Halep çemberin ortasında!

0

Suriye’de uzun süredir devam eden iç savaş hala hızını kaybetmezken ordu birlikler Halep’i kuşatma altına almış durumda.

 

Son bir yılda kentin hem güneybatısına hem de kuzeyine yüklenen Suriye ordusu şehirdeki kıskacı daraltıyor.

Suriye’de 2011’den bu yana süren iç savaşın önemli cephelerinden olan Halep’te durum son haftalarda muhalifler açısından kritik hale geldi. Esad rejimine bağlı güçler, kent merkezini elinde tutan muhalifleri kuşatmak için çabalarını artırdı. Suriye ordusu, ‘Yeni Halep’ olarak bilinen Halep merkezinin batı kısmını, silahlı gruplar da merkezin doğusunu elinde tutuyor.

2013 yılının kasım ayında Suriye ordusu, kent merkezinin güneydoğusundaki stratejik Sefira kasabasını ele geçirmiş ve kent merkezinde kuşatma altında kalan birliklere Hama üzerinden ikmal yolu açılmıştı. Bir ay sonra başlatılan ‘Süheyl Yıldızı’ operasyonuyla ordu, doğu kırsalı boyunca ilerleyerek kuzey kırsalına ulaştı.

Bu operasyon sırasında, ordu önce Tel Aren’i aldı. Ardından Halep Havalimanı bölgesini kontrolüne alan Suriye ordusu daha sonra Nekkarin ve Şeyh Yusuf’u alarak, stratejik Şeyh Neccar’a ulaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here