Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Hersek Lagünü’nde kızıl akbaba görüldü

Yaşam 5 Mayıs, 15:13'de eklendi


Yalova’nın Altınova ilçesinde bulunan Hersek Lagünü’nde, 3 metreye yaklaşan kanat açıklığı ile yırtıcıların en büyüklerinden olan kızıl akbaba görüldü.

Göçmen kuşların yolculukları hakkında data veren Altınova Belediyesi Kuş ve Tabiat Gözlemcisi Fatih Bülbül, Afrika’dan ülkeye giren kuşların bir kısmı Asya kıtasına göç ederken mühim bir bölümünün de Yalova il sınırlarından geçerek Avrupa’ya devam ettiklerin belirtti.

Hersek Lagünü

Bülbül, “Yırtıcı kuşlar ve leylekler uzun mesafeleri azca enerji harcayarak kat etmek için, gündüzleri yerden yükselen sıcak hava akımlarının içinde, onun kaldırıcı gücünden faydalanarak ve dönerek yükselirler. Termalin büyüklüğü bakımından, en yüksek noktaya çıktıktan sonrasında, bir sonraki termali yakalayana kadar alçalarak süzülürler. Bu sayede rotaları üstünde ilerlerken daha azca enerji harcarlar” dedi.

KIZIL AKBABA GÖZLEM KULESİ ÜZERİNDE DÖNDÜ

Göçmen kuşların daha önceki yıllarda Marmara Denizi’ni değişik rotalardan ve İzmit Körfezi’ni dolaşarak geçtiklerini sadece bu yıl Osmangazi Köprüsü’nün üstünden karşıya geçtiklerinin görüldüğünü belirten Bülbül, “Görüldü ki kuşlar çoğunlukla, sıcak hava akımının devam etmiş olduğu denizin en dar yeri olan Osmangazi Köprüsü’nün üstünden karşıya geçerek, Avrupa’ya olan yolculuğunu sürdürmektedirler. Lagün ve çevresindeki kuşların zarar görmemesi için inşaatı esnasında güzergâhına kavis verdirilen Osmangazi Köprüsü, bu manada kuşların Marmara Denizi’ni geçerken yorulmadan yollarına devam etmelerine de destek olmaktadır. Yaptığımız göç seyretme çalışmalarında yüzlerce orman kartalı ve öteki yırtıcılarla beraber leylekleri de gözlemleyerek kayıt altına aldık. Göç esnasında dikkat çeken, 3 metreye yaklaşan kanat açıklığı ile yırtıcıların en büyüklerinden önde gelen kızıl akbabanın Kuş Gözlem Kulesi’nin üstünde dakikalarca dönerek adeta bizlere şov yapmasıydı. Hersek Lagünü bilinmiş olduğu şeklinde bölgemizdeki öteki sulak alanlara oranla oldukça ufak sayılabilecek bir ekosistemdir. Su yüzeyi ortalama 150 hektar olan Lagün barındırdığı kuş türü bakımından ülkemizin önde gelen sulak alanlarından biridir. Alanda Altınova Belediyesi kuş gözlem ekibi çalışmalarını tertipli olarak sürdürmekte ve her yıl artan kuş popülasyonunu kayıt altına almaktadır” diye konuştu.

Kızıl akbaba ile Hersek Lagünü’nde bugüne dek gözlenen kuş türü sayısı 214’e çıktı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.