Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Halep çemberin ortasında!

Dünyadan, Tüm Haberler 8 Kasım, 09:54'de eklendi

Suriye’de uzun süredir devam eden iç savaş hala hızını kaybetmezken ordu birlikler Halep’i kuşatma altına almış durumda.

 

Son bir yılda kentin hem güneybatısına hem de kuzeyine yüklenen Suriye ordusu şehirdeki kıskacı daraltıyor.

Suriye’de 2011’den bu yana süren iç savaşın önemli cephelerinden olan Halep’te durum son haftalarda muhalifler açısından kritik hale geldi. Esad rejimine bağlı güçler, kent merkezini elinde tutan muhalifleri kuşatmak için çabalarını artırdı. Suriye ordusu, ‘Yeni Halep’ olarak bilinen Halep merkezinin batı kısmını, silahlı gruplar da merkezin doğusunu elinde tutuyor.

2013 yılının kasım ayında Suriye ordusu, kent merkezinin güneydoğusundaki stratejik Sefira kasabasını ele geçirmiş ve kent merkezinde kuşatma altında kalan birliklere Hama üzerinden ikmal yolu açılmıştı. Bir ay sonra başlatılan ‘Süheyl Yıldızı’ operasyonuyla ordu, doğu kırsalı boyunca ilerleyerek kuzey kırsalına ulaştı.

Bu operasyon sırasında, ordu önce Tel Aren’i aldı. Ardından Halep Havalimanı bölgesini kontrolüne alan Suriye ordusu daha sonra Nekkarin ve Şeyh Yusuf’u alarak, stratejik Şeyh Neccar’a ulaştı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.