Halkları aşağılayan ‘Ahlak-ı Alai’ kitabı Meclis gündeminde

0


HDP Gaziantep Milletvekilli Mahmut Toğrul, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ders müfredatında yapmış olduğu 2017 tarihindeki düzeltim kapsamında dayatılan sadece eğitimcilerin tepkisiyle vazgeçilen, “Terbiye-ı Alai” kitabının Çukurova Üniversitesi’nde öğrencilere dağıtılmasına tepki gösterdi. Türkler, Kürtler ve Boşnaklar olmak suretiyle birçok halkın aşağılandığı kitabın İlahiyat Fakültesi İslam Terbiye Felsefesi dersi hocası tarafınca öğrencilere vize ödevi olarak sunulduğunu anımsatan Toğrul, kitaptaki aşağılayıcı ifadelerin, bu topraklarda yüzyıllardır yaşayan halkları kin ve düşmanlığı tahrik ve düşmanlığa tahrik edebileceği uyarısında bulunmuş oldu.

BirGün’ün kamuoyunun gündemine getirmiş olduğu vakası TBMM gündemine taşıyan HDP’li vekil, “Böylesi bir kitabın basılması, yayınlanması ve fakültedeki bir öğretim görevlisi tarafınca vize ödevi olarak verilmek istenmesi, yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan birbirinden değişik toplumsal, sınıfsal, ırksal, dinsel vs. farklılıklara haiz halkların vicdanlarını yaralamıştır” dedi.

“KİTAP TOPLATILACAK MI?”

Toğrul, bilim insanı yetiştirme görevi üstüne alan üniversitelerde bu şekilde olayların yaşanmasının üzüntü verici bulunduğunu kaydederek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şunları sordu:

>> Murat Demirkol’un sadeleştirdiği Kınalızade Ali Çelebi’nin ‘Terbiye-ı Alai’ kitabından kaç tane basılmıştır?

 >> “Terbiye-ı Alai” kitabıyla ilgili şu ana kadar niçin bir toplatma sonucu verilmemiştir? Verilmemiş ise bu onur kırıcı davranıştan sonrasında kamu barışına zarar veren söz mevzusu kitapla ilgili bir toplatma sonucu verilecek midir?

>> ‘Terbiye-ı Alai’ kitabı, 2017’den günümüze eğitim öğretim kademelerinin başkaca bir alanında kullanılmış mıdır? Kullanılmış ise nerelerde kullanılmıştır?

>> Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Terbiye Felsefesi dersinde yaşanmış olan bu talihsiz vakadan haberdar mısınız?

>> Halkları bu denli aşağılayan bir kitabın özetini çıkarmalarını ve bunun vize notu yerine geçeceğini söyleyen öğretim üyesi hakkında, bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmamış ise açılacak mıdır?

>> Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Terbiye Felsefesi dersi hocasının bu davranışından rahatsız olan öğrencilerin öğretim üyesine yönelik başlatmış oldukları bir kabahat duyurusu var mıdır? Var ise işleme alınarak gereği yerine getirilmiş midir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here