11.4 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021

Hastaneler medikal firmalara ödeme yapmıyor, sektör iflasa sürükleniyor

DTSO adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, tıbbi malzeme tedarik eden firmaların alacaklarını zamanında tahsil edemediklerini ve bu durumun firmaları ve çalışan emekçileri zorladığını ifade etti. Kaya, durumun böyle devam etmesi halinde firmaların artık hizmet veremeyecek duruma geleceklerini ve bunun halk sağlığını tehlikeye atacağını ifade ederek, söz konusu firmaların 2019 yılından kamu ve üniversite hastanelerinden 100 milyon TL’yi aşan alacakları olduğunu söyleyerek sektörün bilerek iflasa sürüklendiğini kaydetti.

Ödeme alamayan firmaların malzeme temininde zorluk çektiğini belirten Kaya, Dicle Üniversitesi hastanelerinin üç yıl, kamu hastanelerinin ise 15 aydır tıbbi malzeme tedarik eden firmalara ödeme yapmadığı açıkladı. Yasal süre içinde ödeme yapılmadığını hatırlatan Kaya, bu durumun kabul edilemeyeceğini söyledi.

Bankalar kredi vermiyor

Bankaların firmaların içinde bulunduğu ekonomik krizi bahane ederek yeni kredi vermediğini ve firmaların kendi öz kaynaklarından harcama yaptığını belirten Kaya, bu süreçte firmaların gider kalemlerinin ise devam ettiğini söyledi. Kaya, firmaların alacaklarını tahsil edemediği halde KDV ve SGK yükümlülüklerini yerine getirdiğini vurgulayarak, hastaneleri ödeme yapması konusunda duyarlı olmaya davet etti. (BK/MF)

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/hastaneler-medikal-firmalara-odeme-yapmiyor-sektor-iflasa-surukleniyor/

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,075TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler