Hedefteki hocadan Akit’e suç duyurusu

0


Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Kısmı’nde Anayasa Hukukuna Giriş dersi veren Dr. Öğr. Üyesi Seydi Çelik, 28 Nisan günü piyasaya sürülen iktidar yanlısı Yeni Akit gazetesinin sürmanşetinden hedef tahtasına oturtuldu. İftiralarla dolu haberde “Komünist doçentten örtüye hakaret” başlığı kullanıldı.

BirGün’e konuşan Çelik, “İddialar oldukca üzücü ve aslı astarı olmayan iddialardır. Ben İnsan Hakları kürsüsü hocasıyım. İfade özgürlüğü kadar inanç özgürlüğüne de sonuna kadar saygı gösterilmesi gerekliliğine inanmakta ve derslerde bunu savunmaktayım. Ne derste ne başka bir yerde, dinlere ve inançlara saygısızlık etmem değildir. Dolayısıyla Kur’an-ı Kerim’e, başörtüsüne ve ezana dil uzattı suçlamasının aslı astarı yoktur.

Ben bilim insanıyım, siyasetçi değilim. Derste laiklik ilkesi çerçevesinde mevzu tüm veçheleriyle tartışılmış öğrenciler derse dahil edilmiş olup haberde iddia edilmiş olduğu benzer biçimde hiçbir hakaret, aşağılama vs. söz mevzusu olmamıştır. Üniversite hocası dersin muhteviyatında yer edinen bu düşünceleri okutmak göreviyle hareket etmek zorundadır” dedi.

DAHA ÖNCE DE HEDEF GÖSTERİLMİŞTİ

Daha ilkin de öğrencilere Komünist Manifesto’yu okuttuğu için hedef gösterilen Çelik “O dönemde hemen hemen terör örgütü olarak duyuru edilmemiş olan FETÖ’ye mensup hoca ve öğrenciler tarafınca şikâyet edilmiş ve soruşturmaya uğramıştım. İyi politika bilimciler ve gazetecilerin yetişmesi, sadece tüm düşüncelerin iyi bilinmesiyle mümkün olacaktır. Bu, üniversite hocasının topluma karşı bir görevidir ve bu şekilde de yapılmıştır. Bu soruşturma sürecinden sonrasında devamlı olarak tehdit edilmekteydim. Devamlı olarak seni üniversiteden attıracağız mesajları almaktaydım” ifadelerini kullandı.

“Yalan yanlış yazılan haberin içeriğine bakıldığında dahi iddiaların komik ve mesnetsiz olduğu anlaşılacaktır” diyen Çelik şöyleki devam etti: “Haberin başlığı kışkırtmaya matuf hedef gösterici bir üslupla yazılmıştır. Adı geçen gazete hedef göstermiştir ve ne yazık ki ülkemde bu kışkırtmanın gereğini yapmak suretiyle durumdan vazife çıkarmak isteyenlerin önü açılmıştır. Ülkem adına mutsuz, vücut bütünlüğüm adına tedirgin olduğumu belirtmeliyim. Bu haberin deposu olan ve kendisini Ak Parti milletvekili Danışmanı olarak tanıtıp öğrencileri sindirmeye çalışan Y. Ö. ile mesajlarıyla beni tehdit eden S.Ç. adlı öğrenciler ve Yeni Akit hakkında kabahat duyurusu dilekçemi vereceğim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here