Ana SayfaVe insanHenüz izlemediyseniz 'Mutlaka' izlemeniz...

Henüz izlemediyseniz ‘Mutlaka’ izlemeniz gereken 15 film!

Derleme/Eren Aşnaz

Henüz izlemediyseniz izlemeniz gereken 15 filmi bu hafta sizler için derledik. Usta oyuncu ve efsane olmuş yönetmenlerden derlediğimiz filmlerin hepsini, yok olması imkansız kült filmler arasından seçtik. İşte sizlere, henüz izlemediyseniz izlemeden geçmeyin diyebileceğimiz 15 film.
Her hafta derleyeceğimiz filmlere sizlerde eklemek istediklerinizi www.presshaber2014@gmail adresinden bizlere iletebilirsiniz.

 

İşte izlemeden geçmeyin dediğimiz 15 film;

 

La Haine (Protesto)

Protesto (La Haine) Mathieu Kassovitz’in 1995 yılında çektiği Fransız filmi. Film, Paris’in gettolarında yaşayan biri pied-noir (Said), biri yahudi (Vinz), biri ise siyahi (Hubert) üç arkadaşın hikâyesini konu alarak, Fransa’da gettolarda yaşayan gençlerin hayatından bir kesit sunmaktadır.
Yönetmen: Mathieu Kassovitz, Yapımcı Christophe Rossignon, Senarist Mathieu Kassovitz Oyuncular, Vincent Cassel Hubert Kounde Said Taghmaoui Francois Levantal Marc Duret

la-haine

 

Amores Perros (Paramparça Aşklar Köpekler)

Paramparça Aşklar Köpekler (İspanyolca: Amores Perros/Aşk Kancıktır) Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu’nun 2000’de çektiği ilk uzun metrajlı filmi. 2001 yılında “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar ve Altın Küre adayı olan film, Şikago, Tokyo, Cannes, Los Angeles, Moskova, Havana Film Festivalleri gibi pek çok uluslararası festivalde toplam 30 ödül aldı.

ilm Meksiko’da geçen ve buluşma noktaları bir trafik kazası olan üç farklı hikayeyi anlatır. İşsiz genç Octavio, ağabeyinin karısı Susana ile evden kaçarak uzaklarda yeni bir hayat kurmayı istemektedir. Köpeği Cofi’yi kaçması için gerekli parayı toplamak için dövüştürür. Uysal bir ev köpeği olan Cofi usta bir dövüşçüye dönüşür.
Yönetmen: Alejandro González Iñárritu, Yapımcı: Guillermo Arriaga, Senarist Guillermo Arriaga, Oyuncular: Emilio Echevarría, Gael García Bernal.

perros

 

 

Requiem For A Dream (Bir Rüya için Ağıt)

Bir Rüya İçin Ağıt, 1978 tarihli Hubert Selby, Jr.’ün romanından, 2000 yılında sinemaya uyarlanan, yönetmenliğini Darren Aronofsky’nin yaptığı ve başrollerini Ellen Burstyn, Jennifer Connelly, Marlon Wayans ve Jared Leto’nun paylaştığı bir trajedi filmidir. Ellen Burstyn bu film ile 2000 Akademi Ödülleri En İyi Aktris ödülüne aday olmuştur.
Yönetmen: Darren Aronofsky, Yapımcı: Eric Watson, Palmer West, Senarist Roman: Hubert Selby, Jr., Uyarlama: Hubert Selby, Jr. Darren Aronofsky, Oyuncular: Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans

ağır

 

 

City of God (Tanrı Kent )

Yönetmenliğini Fernando Meirelles ve Kátia Lund’un birlikte yaptıkları filmin senaryosunu Paulo Lins’in 1997 tarihli aynı adlı romanından Bráulio Mantovani uyarlayıp yazmıştır. Romanın yazarı da uzun yıllar konunun geçtiği gettoda yaşamıştı ve roman gerçek olaylara dayanıyordu.

