20.3 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 19, 2021
spot_img

Hariri Lübnan’da yeniden başbakan oldu
[ad_1]

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Lübnan’ın önde gelen Sünni siyasetçisi Saad Hariri’yi başbakan olarak atadı. Hariri bu görevden bir yıl önce istifa etmişti.

Fotoğraf: Reuters

Hükümetine karşı düzenlenen gösteriler nedeniyle bir yıl önce istifa eden Saad Hariri, bugün Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun tarafından hükümeti kurmak için yeniden başbakan olarak atandı. Dördüncü kez başbakanlık görevini alan 50 yaşındaki Hariri, ülkede 1975-1990 iç savaşından beri yaşanan en derin krizi çözebilmek için yeni bir hükümet kurmaya çalışacak.

Hariri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yardımların önünü açmak için şart koştuğu, ekonomik ve finansal reformları hızla yapabilmek için bir an önce yeni kabinesini kuracağını söyledi.

Lübnan’ın siyasi sisteminin mezhepsel yapısında ilerlemek ve yeni bir kabine oluşturmak gibi büyük zorluklarla karşılaşacak olan Hariri’nin bunun dışında bankacılık krizi, para biriminin büyük değer kaybı, artan yoksulluk ve ülkenin belini büken kamu borçları gibi sorunlarla da baş etmek zorunda olacağı belirtiliyor.    

Öte yandan siyasi gözlemciler yeni kurulacak hükümetin artan ‘corona’ vakalarıyla mücadele etmenin yanı sıra 200 kişinin ölümüne ve milyarlarca dolar maddi zarara yol açmış olan ağustos ayındaki büyük Beyrut Limanı patlamasının sonuçlarıyla da baş etmesi gerekeceğine dikkat çekiyor.    

Dördüncü kez başbakan

Sünni lider Hariri’nin başbakanlığındaki son hükümet koalisyonu, yaklaşık bir yıl önce halkın yönetici elitlere karşı öfkelerini protestolarla açığa vurması sonrası devrilmişti. Hariri 2009 yılından bu yana dördüncü kez Lübnan’ın siyasi sisteminin güç paylaşımlı yapısında, Sünni Müslümanlara verilen başbakanlık görevine gelmiş oldu.

Hariri gazetecilere, “Zorluklardan dolayı umudunu kaybetmek üzere olan Lübnanlılara ekonomimizi, güvenliğimizi ve ülkemizi tehdit eden çökme tehlikesini durdurmak için çalışmaya kararlı olduğumu söylüyorum” şeklinde konuştu.

Hariri, kendi partisi olan Gelecek Hareketi’nin yanı sıra, Şii Amal Partisi, Dürzi siyasetçi Walid Jumblatt’in partisi ve diğer küçük partiler tarafından da destekleniyor.

Cumhurbaşkanı Aoun’un damadı tarafından yönetilen, ülkedeki en büyük Hristiyan partisi olan Özgür Vatansever Hareket Partisi (FPM) ise Hariri’yi aday göstermediğini açıkladı. Parti, Hariri gibi deneyimli bir siyasetçinin bir teknotrat hükümete liderlik edemeyeceğini söyledi. Ülkenin ikinci büyük Hristiyan partisi de Hariri’yi desteklemediğini açıkladı.

Lübnan Başbakanı Hariri istifa etti

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,088TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler