Halkbank’a ABD’deki davaya katılmadığı her gün için 1 milyon dolar ceza istemi

0


Halkbank hakkında ABD’de İran’a yaptırımları deldiği iddiası ile açılan davada, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın mahkemeden, Halkbank’ın davaya katılmadığı her bir gün için 1 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını, katılmama konusunda ısrarcı olması halinde para cezasının katlanarak arttırılmasını talep ettiği bildirildi.

ABD’de İran’a yönelik yaptırımları ihlal etmekle suçlanan Halkbank davasının yargıcı, ‘bankanın mahkemeye gelmemesi durumunda, sonuçlarına katlanacağını’ söylemişti.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Başsavcı Geoffrey Berman imzasıyla mahkemeye yapılan başvuruda, Halkbank’ın katılımı reddetmesi halinde 1 milyon dolarlık cezasının her gün iki katına çıkartılarak katlamalı olarak uygulanması da talep edildi.

Belge: VOA

Savcılık, Halkbank’ın İran’ın ABD’nin ekonomik yaptırımlarından kurtulmasına yardımcı olduğunu kaydetti. Savcılığın mahkemeye bugün sunduğu yaklaşık bin 100 sayfalık başvurusunda, bankanın yaptırımların uygulandığı İran’a yaklaşık 20 milyar dolarlık bir girdinin sağlanmasına aracılık ettiği belirtildi. Halkbank’ın 15 Ekim tarihinden itibaren aleyhlerine açılan davayı kasten görmediği ve adaletten kaçtığı vurgulanarak, bankanın hakkındaki davayı kabul etmeyip adaletten kaçtığı her gün için katlamalı olarak cezalandırılması gerektiğini kaydedildi.

ABD’li yargıç: Halkbank mahkemeye gelmezse sonucuna katlanır

Halkbank davasının ABD’li yargıcı: Türkiye davaları lobilerle etkilemeye çalışıyor

Halkbank, ABD’deki davanın tebligatını teslim almamış

Halkbank dosyası yeniden gündemde: ABD savcılığı iddianameyi açıkladı

Hakan Atilla tahliye edildi

Avukatlar: Hakan Atilla’nın tahliyesi bir hafta öne alınabilir

Avukatları: Hakan Atilla ve Halkbank’ın Rıza Sarraf’ın dolar işlemleriyle ilgisi yok

Hakan Atilla’dan temyiz başvurusu: Davanın reddini talep etti

New York savcısı, Hakan Atilla’nın cezasını artırma talebini geri çekti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here