“Cidade de Deus”, kent içindeki çirkin ve suç odağı gecekonduları sistematik bir şekilde kent dışına taşıma projesinin bir parçası olarak 1960’larda kente uzak bölgelerde Brezilya hükümeti eliyle kurulmuş gecekondu önleme yerleşkelerinden birinin, belki de en ünlüsünün adıdır. Bu suç oranı yüksek tehlikeli mahalle Rio de Janeiro kentinin dışındadır.[6] Film adını buradan almıştır. Filmin baş karakteri de kişiler değil bu mahallenin ta kendisidir. Filmin oyuncularından Leandro Firmino (Zé Pequeno) da dahil filmin oyuncularının çoğu bu mahallede büyümüşlerdi. Film tamamen amatör oyuncularla çekilmiştir.

tanrıkent

 

 

Gemide

Gemide, bir Türk dram sinema filmi. Serdar Akar tarafından yazılıp yönetilen film 1998 yılında gösterime girmiştir.
Bir geminin dört kişilik mürettabatında yer alan Boksör, geminin demir attığı sırada Laleli’ye iner ve orada parasını çaldırır. Geri döndüğünde durumu Kaptan’a anlatır. Esrarlı ve alkollü kafasıyla Kaptan ve tüm mürettebat toplanıp Laleli’ye iner ve parasını çalan haydutlardan birini öldürür, parasını geri alır, bir de Romen bir fahişeyi kaçırır. Gemiye döndüklerinde esrarlı kafadan dolayı pek bir şey hatırlanmaz ancak Kaptan, kadını geri yollar. Ancak Boksör ve Ali, fahişenin ırzına geçer. Bu olaylar sonunda dört kafadar çıkılmaz bir girdaba girer. Artık her şey bu kafadarların vicdanlarına kalmıştır.

Yönetmen: Serdar Akar, Yapımcı: Sevil Demirci, Önder Çakar, Senarist: Serdar Akar, Önder Çakar, Oyuncular, Erkan Can, Haldun Boysan, Yıldıray Şahinler, Naci Taşdöğen

Film 1998 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde toplam 4 ödül kazanmıştır. Serdar Akar, En İyi Yönetmen, Erkan Can En İyi Aktör, Nevzat Dişiaçık En İyi Kurgu, Önder Çakar En İyi İkinci Film ödülünü almıştır.

gemide

 

12 Angry Man (12 Öfkeli adam)

12 Öfkeli Adam, Sidney Lumet’in yönettiği 1957 ABD yapımı drama filmidir. Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanan film bir duruşmada bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, makul şüphe temelinde, ikna etme çabaları hakkındadır. Film neredeyse sadece bir set kullanılarak çekilmiş olma özelliği ile dikkate değerdir. Filmin başında ve sonundaki üç dakikalık gösterim süresi ve bitişikteki lavabo sahneleri dışında bütün filmde mekân olarak sadece jüri odası kullanılır. “12 Öfkeli Adam” ayrıca Sidney Lumet’in yönettiği ilk filmdir.

Yönetmen: Sidney Lumet Yapımcı: Henry Fonda, Reginald Rose, Senarist: Reginald Rose, Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, E. G. Marshall, Martin Balsam, John Fiedler, Jack Klugman, Edward Binns, Jack Warden, Joseph Sweeney, Ed Begley, George Voskovec, Robert Webber

12-hungryman

 

Pulp Fıctıon (Ucuz Roman)

Ucuz Roman, Quentin Tarantino yönetmenliğindeki Roger Avary ile birlikte yazılmış, 1994 yapımı, kült kabul edilen bir filmdir. Ucuz Roman, En İyi Film dahil 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı almıştır. Aynı zamanda 1994 Cannes Film Festivali’nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye Ödülü’nün sahibidir. IMDB tüm zamanların en iyi filmleri sıralamasında 5. sıradadır.

