Hızlı Trenin otobüsle yarışı!

0
Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Konya gibi şehirlerde kullanılan hızlı trenin, bazı bölgelerde otobüs taşımacılığını etkilediği bildirildi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karayolu yolcu taşımacılığının zor bir süreçten geçtiğini söyledi. Hızlı trenle taşımacılık, özel otomobillerin sayısının artması ve uçak seferlerinin sıklaşmasının sektörü etkilediğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bize her bayram ‘Bilet fiyatlarına zam yapıyor musunuz’ diye soruyorlar. O kadar çok taşıma modunun arasında bilet fiyatlarına zam yapmak zor. Özellikle şimdilik hızlı tren bizi Ankara – İstanbul güzergahında fazla etkilemiş gibi görünmüyor ama Eskişehir -Ankara, Ankara – Konya hattında hızlı tren, otobüsleri ciddi etkiledi.”

-“Otobüs firmaları kısa mesafelere koşullanıyor”

Her yere tren ya da uçak olmaması nedeniyle otobüs firmalarının rekabeti kısa mesafelere koşullanarak yapmaya çalıştığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Biliyorsunuz 500 – 600 kilometrenin üzerinde otobüsle taşımacılık fazla rantabl gözükmüyor. Firmalarımız da bunun bilincinde. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda herkes yapılanmasını kısa mesafelere göre düzenleyecek diye düşünüyorum. Bu konuyla ilgili de yetkililerden gerekli desteği görmek istiyoruz.”

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here