Ana SayfaHaberlerEkonomiHaftanın Veri Gündemi

Haftanın Veri Gündemi

Haftanın veri gündemi

2020-2. Çeyrek GSYH verileri bugün 10.00’da yayımlanacak. Salı günü ise Ağustos ayı öncü büyüme göstergelerinden PMI açıklanacak. İlk çeyrekte yıllık bazda %4.5 büyüyen GSYH’nin, koronavirüs salgınının da etkisiyle %13 küçülmesi bekliyoruz. Reuters anketine göre beklenti ise -%11.8 oldu. Tahminimiz, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH’nin ise önceki çeyreğe göre %16 küçüleceğine işaret ediyor. Öncü göstergelerden sanayi üretim endeksi 2. çeyrekte yıllık bazda %16.9 düşmüştü. Tüketim harcamalarının öncü göstergesi olan, perakende satış hacmi ise yıllık %12.4 oranında azaldı. Pandemi döneminde dış talebin zayıflaması ve seyahat kısıtlamaları getirilmesi sonucu ihracat ve turizm gelirleri de sert düşüş kaydettiğinden, iç taleple beraber net
ihracatın da büyümeye katkısı negatif olacaktır. Öncü göstergeler 3. Çeyrekte büyümede sanayi ve inşaat sektörlerinin öncülüğünde hızlı bir toparlanmaya işaret ederken, finansal koşullardaki sıkılaşma sebebiyle son çeyrekte toparlanma ivme kaybedecektir. Bu doğrultuda 2020 yılının tamamında GSYH’nin %2 küçülmesini bekliyoruz.

TÜİK Ağustos ayı enflasyon verilerini Perşembe açıklayacak. Öncesinde Salı günü İTO İstanbul ücretliler geçinme endeksini yayımlayacak. TÜFE’de aylık enflasyonun %1.1 ile mevsim normaline göre yüksek olacağını ve yıllık enflasyonun %11.8’den %12’ye yükseleceğini tahmin ediyoruz. Foreks anketine göre piyasa beklentisi ise %1 oldu. Ağustos tüketici fiyatlarında döviz kuru ve altın fiyatlarındaki artış ve iç talepteki toparlanmanın etkili olduğunu düşünüyoruz. Kur ve talep etkileriyle, C endeksine göre enflasyonun ana eğilimindeki bozulmanın da sürmesini ve yıllık çekirdek enflasyonun %10.2’den %11.7’e yükseleceğini tahmin ediyoruz. Gıda fiyatlarında ise mevsim etkisi olumlu olduğundan aylık enflasyonun sıfır civarında olmasını bekliyoruz.

Hafta sonu açıklanan otomobildeki ÖTV ayarlamaları, küçük motor hacimli otomobillerdeki vergi yükünü azaltırken, diğer otomobillerde arttırdı. Nette ortalama ve üstü fiyatlarda satılan otomobillerde fiyat artışı olması enflasyonu olumsuz etkileyecek. Ancak düşük fiyatlı modellerdeki fiyat düşüşü bunu bir ölçüde dengeleyebilir. Ayrıca son döviz kuru artışının enflasyondaki etkileri de birkaç ay daha sürecektir. Buna karşın TCMB’nin uyguladığı parasal sıkılaştırma, TL’yi destekleyerek ve kredi büyümesini yavaşlatarak buradan kaynaklanan enflasyonist baskıları sınırlayabilir. Sonuçta, %11 olan yılsonu enflasyon tahminimizi koruyoruz.

Bugün ayrıca Temmuz ayı nihai dış ticaret verileri yayımlanacak. Hafta içi de (muhtemelen Çarşamba günü) Ticaret Bakanlığı Ağustos öncü dış ticaret verilerini açıklayacak. Temmuz ayı öncü verileri, ticaretteki normalleşmenin sürdüğünü göstermişti. Buna göre Temmuz’da 12 aylık toplam dış ticaret açığı 0.5 milyar dolar gerileyerek 39.0 milyar dolar oldu. Bizim hesapladığımız mevsimsellikten ve işgünü etkisinden arındırılmış seriler ihracat aylık %23, ithalatta da aylık %15 civarında yükseliş göstermişti. Ağustos ayı içinse, PPK toplantı özetinde ihracattaki toparlanmanın sürdüğü, ithalatta da belirgin bir ivmelenme olduğu tespiti yapılmıştı.

ABD’de ise bu hafta Ağustos ayı ISM endeksleri ve tarım dışı istihdam verisi önemli olacak. İşgücü piyasasındaki toparlanmanın sürmesiyle, tarım dışı istihdamın 1.6 milyon artması ve işsizlik oranının %10.2’den %9.9’a gerilemesi bekleniyor.

