Hazine’nin zor haftası

0


Hazine bu hafta 4 ihale düzenleyerek 11 milyar TL civarında iç borcu yeniden finanse edecek.  Bütçede saplamalar göz önüne alındığında Nisan-Haziran iç borçlanma programına sadık kalıp kalmayacağını kestiremiyoruz.  Mayıs nakit bütçe açıklandıktan sonra durumu değerlendirebileceğiz.

Normalde TL11 milyar oldukça düşük bir meblağ.  Faizler de carry trade yapan yabancı kurumları cezbedecek kadar yüksek.  Fakat, ihaleler İstanbul seçimi öncesi ve ABD’yle S-400 gerginliğinin Savunma Bakanı Patrick Shanahan’ın Gen Hulusi Akar’a yazdığı tehdit dolu mektubun ardından zirveye tırmandığı bir döneme denk geliyor.

 

Yabancılar bu ortamda daha yüksek faiz isteyebilir, veya itfa edip pazardan çıkabilir.  Teyit edemediğimiz Reuters haberine göre Bayram öncesi Hazine yetkilileri büyük bankalarla toplanarak daha fazla DİBS satın almalarını rica etti. Bankalar da 10 yıllık (değişken faizli) DİBS ihracı istedi. Bu ayki ihale takviminde yine 10 yıl vadeli kağıt yok, fakat 5 ve 6  yıllık TÜFEX de yerli bankalara cazip gelebilir.

 

FOREKS haber merkezine göre Hazine’nin ihale takvimi şu şekilde:

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu hafta 4 ihale birden düzenleyecek.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 10 Haziran Pazartesi günü 12 ay (334 Gün) vadeli, 10 Haziran 2020 itfalı kuponsuz devlet tahvili ilk ihraç edecek.

 

Aynı gün 5 yıl (1.820 Gün) vadeli, 5 Haziran 2024 itfalı TÜFE’ye endeksli tahvil de piyasaya ilk kez sunulacak.

 

11 Haziran salı günü 2 yıl (679 Gün) vadeli, 21 Nisan 2021 itfalı sabit kuponlu tahvil ve 6 yıl (2.247 Gün) vadeli, 6 Ağustos 2025 itfalı değişken faizli tahvil yeniden ihraç edilecek.

 

İki günde düzenlenecek 4 ihalenin de valörü 12 Haziran 2019 olarak belirlendi. Hazine ve Maliye Bakanlığının Haziran ayında 9 milyar 41 milyon TL piyasaya ve 2 milyar 377 milyon TL kamuya olmak üzere 11 milyar 418 milyon TL iç borç servisi bulunuyor.

 

Zamanında tarafsız haberler ve gündemi aydınlatan yorum ve analizlere erişmek için ParaAnaliz’i Facebook’ta takibe alın.   Sayfamız BilgeEkonomist, işte linki.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here