Ana SayfaHaberlerEkonomiHem kuru tutamadık, Hem...

Hem kuru tutamadık, Hem 100 milyar gitti!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, Pazartesi Almanya’nın arabuluculuğunda Berlin’de Yunanistan ile yapılan üçlü görüşmeyi açıklaması Yunanistan’ı karıştırdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlığın çözümü için Almanya arabuluculuğunda Berlin’de bir görüşme yapıldığını ifşa etmesi ortalığı karıştırdı.

Yunan “Kathimerini” gazetesinin Pazartesi günü yapıldığını belirttiği üçlü görüşme kamuoyundan gizli tutulmuş, Almanya’nın Ankara ile Atina arasında arabuluculuk yaptığına dair iddialar, Çavuşoğlu’nun söz konusu açıklamasına kadar resmen doğrulanmamıştı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis de geçen hafta, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bu konuda angaje olduğu söylentilerini yalanlamıştı.

Dışişleri Bakan Çavuşoğlu, Salı günü Maltalı mevkidaşı Evarist Bartolo ile Ankara’da yaptığı görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile bazı Dışişleri Bakanlığı mensuplarının Berlin’e giderek, burada Alman ve Yunan yetkililerle bir üçlü toplantıya katıldığını ifade etmişti. “Demek ki istenirse diyalog olabiliyormuş” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, “Biz işbirliği ve paylaşıma varız. Ama tek taraflı yaptırıma karşıyız. Bunlara da boyun eğmeyiz” demişti.

Çavuşoğlu’nun açıklaması sonrasında Yunanistan siyaseti hareketlendi. Ülkenin en büyük iki muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (Syriza) ve sosyal demokrat Kinal, Yunanistan Başbakanı Mitsotakis’den konu hakkında derhal açıklama talep etti.

Syriza’nın sözcüsü Aleksis Haritsis, partisinin radyo kanalı Sto Kokkino 105,5’e yaptığı açıklamada, görüşmeyle ilgili bilgiyi Türk Dışişleri Bakanının ağzından duymalarını eleştirerek Mitsotakis hükümetini olayların gerisinde kalmakla suçladı.

Kahimerini: İfşa arabuluculuğu yıktı

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden “Kathimerini”, Berlin’deki görüşmeye Almanya adına, Başbakan Merkel’in dış politika danışmanı Jan Hecker’in, Yunanistan’ı temsilen Başbakan Mitsotakis’in diplomasi danışmanı Eleni Sourani’nin ve Türkiye’den İbrahim Kalın’ın katıldığını bildirdi.

Gazete, Çavuşoğlu’nun ifşa etmesiyle Berlin’in arabuluculuk faaliyetinin altının oyulduğu ve başarı şansının azaldığı değerlendirmesinde bulundu. Gazetenin Alman kaynaklara dayandırdığı haberde, toplantıda Ankara ile Atina arasında 2016 yılında kesilen görüşmelerin yeniden başlaması için ön görüşmeler yürütülmesi teklifinin gündeme geldiği, bunun için Türkiye’nin Yunanistan üzerinden AB’ye sığınmacı akınıyla mücadeleyi artırması ve Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarını durdurması ön koşulunun getirildiği, ancak İbrahim Kalın’ın özellikle ikinci koşula sıcak bakmadığı kaydedildi.


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

14 örnekle Sovyet sanatçılarından uzaydaki komünist yaşam

Sovyetler Birliği 1917'deki Büyük Ekim Devrimi'yle yıkılan Rusya İmparatorluğu'ndan sonra aynı topraklar üzerinde kuruldu...

Ankara tarım müzesinden tarım tarihimize ışık tutan 20 antika

Tarih kokan Türkiye'nin ilk ve en kapsamlı tarım müzesi olan Ankara...

Tolga Girgin’den hayrete düşüren 30 adet 3D çalışması

Sanatçı Tolga Girgin, yaptığı 3D kaligrafik çalışmalarla görenleri hayrete düşürüyor. Elektrik...

Kulaklarınızın duyduğuna inanamayacaksınız, bu ağaç damarlarından akan müzik

Evet, bu müziğe çok şaşıracaksınız, sıradışı bir deney sonucunda ortaya çıkan...

Tartışı-Yorum

Şiddete Davet

Rıza Yalçın Koçak Tamam, ölümün dondurucu ayazını buz kesme tehlikesine rağmen düşürmeyelim dilimizden. Kan kokusunun karşısına dikiverelim baharın buğusunu. Envai çeşit çiçekten, yağmuru çekiverince içine buram buram eden topraktan ilham...

Şufa Hak(sızlığı) yasal peki adil mi!

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya Hisseli tarla ve arsa alanlar dikkat! Tarla veya arsa vasıflı hisseli taşınmaz alımlarında satış bedellerini gerçek bedellerden göstermeyen alıcılar mağdur oluyor. Gayrimenkul fiyatlarının yükselmesini fırsat bilen paydaşlar,...

Robert Fisk: Türkiye iş pişirdiği IŞİD hilafetinin saldırılarıyla karşı karşıya

Ortadoğu uzmanı Robert Fisk'in Independent'ta yayınlanan makalesinde, Türkiye "Petrol kaçakçılarının ürünlerini IŞİD denetimindeki bölgelerden getirmesine izin verdiğini" belirterek, "Türkiye iş pişirdiği IŞİD 'hilafetinin' Ankara ve İstanbul’a yönelik saldırıları ile karşı...