Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Hindistan’ın asırlardır ihtişamını koruyan görkemli minaresi

Seyahat 15 Nisan, 03:53'de eklendi


Kutub Minar, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de Kuvvetii’i-İslam Camii’nin 50m. güneyinde 13.yüzyılda inşa edilmiş zafer anıtı niteliğindeki mimari şaheseri bir minare.

Hint-İslam mimarisinin başyapıtlarından kabul edilen minare, 72,5m. yüksekliği ile 14. yüzyılda Tac Mahal’in inşa edilmesine kadar Hindistan’ın, en yüksek yapısı olarak kaldı.

Gurlu hükümdarı adına Delhi’yi fetheden Kutbiddin Aybek tarafınca, İslâmiyet’in Hindistan’da kazanılmış olduğu zaferin sembolü olarak yapımı başlatılan yapıt; kendisinden sonrasında Delhi Sultanı olan damadı Şemseddin İltutmuş tarafınca tamamlatıldı ve 1368’deki onarım esnasında 5 kattan oluşan hale getirildi.

Minare, Kutub Minar adını yakınına 1235’te evliya Kutbiddin-i Bahtiyar Kaki’nin gömülmesinden sonrasında aldı. Minarenin mimarisi, Selçuklu, Gurlu ve Gazneli mimarisinin izlerini taşıyor.

1993’ten beri çevresindeki anıtlar ile birlikta UNESCO Dünya Mirası sıralamasında yer edinen Kutub Minar, gittikçe daralan beş kattan oluşan bir gövdesi olan müstakil bir yapı.

İlk üç katı kırmızı kumtaşından, dördüncü ve beşinci katları daha oldukça mermerden olan bu mimari harikasında her katın içinde mukarnaslar ve yazı kuşaklarıyla bezenmiş dört şerefe bulunuyor. Süre içinde eklemelere, uzatmalara, genişletmelere maruz kalsa da eski ihtişamını hala sakınan Kutub Minar, günümüzde Hindistan’In en fazla ziyaretçi çeken eserleri içinde içeriyor.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.