Ana SayfaHaberlerEkonomiHalk Yatırım Bilanço Değerlendirme...

Halk Yatırım Bilanço Değerlendirme Raporu – Çimsa

Çimsa

3Ç19 Finansal Sonuçlar – Negatif

Beklentilerin altında net kar. Çimsa 3Ç19’da, piyasa ortalama beklentisi olan 27,8 mn TL ve beklentimiz olan 26,5 mn TL’lik net kar beklentisinin oldukça altında 8,3 mn TL net kar açıkladı. Beklentilerin altında kalan net karda, tahminimizin üzerinde gerçekleşen net finansal giderler etkili oldu. Banka kredileri faiz ve kur farkı giderlerindeki artışa bağlı olarak 3Ç19’da 48,6 mn TL net finansal gider kaydedildi (3Ç18’de 72,6 mn TL). Hem her anlamda beklentilerin altında kalan zayıf finansal sonuçların hem de hissenin son 1 aylık dönemde endekse relatif %11,9 pozitif ayrışmasını da gözönünde bulundurduğumuzda, sonuçların hisse performansına etkisini ‘negatif’ olarak değerlendiriyoruz.

Ciro beklentimizle uyumlu gerçekleşti. Çimsa’nın yurt dışına ihraç ettiği beyaz çimento satışları konsolide gelirleri desteklese de, iç pazarda talep tarafındaki daralmanın etkisiyle, özellikle yurt içinde talep edilen gri çimento satışlarında gözlenen düşüşün konsolide gelirleri aşağı çektiğini görüyoruz. Net satış gelirleri, hem ortalama piyasa beklentisi hem de bizim beklentimiz ile uyumlu yıllık bazda %4,6 artışla 472,6 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin ihracat gelirlerinin yıllık bazda %30,2 artışla 298,1 mn TL seviyesinde gerçekleştiği gözlenirken, yurt içi piyasada zayıf talep ortalamına bağlı olarak, yurt içi satışlar %17,6 gerileyerek 241,4 mn TL seviyesinde gerçekleşti.

Operasyonel marjlar beklentilerin altında. Çimsa, 3Ç19’da, hem ortalama piyasa beklentisi hem de bizim beklentimizin %15,5 altında yıllık bazda %40 düşüşle 72,8 mn TL FAVÖK açıkladı (3Ç18’de 121,1 mn TL FAVÖK). İç pazardaki daralma ve maliyetlerdeki artışlar nedeniyle, operasyonel marjlar geriledi. FAVÖK marjı piyasa ortalama beklentisinin 2,7 puan, bizim beklentimizin ise 2,2 puan altında %15,4 seviyesinde gerçekleşti.

TUT tavsiyemizi koruyoruz. Makro ekonomik tahminlerimizdeki revizyonlar ve risksiz getiri oranı tahminimizi %16’dan %14’e indirmemiz doğrultusunda, CIMSA hisseleri için 7,58 TL seviyesindeki 12 aylık hedef fiyatımızı 8,30 TL’ye yükseltiyor, ancak ‘TUT’ yönündeki tavsiyemizi koruyoruz. Yurt içi pazarda talep tarafında beklenen daralmanın ihracat gelirleri ile desteklenmeye çalışıldığını görüyoruz. Büyüme destekleyici politikaların da desteğiyle, 2020’de yurt içi talep tarafında iyileşmelerin görülebileceğini tahmin ediyoruz. Ancak, iyileşmenin kademeli yaşanabileceğini bekliyor, çimento şirketlerinin ihracat ağırlıklı büyümelerinin ön planda kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

hakkında Halk Yatirim Bilanco Degerlendirme Raporu – Cimsa bilanço

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Mardin’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

Anadolu’da birçok kültüre ev sahipliği yapan Mardin, yedi bin yıllık...

2016’da start veren en iyi 10 yabancı dizi

Yabancı dizi denildiğinde hemen sıralamaya başlarız: Game Of Thorones, Breaking Bad,...

40 çalışmasıyla İngiliz grafiti sanatçısı Banksy

Banksy Erdoğan grafitisini Londra duvarlarına işledikten sonra Türkiye'de Twitter'da gündem oldu....

Daha önce hiç görmediğiniz 11 ilginç kütüphane

Kitap okumak toplumlarda yerleşmesi zor bir alışkanlıktır. Gelişmekte olan toplumlar kitap...

Tartışı-Yorum

Düşünebildiyseniz ölün!

Dünyayı gözlerle görmeyin, kaybedersiniz. Kulaklarla işitmeyin, kaybedersiniz. Burnunuzla koklamayın, kaybedersiniz. Uyku, hayatın anlamını (varsa eğer) insana gösterebilecek en kestirme yoldur. Bir rüya gibidir yaşamak, bu cümleyi tekinsiz metnime şiirsellik...

Ekşi Sözlük yazarı: Biz vatan hainiyiz, sizi de vatan haini olmaya davet ediyoruz

Ekşi Sözlük yazarlarından maarri, "3 dakikada apo troll'lerinden kurtulma rehberi" adlı başlığa yazdığı entryde, "Kendinizi bu zavallılığa mahkum etmeyin, kafanızı kuma gömmeyin, farklı fikirleri duymaya tahammül edin" diyerek "Biz...

Ümit Kıvanç yazdı “Savaştan buraya insanlık macerası”

Ümit Kıvanç Radikal'in bugünkü köşesinde "Savaştan buraya insanlık macerası" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Ümit Kıvanç'ın bugünkü yazısı:Belki de bir kısmı eşimiz dostumuz ahbabımız arkadaşımız olan yeni milletvekilleri hepimiz adına...