Hindistan devrimci gençlerinin Erdal Eren marşı arşivlerden çıktı

0


12 Eylül darbecilerinin yaşını büyüterek 13 Aralık 1980’de idam etmiş olduğu Erdal Eren için, 1983 senesinde Danimarka’da düzenlenen 6. Internasyonal Anti-Faşist Anti-Emperyalist Gençlik Kampı’nda Hindistan Geçlik Delegasyonu tarafınca bestelenip seslendirilmiş bir marş yayımlandı.

Erdal Eren marşı, Köstebek Kolektif’in web sitesinden yayımlandı. Videonun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Temmuz 16 – Ağustos 01, 1983 tarihleri içinde Danimarka’nın Roskilde kentinde, 6. Internasyonal Anti-Faşist Anti-Emperyalist Gençlik Kampı düzenlenir. Bu kampa, aralarında Türkiye, Hindistan, ABD, Kanada, Almanya’nın da olduğu birçok ülkeden devrimci gençlik örgütleri katılır. Türkiye’de 12 Eylül faşizminin yaşandığı ve dünyada paracı sistemin tekrardan yapılanmaya girmiş olduğu bir bağlamda gerçekleşen gençlik kampı, Türkiyeli devrimcilerin etkisiyle ‘Faşizme Ölüm, Halka Özgürlük’ sloganının tüm katılımcı örgütler tarafınca benimsendiği bir atmosferde geçer.

Kampa katılan Hindistan Gençlik Delegasyonu, 12 Eylül rejiminin katlettiği Erdal Eren anısına bir marş besteleyip seslendirmiştir. Enternasyonal mücadelenin hafızasına bir damla su taşımak için, 1983 senesinde bestelenen bu marşı orijinal diliyle ve Hindu, Türkçe ve İngilizce dillerinde yazılmış sözleriyle paylaşıyoruz. Erdal Eren’in anısına saygıyla… Bu kaydı uzun seneler arşivlerinde saklayan ve bizlerle paylaşan Ferudun ve Sahilde Top’a teşekkürlerimizi sunarız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here