Hindistan’ın Fani Siklonu’yla zorlu mücadelesi: Sekiz ölü

0


Hindistan, ülkenin doğu sahilini dün tesiri altına alan Fani Siklonu’yla savaşım ediyor. Ülkede etkinlik gösteren PTI Haber Ajansı’nın verilerine gore sekiz şahıs yaşamını yitirdi.

Fotoğraf: Reuters

Saatte 200 kilometre hızla esen rüzgar ve aşırı yağış ve yağışın niçin selle boğuşan ülkede 1 milyona yakın şahıs doğudaki Orissa eyaletindeki evlerini terk etti. Bunların 400 bini barınaklara yerleştirilebildi. Siklon ülkeyi tesiri altına almadan başlamış olan ‘mecburi göç’ sürerken yalnız Puri kentinde 160 şahıs yaralandı.

Parlamento seçimi için nisanda başlamış olan oy verme işleminin sürdüğü ülkenin başbakanı Narendra Modi, binlerce evin, hatta köylerin tamamının sular altında kalmış olduğu, fazlaca sayıda binanın zarar görmüş olduğu, ağaçların devrildiği naturel afetin yaralarını sarmak için 140 milyon dolar (835 milyon lira) ayrıldığını deklare etti.

Puri kentinin evsahipliği yapmış olduğu 858 senelik Jaganath Tapınağı’nın zarar görmesinden kaygı eden yetkililer, fazlaca sayıda tren ve tayyare seferinin iptal edildiğini, Orissa eyaletlinde okul ve kamu müesseselerinin dinlence edildiğini, limanların hizmet veremediğini duyurdu.

Son yıllarda bölgeyi vuran en şiddetli siklonla karşı karşıya kaldıklarını belirten yetkililer, arama kurtarma çalışmalarına sıhhat ekiplerinin yanı sıra donanma gemileri ve helikopterlerin de destek verdiğini söylemiş oldu.

Fani Siklonu’nun bu akşam Hindistan’da tesirini kaybederek Bangladeş’e yönelmesi umut ediliyor.

Hindistan’da siklon öncesi kaçış: 800 bin şahıs yollara düştüCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here