Hindistan’da siklon öncesi kaçış: 800 bin kişi yollara düştü

0


Hindistan’da yüzlerce köyden 800 bine yakın şahıs yarın ülkeyi tesiri altına alması beklenen Fani Siklonu öncesinde evlerini boşaltmak mecburiyetinde bırakıldı. Binlerce yardım çalışanı risk altındaki bölgelerde yaşayanların güvenli bölgelere götürülmesi için seferber oldu.

Fotoğraf: Hindistan Basın Birliği

Hızı saatte 200 kilometreyi kabul eden rüzgar estirecek olan Fani Siklonu’nun en ağır darbeyi Orissa eyaletine vurmasını bekleyen yetkililer, iki limanda faaliyeti durdurdu. Eyaletteki tüm okul ve üniversitelerde eğitime ara verildi.

Andhra Pradeş ve Tamil Nadu eyaletlerinin de büyük risk altında bulunduğunu belirten yetkililer, “Yalnız Orissa’daki Puri kentinde yaşayan 100 bin şahıs evini terk etti” dedi ve kentteki 858 senelik Jagannath Tapınağı’na zarar gelmeyeceğini umduklarını dile getirdi.

Orissa Meteoroloji Merkez Müdürlüğü, “Yukarıda belirtilen bölgeler en riskli olanlar. Sadece, minimum 11 bölge etkilenecek. Boşaltılmayan yerleşim birimlerinde yaşayanların evlerinden çıkmamalarını istiyoruz” açıklamasını yapmış oldu. Bilhassa balıkçılara denize çıkmamaları mevzusunda uyarı yapılmış oldu.

Fani Siklonu son 30 yılda Hindistan’ın doğu sahilini vuran dördüncü büyük fırtına olacak. 2017’deki Ockhi Siklonu 200 kişinin ölümüne niçin olmuştu.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here