Yönetmen: Quentin Tarantino, Yapımcı: Lawrence Bender, Senarist: Quentin Tarantino, Roger Avary, Oyuncular: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Harvey Keitel, Tim Roth, Amanda Plummer, Maria de Medeiros, Ving Rhames, Eric Stoltz, Rosanna Arquette, Christopher Walken, Bruce Willis

ucuz-roman

 

 

A Clockwork Orange (Ototmatik Portakal)
Otomatik Portakal, Anthony Burgess’in en iyi eserlerinden biri olan roman. Eserin orijinal ismi, A Clockwork Orange’dir. Eser Türkçeye Aziz Üstel tarafından çevrilmiştir. Eser o yılların (1960’lı yıllar) modernleşme ve değişim sancılarını yansıtırken, bireylerin ne kadar özgür veya baskı altında olması gerektiğini ve sonuçlarını sorgular. Ve bunu eserin kahramanının hayatında okuyucuya anlatır. Zaten 1971’de çekilen sinema filminde de kahraman ara seslerde sürekli kendi hayatını anlatıcı durumunda olduğunu belirtir. Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye aktarılan kitap, kült film klasikleri arasında hak ettiği yeri almıştır. Bir grup gencin kurduğu çeteye İngiliz kara mizah anlayışıyla yaklaşan roman, yazıldığı dönem için oldukça iddialıdır. Direkt şiddet, uyuşturucu madde bağımlılığı vb konular tüm yalınlığıyla işlenmiştir. Stanley Kubrick uyarlaması da sinema tarihindeki en başarılı roman – film uyarlamalarından birisi olarak yer almıştır.

Olayları büyük bir ifade gücü ile o günlerden bugüne değişen dünya düzeni ve bu değişimin insanların üzerindeki farklı etkilerini, suça ve şiddete eğilimi ustaca yansıtmıştır. Film ve bu filme ait ögeler yarattığı etki ile popüler kültürdeki yerini almıştır.

Yönetmen: Stanley Kubrick, Yapımcı: Stanley Kubrick, Senarist: Anthony Burgess ‘ın romanından Stanley Kubrick tarafından senaryolaştırılmıştır.
Oyuncular: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Müzik: Wendy Carlos, Rachel Elkind

otomatik-portakal

 

Trainspotting (Taşıyıcı)

Film birçok ülkede uyuşturucuya özendirdiği konusunda tartışmalara yol açmıştır.Filmde Mark Renton ve arkadaşlarının uyuşturucu bağımlılıkları işlenir, konu odağı daha çok Mark Renton olarak kalır. Renton ve arkadaşlarının hayatlarında uyuşturucu dışında bir konu yoktur.Renton defalarca uyuşturucu bırakma deneyiminin ardından bir gün altın vuruşla ölümle burun buruna gelir. Bu deneyimin ardından bambaşka biri olmaya karar verir.

ABD’li senatör Bob Dole filmi daha önce hiç seyretmemiş olduğunu kabul etmesine rağmen, 1996 Amerikan başkanlık seçimi kampanyaları boyunca filmin ahlaki bozukluğunu ve uyuşturucu kullanımını yüceltiğini söyleyerek kötülemiştir. Tüm tartışmalara rağmen, film yaratıcılığı açısından övgüler almış ve aynı yıl içinde En İyi Senaryo Uyarlama dalında Akademi Ödüllerinde aday olarak gösterilmiştir. 1999 yılında film İngiltere’ de BFI poll’ da onuncu oldu ve 2004 yılında Total Film isimli dergi tarafından tüm zamanların en iyi dördüncü İngiliz filmi olarak gösterilmiştir.

Yönetmen: Danny Boyle, Yapımcı: Andrew Macdonald, Senarist Roman: Irvine Welsh, Uyarlama: John Hodge, Oyuncular: Ewan McGregor, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle, Ewen Bremner, Kevin McKidd, Kelly Macdonald, Müzik: Damon Albarn, Lou Reed, Sleeper, Underworld, Primal Scream, Pulp, Iggy Pop, New Order, Elastica, Leftfield, Brian Eno, Blur, Bedrock ve KYO

taşıyıcı

 

Train de vie (Hayat Treni)

Yahudilerle dolu bir köy, ansızın Naziler’in gelmekte olduğu haberi ile sarsılır. Haberi veren köyün delisi Shlomo’dur. Yıl 1941’dir. O sırada diğer civardaki tüm köylerde Yahudiler çoktan öldürülmüşlerdir bile. Sıra kendilerine gelmiştir ve kimsenin ne olacağı belli değildir. Bir şekilde hayatta kalmak zorundadırlar. Tüm köy halkı Rabbi’nin önderliğinde birlikte bir karar vermeye çalışırlar. Shlomo ortaya enteresan bir fikir atar. Söz konusu Naziler’i bir trenle kandıracaklardır. Trendeki insanların bir kısmı Nazi subayları rolüne girecek, diğer kısmı da sürülen Yahudileri oynayacaktır. Trenin makinisti köylülerden olacaktır. İşte bu hayali hayat trenidir onların tek kurtuluş yolu.