Piyasalarda bugün

ABD’de Cuma açıklanan verilerden Temmuz ayı kişisel gelir ve harcamaları beklentilerden daha iyi gelirken, yıllık çekirdek tüketim harcamaları enflasyonu da %1.2 olan piyasa beklentisinin üzerinde %1.3 olarak gerçekleşti. Tüketici güveni de Ağustos’ta güçlendi. Olumlu veri akışının yanında, Fed’in Jackson Hole toplantısındaki mesajlarıyla güçlendirdiği genişlemeci para politikası duruşu da piyasalara olumlu yansıdı Bunların sonucunda S&P 500 endeksi Cuma %0.7 oranında arttı. Oynaklık göstergesi VIX endeksi 23’e geldi. 10 yıllık ABD tahvil faizi ise %0.73 seviyesine gelirken, risk iştahında artışla yükselen EUR/USD bu sabah itibarıyla 1.19 seviyelerinde haftaya başladı. Brent petrol fiyatı ise 46 dolar seviyelerine yükseldi.

Bugün Çin’de açıklanan resmi PMI verileri, ekonomik aktivitenin hizmet sektörü kaynaklı olarak ivmelendiğini gösterirken, Japonya’da da sanayi üretimi ikinci çeyrekteki rekor daralmanın ardından Temmuz ayında toparlandı. Olumlu veri akışının etkisiyle Asya’da hisse senedi endeksleri haftaya yükselişle başladı.

TCMB’nin Cuma günkü geleneksel yöntemle düzenlenen repo ihalesinde ortalama faiz %10.73’e gerileyerek piyasada parasal sıkılaşma beklentilerinin zayıfladığına işaret etti. Gecelik Türk lirası referans faiz TLREF %9.77’de gerçekleşirken, TCMB’nin ortalama fonlama faizi ise 2 baz puan artışla %10.02 oldu.

Olumlu küresel konjonktür ve parasal sıkılaşma sayesinde TL’deki baskı hafiflerken, USD/TL bu sabah 7.34 seviyelerinde başladı. Cuma günü 5 yıllık Türkiye CDS’i 7 baz puan düşüşle 527 baz puana geriledi.

Hafta sonu yapılan düzenlemelerle küçük motor hacimli otomobillerdeki ÖTV yükü azaltılırken, diğer otomobillerde arttırıldı; eğitimde KDV %1’e düşürüldü. Ayrıca kısa çalışma ödeneğinin süresi 2 ay daha uzatıldı. En son Temmuz ayında 1.7 milyon kişinin kısa çalışma ödeneğinden yararlandığı duyurulmuştu ki bu rakam yüksek olsa da Nisan’daki 3.2 milyon kişiye göre gerilemişti.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Finans Yatırım


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Türkiye sinemasından en iyi 10 yerli sanat filmi

Sanat filmleri bir çok insan için sürükleyicilikten uzak, sıkıcı ve zaman...

2015 yılının en iyi 10 yerli filmi

2015 yılı kuşkusuz sinemamız anlamında çok verimli ve hareketli oldu. Sinemamızın...

Düzenli cinsel hayatın 10 faydası

Batı ülkelerinde 16 yaşlarına kadar inen cinsellikle tanışma yaşı Türkiye’de de...

10 madde ile internetin devi Google ve bilinmeyenleri

Teknoloji ve internet devi Google'ı biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?...

Tartışı-Yorum

Ahlâksız modernite – Hamdi Şekeroğlu yazdı

“Her yeni güne acı haberlerle uyanan, gazete manşetleri kan kırmızısı ile tektipleştirilen, acı, terör, tecavüz ve cana kıyma sıradan eşik-altı haberler olarak adledilen daha da kötüsü bütün bu olup...

Ankara’nın Gayrimenkul Fiyat Artışında 1.İlçesi…

Tolga Yumrukaya / Satış Reçeteleri-1 Emlak sektörü, 2015’te hem değer artışı hem satışlardaki canlılık açısından parlak bir yarıyılı geride bıraktı. Yapı ruhsatı verilerinin gerilemesi de arzın yavaşlayarak eldeki konut stokunun...

Fikirsiz fikir sahipleri

Mehmet Uzun* - Tartışı-Yorum “Ustalık” dönemiyle kendini belli eden otokratik yönetimin neşter vurduğu sahalardan biride hiç şüpehiz akademi olmuştur. Ülkemiz üniversitelerinde öteden beri endişe verici düzeyde olan bilimsel kaygı yerini...