Ana SayfaHaberlerEkonomiHaftanın son işlem günü...

Haftanın son işlem günü sakin geçecek

HAFTANIN SON İŞLEM GÜNÜ SAKİN GEÇECEK

Pazar günkü Paskalya öncesinde bugün (Good Friday) ABD, İngiltere, Almanya başta olmak üzere yurtdışında birçok piyasa işleme kapalı olacak. Bu durum TL varlıklarda da işlem hacimlerinin göreceli olarak düşük seyretmesine ve varlık fiyatlarının bant aralığına sıkışarak önemli bir değişim göstermemesine yol açabilir. Dolayısıyla piyasaların hafta başından bu yana yakaladığı pozitif eğilimi sürdürmeye gayret edeceğini düşünsek de günün sonunda fiyatlarda ciddi bir değişim görmeyi beklemiyoruz. Kaldı ki, tatil Avrupa’da birçok yerde Pazartesi günü de devam edeceği için gelecek haftaya başlarken de etkilerini hissetmeye devam edeceğiz.

BEKLENTİLERİMİZ

Yurtdışında birçok piyasanın kapalı olması nedeniyle Borsa İstanbul bugün daha çok yurtiçi dinamikler ile yön bulmaya çalışacaktır. Bu noktada, aralarındaki korelasyon son dönemde zayıf seyrediyor olsa da kurun ve faizlerin sergileyeceği performansın endeksin günlük seyrine biraz daha fazla etki ettiğini görebiliriz. Ancak genel hatlarıyla hisse senetlerinin görünümünde anlamlı bir değişim yaşanmasını beklemiyoruz. Teknik olarak ise BIST-100 endeksinin hafta başından bu yana üzerinde zorlandığı 95.000 seviyesinin üzerinde bir kez daha kapanış yapması gelecek hafta öncesinde pozitif bir sinyal olacaktır.

EUR/USD’de değişimler son derece küçük çaplı kalabilir. Bir süredir belirgin bir değişim göstermeyerek bant aralığına sıkışan EUR/USD‘nin haftanın son işlem gününde de yurtdışı piyasaların
kapalı olması nedeniyle önemli bir değişim göstermeyerek benzer bir performans sergileyeceğini tahmin ediyoruz. Tatil nedeniyle önceki günlere kıyasla çok daha dar bir bant aralığı görmemiz ise şaşırtıcı olmayacaktır. Bu noktada paritede dünkü kapanış seviyelerinden çok fazla uzaklaşılmasını beklemiyoruz.

USD/TL’deki değişimler de limitli kalabilir. Bugün küresel piyasaların önemli bir kısmının kapalı olmasının TL üzerinde de etkili olmasını ve kurda daha sakin bir seyir yaşanmasını bekliyoruz. Her ne kadar ABD’de açıklanacak olan TÜFE rakamı hareketlilik yaratma potansiyeli taşısa da muhtemel etkisinin önceki aylara kıyasla sınırlı kalacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca unutmamak gerekiyor ki, korona virüsü nedeniyle ekonomilerin durma noktasına geldiği bir dönemde enflasyon verilerinin ne derece gerçekçi bir tablo ortaya koyacağı önemli bir soru işareti yaratacaktır. Dolayısıyla, normal şartlar altında ABD TÜFE rakamının önem derecesi yüksek olsa da bugünkü verinin istisna teşkil edeceğini düşünüyoruz.

Tahvil faizlerinde anlamlı bir değişim beklemiyoruz. Bugün gerek yurtdışı piyasaların önemli bir kısmının kapalı olması gerekse TL’nin değerinde belirgin bir değişim beklemememiz nedeniyle tahvil faizlerinin sakin bir performans sergileyeceğini tahmin ediyoruz. Genel hatlarıyla baktığımızda ise faizlerde aşağı yönlü hareket alanını limitli bulmaya devam ediyoruz. Öte yandan Hazine ise haftayı üç tahvil ihalesi ve bir kira sertifikası ihracı ile tamamladı. Söz konusu ihraçlar ile toplam 20,3 milyar TL borçlanıldı. Gelecek hafta ihale bulunmazken borçlanma programı 21 Nisan’daki üç yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvilin yeniden ihracı ile devam edecek.

Ons altını da sakin bir gün bekliyor. Fed’in korona virüs ile mücadele kapsamında, ekonomiyi desteklemek için 2,3 trilyon dolara kadar kredi sağlayacak kararlar almasının ardından ons altının belirgin şekilde değer kazanmaya başladığını gördük. Ancak paskalya öncesinde yurtdışı piyasaların kapalı olması nedeniyle hemen hemen tüm varlık türlerinde olduğu gibi bugün altın fiyatlarının da önemli bir değişim göstermeyeceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla ons altının gün boyu 1700 dolardan çok fazla uzaklaşmadığını görebiliriz. ABD’den gelecek enflasyon rakamı önemli olsa da gerek piyasaların kapalı olması gerekse çekirdek rakamda yıllık bazda önemi bir değişimin beklenmemesi nedeniyle önemli bir etki oluşmayacağını tahmin ediyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÜNLÜ Menkul Değerler


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Avrupa’nın En Ucuz 10 Şehri

10. Varşova-POLONYA Polonya’nın başkenti olan Varşova, Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri....

Sanatçı Mesut Kul’dan inanılmaz Micro Sanatı!

Sanatçı Mesut Kul'dan anılamayacak derecede harika micro sanatı icraatları. Diğer listelerimize...

Dünyanın en tatlı şehrinden 20 fotoğraf

Çin'in gözlerden uzak şirin kasabası Larung Vadisi, dünyanın sayılı Budist enstitülerinden...

Avrupa’nın En Ucuz 10 Şehri

10. Varşova-POLONYA Polonya’nın başkenti olan Varşova, Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri....

Tartışı-Yorum

Cumartesi Anneleri: Gözaltındaki kayıpların hikayesi

Kadir Gürhan“Kayıplar” ve “yargısız infazlar” denilince akla ilk gelen Latin Amerika ülkeleridir. Bu ülkelerde askeri cunta yönetimleri “gözaltında kayıplar” ve “yargısız infazlarla” kendisine muhalif olan tüm kesimlere karşı bir...

“Bize Her Yer İnönü”

  Kadir Gürhan “Bize her yer Trabzon” cümlesi Trabzonsporlularca özellikle deplasman tribünlerde yapılan yaygın bir tezahürattır. Yıllarca Trabzonspor taraftarı bize bu tezahüratla her deplasmanın birer Avni Aker olduğunu gösterdi. 2014-15 sezonu (Süleyman...

En çok mor

Sıcak beterdi. Bıyıkları terlememiş bir delikanlılık çağında boncuk boncuk ter atıyordu. Çimento torbaları eşek ölüleri kadar ağırdı. Tuğlalar, yamalı şalvarında kahverengi tozlar bırakıyordu. Yamasını çepeçevre saran alelacele dikişleri hep...