamamı eksi bölgede işlem görmekte. FED üyelerinin negatif faiz seçeneğinin gündemde olmadığını açıklamasının ardından dolar endeksi yaklaşık %0.50 primle işlem gördü ve 100.22 ile günün en yükseğine yakın seviyelerden işlem gününü sonlandırdı. Dolar endeksindeki kazanımlarla birlikte Çin’in ekonomiyi desteklemek adına daha güçlü adımlar atacağına dair haberler Yen üzerinde baskı kurmuş durumda ve USDJPY paritesi %1’in üzerinde primle 107.70 seviyesinden işlem görmekte, 108 seviyesi ve 108.26 seviyesinde bulunan 200 günlük hareketli ortalama parite için önemli destek noktaları olarak öne çıkmakta. EURUSD paritesi de gün içerisinde 1.08 seviyesinin üzerinde tutunmayı başardı ve hafif kayıpla işlem gördü.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Twitter Trollerinden akla ziyan 16 paylaşım

Yeni iletişim teknolojileriyle birlikte gelen "iletişim hali" ve sosyalleşmenin yeni alanlarında...

Stephen Hawking Hakkında 9 Bilinmeyen Bilgi

1. Okulda Kötü Notlar AlırdıGünümüzde Hawking’i parlak bir zeka ile...

Aztek’lerden Sümerler’e 14 eski uygarlığın dilline ait sesler

Dünya üzerinde milyonlarca yıl birçok medeniyet kurulup yıkılmıştır.Bir çoğumuz bu medeniyetlerin...

21 fotoğrafla kadınların erkeklerden uzun yaşadığının kanıtı

Kadınların erkeklerden daha uzun  yaşadığı istatistiksel bir gerçek. Doğal olarak bilim adamları...

Tartışı-Yorum

Ölümü öldürmek, sonsuz bir umudun baharıdır…

“Evîn Biharek e…”* - Arjen Arî Bir acılar sarmalıdır sancı, zamanın derinliklerinde gezinen ve hayatın kıyılarına vurur hafızalarının unutulmayacak sesleri. “Lal bû zimanê xwezayê, Girî herikî, jan bû banî” (“Dilsizdi doğanın dili, gözyaşı aktı, acı köprü oldu…”) dizeleri ile anlatıyor şair Semra Çelebî, ‘Birîn’ adlı şiir kitabında, gerçeğin...

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor unvanlar. Erlerle tanımlayıp erlerle var ediyorlar kendilerini. Erleri çekin rütbeliler gelsin çığlığını bir iyi niyet olarak okumak gerekiyor en başta....

Şiddete Davet

Rıza Yalçın Koçak Tamam, ölümün dondurucu ayazını buz kesme tehlikesine rağmen düşürmeyelim dilimizden. Kan kokusunun karşısına dikiverelim baharın buğusunu. Envai çeşit çiçekten, yağmuru çekiverince içine buram buram eden topraktan ilham aldığımız hikâyelerle çevreleyelim etrafı. Göz bebeklerimize gelip konan yaşları hesapsızca salıverelim yaşamın göbeğine, çağlayan misali. Tamam, yaşamdan yana...