8.5 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 25, 2021

Hasan Tahsin için 50 yıl çalıştı, hem kitap yazdı, hem kayıp mezarı buldu
[ad_1]

Gazeteci-yazar Yaşar Aksoy, 50 senedir yaşamını araştırmış olduğu, İzmir’de Yunan işgaline karşı ilk kurşunu sıkan ve direnişi başlatan Hasan Tahsin’in yaşamını ‘Hasan Tahsin – Yürekler Selanik’ kitabında söyledi. Aksoy, araştırma yaparken Hasan Tahsin’in mezarını da buldu.

Birinci Dünya Savaşı sona ermişti… İttifak Devletleri savaşı kaybetmişti. Osmanlı İmparatorluğu dağılma sürecine girmişti. Bağımsızlığımızın mimarı Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk hemen hemen Samsun’a çıkmadan dört gün önceydi. Tarihler 15 Mayıs 1919’u gösteriyordu. Yunan güçleri İzmir’e çıkıyordu. İşgale karşı direnişin ilk fişeğini Hasan Tahsin Bey yaktı. Bugüne dek emperyalizme karşı direnişin sembollerinden olan Hasan Tahsin’in bilinmeyen yanlarını ve yaşamını ise gazeteci-yazar Yaşar Aksoy, Kırmızı Kedi Yayınları etiketiyle gösterilen ‘Hasan Tahsin – Yürekler Selanik’ kitabında söyledi. Aksoy, eserinde gerçek adı Osman Nevres olan Hasan Tahsin’in Selanik’ten başlayıp, Paris, İsviçre, Romanya, Londra ve İzmir’e uzanan yaşamını konu alıyor.

Hasan Tahsin

MEZARINI AKSOY BULDU

Kitapta, Yunan işgaline karşı örgütlenen İlhakı Red Heyeti Milliyesi’nin Maşatlık Tepesi’nde (şimdiki Bahribaba Parkı’nın bulunmuş olduğu yer) işgali reddeden protestosu anlatılıyor. Osmanlı yönetimi, 15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıkmaya hazırlanan Yunan kuvvetlerine direnç edilmemesi icap ettiğini telgrafla iletiyordu. Sadece halk, 14 Mayıs’ı, 15 Mayıs’a bağlayan gece Maşatlık’ta toplandı. Burada ilin önde gelenleri konuşma yaptılar. En alev ateş konuşmayı Hasan Tahsin gerçekleştirmiş oldu. Hemen hemen 31 yaşlarında olan Hasan Tahsin, 15 Mayıs sabahı Yunanlılara ilk kurşunu da sıkan isimdi. Kurşunları bittikten sonrasında şehit olan Hasan Tahsin’in mezarının yeri de Aksoy tarafınca tespit edildi. Hasan Tahsin ve onunla beraber ilk şehit edilenlerin mezarları Bahribaba Parkı’nda yer ediniyor.

Gazeteci-yazar Yaşar Aksoy, İzmir’in işgalinden tam 100 yıl sonrasında Hasan Tahsin ve ilk şehitlerin gömülü olduğu Bahribaba Parkı içindeki bir bölgeyi işaret ederek, “Buraya bir anıtsal levha konmalıdır” dedi.

BİR ‘OSMANLI SOSYALİSTİ’
Kitapta, Hasan Tahsin’in de Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk şeklinde Selanik’te doğduğunu ve Balkanlardaki ayrılıkçı akımların yoğun yaşandığı bir dönemde yetiştiğini, istibdattan dolayı Abdülhamit rejimine karşı bulunduğunu okuyoruz. Gençken İttihat ve Terakki saflarında yer edinen Tahsin, Paris’te sosyoloji okurken fedai olmayı gözüne koydu. Bunun için Osmanlı haber alma servisi olan Teşkilatı Mahsusa’ya girdi. Aksoy, bundan seneler ilkin Tahsin’in bu teşkilattaki dostlarıyla da görüşme yapmış oldu ve ayrıntıları kitabında yazdı.

Hasan Tahsin’in adını ne vakit almış olduğu da kitapta detaylı bir halde yer ediniyor. Kendisini “Osmanlı sosyalisti” olarak tanım eden Hasan Tahsin’in derslik kelimesini 1919’larda kullanmakta bulunduğunu, zalim sınıfların hak vermeye zorlanması icap ettiğini, mazlum sınıfların ise üretim hakkına ulaşması arzusunu da kitapta okuyabiliyoruz.

‘BUGÜNE DE IŞIK TUTUYOR’

Aksoy, Hasan Tahsin’den geriye kalan tüm belgelerin günümüz insanlarına da ışık tuttuğunu belirterek, “Tüm bu belgeler, kısaca bilhassa yazıları ve yayınladığı gazetesinin dünya görüşü, bizlere emperyalizme tavizsiz karşıt bir ideolojik çizgiyi işaret etmektedir. O, alev şeklinde yanan kalemi ile Osmanlı-Türk toplumunun direnme enerjisini ayakta tutmaya çalışmış ve toplumun beynine ‘Muharebede yenildik fakat boynumuzu bükmeyeceğiz, vatanı terk etmeyeceğiz, satmayacağız’ fikrini devamlı işlemiştir. Her insanın tutsaklık, himaye, manda hevesleri ile ortada dolandığı karanlık mütareke günlerinde kalemi ve kellesi ile emperyalizme karşı direniş çağrıları meydana getiren ve direnişi fiiliyata indirgeyerek ilk kurşunu atan gazetecinin gerek ‘Anadolu İhtilali’ açısından, gerekse ‘Emperyalizme karşı Mazlum Ulusların İhtilali’ açısından önemi belirgindir ve büyüktür” diyor.

Son güncelleme: 15:0524.04.2019[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,256BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler