Hasat Öncesi 100 Bin Ton Ayçiçeği Sifir Gümrükle İthal Edilecek!

0


Resmi Gazete’nin 3 Mayıs 2019 tarihindeki sayısında gösterilen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 100 bin ton ayçiçeği tohumu sıfır gümrükle ithal edilecek. Tarife kontenjanı kapsamında sıfır gümrükle ithal edilecek 100 bin ton ayçiçeği tohumu için son ithalat zamanı 30 Haziran olarak belirlendi.

Yeni hasat periyodu öncesinde sanayicilere 100 bin ton ithalatın sıfır gümrükle yapılması hakkı tanınması çiftçinin ürettiği ayçiçeği tohumu fiyatının düşük oluşmasına niçin olacak. İthalattan gene ziraatçi zarar görecek.

İthalatı sanayiciler meydana getirecek

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi aynı gün, Tecim Bakanlığı tarafınca hazırlanan, “Yağlık Ayçiçeği Tohum İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulamasına İlişkin Bildiri” de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.Tebliğe bakılırsa, yağlık ayçiçeği tohumu ithalatında oluşturulan 100.000 ton miktarındaki tarife kontenjanının dağıtımı, 25/12/2018 tarihindeki ve 497 sayılı Cumhurbaşkanı Sonucu ile yürürlüğe konulmuş olan “Yağlık Ayçiçeği Tohumu İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar” çerçevesinde ithal lisansı düzenlenen sanayici firmalara, bu Tebliğin yayımı tarihindeki (bu tarih dahil) ithal lisansı kullanım oranları dikkate alınarak yapılacak.

Başvurular 5 günde yapılacak

Tecim Bakanlığı tebliğine bakılırsa, tarife kontenjanı taleplerine ilişkin başvuruların, bu Tebliğin yayımı tarihinden(3 Mayıs 2019) itibaren 5 iş günü içinde, Bakanlık internet sayfasında (www.tecim.gov.tr) yer edinen “E-İşlemler” bağlantısı altında bulunan “İthalat İşlemleri” kısmından elektronik imza ile yapılması gerekiyor.

Hasat öncesi ithalat çiftçiye zarar verir

Ali Ekber Yıldırım’ın blogunda yer edinen hbere bakılırsa ayçiçeği üreticileri, piyasada kafi oranda ürün bulunduğunu, ithalata gerek olmadığını ve Temmuz’da Türkiye’de ayçiçeği hasadının başlayacağını belirterek: “Alınan karar oldukca yanlış ve üreticiye ciddi zarar verir. Bir kaç firmaya yarar sağlayacak olan bu karar, yerli üretimi negatif etkisinde bırakır. Bu karar alınırken Trakyabirlik başta olmak suretiyle sektörde kimsenin görüşü alınmadı. Ziraatçi yüksek girdi fiyatlarına karşın üretim yapmak için çaba gösterirken, hasat öncesinde sıfır gümrükle ithalat yapmak ayçiçeği çiftçisine “üretme” anlamına gelir. Ziraatçi hasat edecek ürününe iyi bir fiyat beklerken ithalatla düşük fiyat oluşması için birileri çaba gösteriyor. Sanayici 100 bin ton tohum ithal ederek hasat dönemine girecek. Fiyatı düşürecek. Şundan dolayı elinde ithal ürün olacak.” görüşünü dile getiriyor.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here