Ana SayfaHaberlerSağlıkHızla yaşlanıyoruz!

Hızla yaşlanıyoruz!

Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr Osman İlhan, Türkiye hızla yaşlandığını, yaşlı nüfusun artmasının, yaşlılık hastalıklarının da artmasına neden olduğunu söyledi.

 

Bugün Türkiye’de 65 yaş üstünde toplam 5 milyon 750 bin kişi olduğunu kaydeden İlhan, “Buna karşılık 2025 yılında 65 yaş üstü yaşlı nüfusun sayısının 15 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Türkiye’de de yaşlı nüfus hızla artarken, tedbir alınmazsa sağlık harcamalarındaki artışlar bir tehdit haline gelebilir. Hastanede tedavi süreci tamamlanan yaşlılar için ‘kreş’ benzeri merkezler kurulmalıdır. Çünkü, yaşlı hastalara bakım, ayrı bir uzmanlık gerektiriyor.” dedi.

Bu yıl 3.’sü düzenlenen Geriatrik Hematoloji Kongresi’nin amacının öncelikle toplumda bir farkındalık oluşturmak olduğunu belirten Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr Osman İlhan, “Yaşlı nüfus hızla artarken, tedbir alınmazsa sağlık harcamalarındaki artışlar bir tehdit haline gelebilir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin hızla yaşlandığını, 2025 yılında 65 yaş üstü yaşlı nüfusun sayısı 15 milyona ulaşacağını belirten İlhan, “Dünya Sağlık Teşkilatı verilerine göre Türkiye dünyanın en hızlı yaşlanan 2. ülkesi. Türkiye, yakın geçmişte genç bir nüfusa sahipti. Bugün ise erkeklerde ortalama yaşam 73, bayanlarda 79’dur. Bugün Türkiye’de 65 yaş üstünde toplam 5 milyon 750 bin kişi var. Buna karşılık 2025 yılında 65 yaş üstü yaşlı nüfusun sayısının 15 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir.” diye konuştu.

Yaşlı nüfusun artmasının, yaşlılık hastalıklarının da artmasına neden olduğunu kaydeden İlhan, “Yaşam kalitesini kaybetmeden uzun süre yaşamak insanların en doğal hakkıdır. Sağlıkta dönüşüm programı ile insanların sağlık hizmetlerine, zamanında ulaşmaları, hem yaşam süresini uzatacak hem de yaşam kalitesini yükseltecektir.” ifadelerini kullandı.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Tolga Girgin’den hayrete düşüren 30 adet 3D çalışması

Sanatçı Tolga Girgin, yaptığı 3D kaligrafik çalışmalarla görenleri hayrete düşürüyor. Elektrik...

Gülüşünü gizleyen insanlar; Vietnamlılar!

Dünya tarihinde ismi önde yazılan ülkelerden olan Vietnam'da, Fransız fotoğraf sanatçısı...

Avuç içi kadar mutluluk veren özel resimler!

Rus Sanatçı  Svetlana Kolosova tarafından avuçlara yapılan resimlerden olan çalışmalar büyük...

Erdal Eren için bestelenen 10 şarkı

Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren için bestelenen 10 şarkıyı...

Tartışı-Yorum

Ölümü öldürmek, sonsuz bir umudun baharıdır…

“Evîn Biharek e…”* - Arjen Arî Bir acılar sarmalıdır sancı, zamanın derinliklerinde gezinen ve hayatın kıyılarına vurur hafızalarının unutulmayacak sesleri. “Lal bû zimanê xwezayê, Girî herikî, jan bû banî” (“Dilsizdi...

Kadim Süryanilerin Akitu Bayramı

Yerinden yurdundan edilen, sürgün halkların derdini en içten şairler dillendirir. Bu sebeple Yuhanna Bar Madeni der ki:“Ey sağduyulu!Ana vatanında kalman,Saygınlığını korur.Hakareti ve acı dolu gurbeti hor gör.Saç, başta oldukça...

Müslümanı şeytanlaştıran Kürt sorunu!

Her şey apaçık ortadayken, gerçekleri anlatmanın bu kadar zor olması nasıl bir sancıdır? Hâlbuki bir tokat yese en fazla ikincisinde kendisi de karşıdakine elini kaldırıp vuracak ve bunu da...