ICBC Yatırım – Bankacılık Sektör Raporu

0


Takibimizdeki bankalar için beklentilerimizi faizlerdeki hızlı düşüş ve gündemdeki trend ve beklentiler paralelinde güncelliyoruz. Bu rapor ile birlikte daha önce yüzde 17 olan risksiz getiri oranı varsayımımızı yüzde 14 seviyesine çekiyoruz.

Yaptığımız revizyonlar hedef fiyatlarımızda ortalama yüzde 9 yükselişe sebep olurken, yeni hedef fiyatlar ortalama yüzde 25 yükseliş potansiyeline işaret ediyor. Nisbeten canlanan kredi büyümesi, iyileşen kar marjları ve karşılık giderlerindeki kademeli iyileşmeyi göz önünde bulundurduğumuzda 2020 yılında banka hisseleri için daha olumlu bir görüşe sahibiz. En yüksek yukarı yönlü revizyon İş Bankası ve Vakıfbank’ta gerçekleşti. Garanti Bankası için AL tavsiyemizi korurken, İş Bankası ve Vakıfbank için tavsiyemizi TUT’tan AL’a revize ediyoruz. Yapı Kredi için orta vadede olumlu beklentilere sahip olmakla birlikte, UniCredit’in olası ikincil halka arzı beklentisinin kısa vadede hisse üzerinde baskı oluşturacağını düşünüyoruz. Bu sebeple, Yapi Kredi için tavsiyemizi AL’dan TUT’a indiriyoruz. Akbank ve Halkbank için TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Artan karlılık marjları, düşen risk maliyeti ve azalan ücret geliri büyümesi 2020 yılı karlılığı üzerinde etkili olacak. Araştırma kapsamımızdaki bankaların 2020 yılında ortalama yüzde 51 net kar artışı sağlamasını bekliyoruz.

Büyüme hızlanacak…

Kamu mevduat bankaları 2019 yılında Türk Lirası cinsi kredilerde yıl başından bu yana yüzde 25 büyüme sağladı. Kamu bankalarının büyüme trendini yavaşlayarak da olsa sürdüreceğini düşünüyoruz. Öte yandan, özel bankaların düşük kaldıraç oranları ve yüksek sermaye yeterlilik rasyoları sayesinde büyüme potansiyeline sahip olduğu kanısındayız. Düşen faiz oranları sebebiyle ertelenen talebin de gerçekleşmesiyle özel bankaların 2020 yılında kredi büyümesini hızlandıracağını düşünüyoruz.

Net faiz marjında ilk yarı yılda iyileşme potansiyeli…

TCMB’nin son 3 toplantısında 10 puan faiz indirmesi sonrasında, mevduat maliyetleri Temmuz ayından bu yana yaklaşık 9 puan geriledi. Kredi faizleri de benzer şekilde yaklaşık 5-6 puan aşağı geldi. TÜFE’nin bir süre daha çift haneli seviyelerde seyredeceği beklentisiyle, mevduat maliyetlerinde düşüşün devamı için kısıtlı alan olduğu görüşündeyiz. Ancak, vade uyumsuzluğu sebebiyle bankalar 2020’nin ilk yarıyılı boyunca kredi mevduat faizi makasında iyileşme yaşayacak. Takibimizdeki bankaların net faiz marjında 2020 yılında 30 ila 50 puan iyileşme bekliyoruz. TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerinde görece stabil seyir ve swap maliyetlerindeki düşüşün net faiz marjı gelişimine katkı sunacağını düşünüyoruz.

Risk maliyeti kademeli olarak düşecek…

Toplam karşılık giderleri 2019 yılında banka net karlarının üzerinde gerçekleşti. Varlık kalitesinin banka net karları üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğini, normalleşmenin ise 2021 yılında yaşanacağını düşünüyoruz. 2020 yılında karşılık giderlerinde yüzde 25 gerileme bekliyoruz. Takipteki kredi rasyosunun 1,3 puan artışla yüzde 8,2’ye yükseleceğini tahmin ediyoruz. Ücret gelirlerindeki büyüme yavaşlayacak… Faiz oranlarındaki gerileme ve yeni yasal düzenlemelerin ücret ve komisyon gelirleri üzerinde olumsuz etki göstereceği görüşündeyiz.

Özsermaye getirisi ortalama 3,5 puan iyileşecek…

2020’de hızlanan kredi büyümesi ve artan karlılık beklentisiyle net faiz gelirlerinde yıllık yüzde 20 artış bekliyoruz. Risk maliyetinde düşüş beklentimiz ile birlikte 2020 yılında özsermaye getirisinde ortalamada 3,5 puan iyileşme bekliyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ICBC YatırımCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here