hayat-treni

 

Masumiyet
Güçlü bir hayat kadını olan Uğur (Derya Alabora), hayat kadınına saplantılı bir adam olan Bekir (Haluk Bilginer) ve hapisten yeni çıkmış amaçsız biri olan Yusuf (Güven Kıraç) ve annesinin hamileyken yediği dayaktan dolayı sağır ve dilsiz doğan Çilem (Melis Tuna) etrafında gelişen sıradan olaylar.
Filmdeki “kır sahnesi” en öne çıkan sahnedir. 2006 yılı itibariyle yönetmen Zeki Demirkubuz, Masumiyet`in başlangıcı sayılabilecek Kader’i çekmiştir. Kader filminde Uğur ve Bekir’in gençliklerinde yaşadıkları, nasıl tanıştıkları anlatılmaktadır. Masumiyet’te Uğur’un aşık olduğu adam olan Zagor’u da (Ozan Bilen) ilk kez Kader filminde görürüz.

Yönetmen: Zeki Demirkubuz, Yapımcı: Zeki Demirkubuz, Nihal Koldaş, Senarist: Zeki Demirkubuz, Oyuncular: Derya Alabora, Haluk Bilginer, Güven Kıraç

masumiyet

 

 

Fıgh Club (Dövüş Kulübü)

Dövüş Kulübü, (orijinal adı Fight Club), Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilen kült filmdir.
1999 yapımı olan film, David Fincher tarafından yönetilmiştir ve başrollerde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter rol almıştır. Müziklerini Dust Biraderler (Dust Brothers) yapmıştır. Dövüş Kulübü ABD’de 37.030.102 $, uluslararası olarak 63.823.651 $ hasılat ile toplam kazancı 100.853.753 $’a ulaşmıştır. Film ABD’de gösterime girdiği hafta 11.035.485 $ gelir elde etmiştir. 2000 yılında film, en iyi ses efektleri dalında akademi ödüllerine (oskarlara) aday oldu ve 2001 yılının kasım ayında en iyi film müziği dalında Brit ödülünü almıştır.

Yönetmen: David Fincher, Yapımcı: Arnon Milchan, Senarist: Chuck Palahniuk (roman), Jim Uhls (senaryo), Oyuncular: Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter, Meat Loaf, Jared Leto

dövüş-kulübü

 

Taxi Driver (Taksi Şöförü)

Taxi Driver, 1976 yapımını, yönetmenliğini Martin Scorsese’nin yaptığı film. Başrolünü Robert de Niro, Cybill Shepherd, Jodie Foster ve Harvey Keitel paylaşmıştır. Film 4 dalda Oscar’a aday olmuş ve Cannes Film Festivali’nde en iyi filme verilen Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır. Amerikan Film Enstitüsü’nün hazırladığı, tüm zamanların en iyi 100 Amerikan filminin yer aldığı AFI’s 100 Years… 100 Movies listesinde 1. sıradadır. Internet Movie Database’in Top 250 listesinde 01 ocak 2012 tarihi itibariyle 43. sıradadır. Time dergisinin hazırladığı Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi listesinde, 52. sırada yer almaktadır.

