Hızla yaşlanıyoruz!

0

Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr Osman İlhan, Türkiye hızla yaşlandığını, yaşlı nüfusun artmasının, yaşlılık hastalıklarının da artmasına neden olduğunu söyledi.

 

Bugün Türkiye’de 65 yaş üstünde toplam 5 milyon 750 bin kişi olduğunu kaydeden İlhan, “Buna karşılık 2025 yılında 65 yaş üstü yaşlı nüfusun sayısının 15 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Türkiye’de de yaşlı nüfus hızla artarken, tedbir alınmazsa sağlık harcamalarındaki artışlar bir tehdit haline gelebilir. Hastanede tedavi süreci tamamlanan yaşlılar için ‘kreş’ benzeri merkezler kurulmalıdır. Çünkü, yaşlı hastalara bakım, ayrı bir uzmanlık gerektiriyor.” dedi.

Bu yıl 3.’sü düzenlenen Geriatrik Hematoloji Kongresi’nin amacının öncelikle toplumda bir farkındalık oluşturmak olduğunu belirten Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr Osman İlhan, “Yaşlı nüfus hızla artarken, tedbir alınmazsa sağlık harcamalarındaki artışlar bir tehdit haline gelebilir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin hızla yaşlandığını, 2025 yılında 65 yaş üstü yaşlı nüfusun sayısı 15 milyona ulaşacağını belirten İlhan, “Dünya Sağlık Teşkilatı verilerine göre Türkiye dünyanın en hızlı yaşlanan 2. ülkesi. Türkiye, yakın geçmişte genç bir nüfusa sahipti. Bugün ise erkeklerde ortalama yaşam 73, bayanlarda 79’dur. Bugün Türkiye’de 65 yaş üstünde toplam 5 milyon 750 bin kişi var. Buna karşılık 2025 yılında 65 yaş üstü yaşlı nüfusun sayısının 15 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir.” diye konuştu.

Yaşlı nüfusun artmasının, yaşlılık hastalıklarının da artmasına neden olduğunu kaydeden İlhan, “Yaşam kalitesini kaybetmeden uzun süre yaşamak insanların en doğal hakkıdır. Sağlıkta dönüşüm programı ile insanların sağlık hizmetlerine, zamanında ulaşmaları, hem yaşam süresini uzatacak hem de yaşam kalitesini yükseltecektir.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here