Hong Kong’da kayıp Britanya konsolosluk çalışanı Çin’de gözaltına alınmış

0


Hong Kong’daki Britanya konsolosluğunda çalışan ve iki haftadır kayıp olan 28 yaşındaki Simon Çeng’in Çin’de 15 gündür gözaltında tutulduğu ortaya çıktı.

Fotoğraf: Facebook – Simon Cheng

CNN’de yer alan habere göre, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Şuang “Bu kişi Britanya vatandaşı değil, Hong Kong vatandaşı, yani Çin vatandaşı. Bu nedenle konu tamamen Çin’in iç işleriyle ilgili” dedi.

Verilen bilgiye göre Çeng Çin’in Güvenlik İdaresi Ceza Kanunu’nu ihlal etmesi nedeniyle gözaltına alındı. Bu kanun genelde suç oluşturmayan hafif kusurları kapsıyor ve genelde bir şüphelinin yargılanıp yargılanmayacağına karar verilmesi öncesinde polisin soruşturma yapabilmesi için bir ön tedbir olarak kullanılıyor.

Çeng konsolosluğun İskoçya ve diğer ülkeler arasındaki ticaretin geliştirilmesini amaçlayan İskoç Kalkınma Uluslararası Yatırım Ajansı’nda çalışıyor ve kız arkadaşının verdiği bilgiye göre 8 Ağustos günü Hong Kong’dan Çin’in sınır kenti Şenzen’e ticaret görevlisi olarak gitti.

Hong Kong ve Pekin Britanya Konsolosluklarından yapılan açıklamada “Ekibimizin bir üyesinin Şenzen’den Hong Kong’a dönerken göz altına alındığına ilişkin haberler konusunda çok endişeliyiz. Ailesine destek sağlıyor ve otoritelerden bilgi almaya devam ediyoruz” denmişti.

Twitter ve Facebook, Hong Kong’daki protestoları yönlendirmeyi hedefleyen Çin destekli hesapları kapattı

Çin devlet medyası: Hong Kong göstericileri gazeteciyi tartakladı

Hong Kong’da uçuşlar gösteriler nedeniyle bugün de iptal

Hong Kong havalimanında tüm uçuşlar gösteriler nedeniyle iptal edildi

Çin basınından Hong Kong polisine ‘güç kullan’ çağrısı: Haftaya genel grev olacak

Hong Kong’da yüz binler sokakta: ‘Çin’e iade yasası’ protesto ediliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here