Yönetmen: Martin Scorsese, Yapımcı: Julia Phillips, Michael Phillips, Senarist: Paul Schrader, Oyuncular: Robert De Niro, Jodie Foster, Harvey Keitel, Cybill Shepherd, Peter Boyle, Albert Brooks

taksi

 

Pan’s Labyrınth (Pan’ın Labirenti)

Pan’ın Labirenti (İspanyolca: El Laberinto del Fauno), yönetmeni Guillermo del Toro olan fantastik film. 10 yaşındaki Ofelia, hamile ve hasta olan annesiyle birlikte 1944 yılında İspanya İç Savaşı sonrası yüzbaşı olan üvey babasının yanına taşınır. Ofelia ve annesinin yeni taşındıkları bu ev aynı zamanda orman içinde bir karakoldur ve arka bahçesinde esrarengiz bir labirent vardır. Labirentin içerisindeki Pan adındaki gerçeküstü bir yaratık, küçük kızın tüm yaşamını değiştirecektir.
Yabancı film dalında 3 Akademi Ödülü sahibidir. Yerli ve yabancı çeşitli festivallerden 68 ödül almış ve 58 ödüle de aday gösterilmiştir. Bu özelliğinden dolayı İspanyol sinemasının son dönem en başarılı filmlerinden birisi olmuştur. Aynı zamanda Pan’ ın Labirenti yılda 42.6 milyon dolar kazanarak Guınnes World Records 2008 kitabına rekor olarak geçmektedir.

Yönetmen: Guillermo del Toro, Yapımcı: Guillermo del Toro, Alfonso Cuarón, Bertha Navarro, Frida Torresblanco, Alvaro Augustin, Senarist: Guillermo del Toro, Oyuncular: Ivana Baquero, Sergi López, Maribel Verdú

pan

 

(Vesikalı Yarim)
Vesikalı Yarim, 1968 yapımı siyah-beyaz Lütfi Akad filmi. Hüzünlü bir aşk hikâyesini anlatan film, özgün sinema diliyle, Türk sinemasının klasiklerinden sayılmaktadır.
Film, manav Halil’le pavyon şarkıcısı Sabiha’nın aşk öyküsünü doğal ve çarpıcı diyaloglarla anlatır. Dönemin diğer Türk filmlerine göre karakterler ve olaylar, gerçeğe daha yakındır. Film, Türkân Şoray’ın 1958 de başladığı sinema hayatında 1967 yılında çevirdiği Ana filmiyle aldığı ödülden sonraki ikinci büyük ödül aldığı filmdir ve oyuncunun gelecekte hem Türk sinemasının en iyi oyuncularından biri, hem geniş hayran kitlesine sahip bir yıldız olacağının işaretlerini taşır.

Filmin akılda kalıcı unsurlarından biri de, Şükran Ay’ın seslendirdiği şarkılardır. Özellikle, finalde çalan Kalbimi Kıra Kıra şarkısı, filmle özdeşleşmiştir.

vesikalı-yarim

 

Kaynak/fotoğraf: Vikipedi

Presshaber.com

 

 

 

 

Listeler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

16 fotoğrafla sosyal medyayı çalkalayan ağaçkakan gelincik hikayesi

Amatör fotoğrafçı Martin Le-May'in çektiği ve sosyal medyanın dünya gündemini meşgul...

“Ankara’da gezecek yer yok diyenlere!” 10 müthiş mekan

Ankara'da gezecek yer yok, konuk geldi nereye götüreceğim ya da...

20 güzel şiiriyle anlamı büken bir şair: Özdemir Asaf

Özdemir Asaf, sözü kavrayış biçimi ve vuruculuğu ön plana çıkarmasıyla pek çok...

Başını alıp gitmek isteyenlere 12 ülke ve kabul şartları

Usta şair Özdemir Asaf bir şiirinde şöyle diyor: "Kolay mıdır bir...

Tartışı-Yorum

Ekşi Sözlük yazarı: Biz vatan hainiyiz, sizi de vatan haini olmaya davet ediyoruz

Ekşi Sözlük yazarlarından maarri, "3 dakikada apo troll'lerinden kurtulma rehberi" adlı başlığa yazdığı entryde, "Kendinizi bu zavallılığa mahkum etmeyin, kafanızı kuma gömmeyin, farklı fikirleri duymaya tahammül edin" diyerek "Biz...

Taraflı insan, taraflı medya

“Her insan kendi içerisinde ayrı birer kainattır”, yazıp-konuştuğu şeyleri kendi fikir dünyasının renkleriyle boyar. Aristo’nun bu felsefik söylemini, laboratuvar çıktıları ile vermenin daha anlaşılır ve kalıcı olacağı kanaatindeyim. Son...

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor...