Hıdırellez Şenlikleri kutlama programı belli oldu

0


Edirne’de mühim bir gezim destinasyonu haline gelen Kakava-Hıdırellez Şenlikleri kutlama programı belli oldu.

Kutlamalara, 5 Mayıs Pazar günü geleneksel at yarışlarıyla başlanacak. Roman gençleri, ortalama 2 kilometrelik parkurda yük atlarıyla hünerlerini sergileyecek.

Şenlik, saat 17.30’da Sarayiçi adasında, protokol üyelerinin Kakava ateşini yakmasıyla devam edecek.

Bu yıl kutlamaların ramazan ayına denk gelmesi sebebiyle Sarayiçi’nde Hıdrellez sofrası kurulacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yapmış olduğu yazılı açıklamada, bu yıl Kakava’nın ramazan ayına denk geldiğini anımsattı.

Baharın ve ramazanın bereketinin Edirne’den tüm dünyayı sarmasını dileyen Gürkan, “Kakava ateşinin tüm dünyaya sevgi, sulh ve kardeşlik getirmesini temenni ederek herkesi 5 Mayıs Pazar günü Kakava ateşini yakmaya ve ramazanın başlangıcı sebebiyle aynı alanda 6 Mayıs sabahı gerçekleştireceğimiz Hıdırellez sahuruna çağrı ediyorum.” ifadelerini kullandı.

NEHİR RİTÜELİ

Sahurun arkasından sabahın ilk ışıklarıyla dere ritüeli gerçekleşecek.

Efsaneye gore nehirden çıkacağı beklenen Baba Fingo söylencesiyle günden güne büyüyen Kakava şenlikleri, sabaha karşı Tunca Nehri kenarında devam edecek.

Şafak sökmeden Tunca Nehri kenarına gelen Romanlar ise ayin gereği nehirde yüzlerini yıkayacak, bazı Romanlar nehire girecek, dilekler nehire bırakılacak.

Hıdırellez Şenlikleri kapsamında 6 Mayıs Pazartesi günü de Saraçlar Caddesi’nde halk oyunları gösterileri, yumurta tokuşturma, niyet çekme şeklinde etkinlikler olacak.

Son zamanlarda katılımın artması ve popülerliğinin yükselmesiyle Kakava’ya yerli yabancı pek oldukça gezgin ilgi gösteriyor.

Şirketlerin günübirlik ve konaklamalı Kakava turları düzenlemesi sebebiyle kentte yoğun bir gezim hareketliliği yaşanıyor. Bazı otellerde Kakava şenliklerinin yapılacağı tarih için yer kalmazken tur tutarları 100 liradan başlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here