10.5 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 23, 2021

IIF Başekonomisti: ‘Kredilerde yavaşlama şart’
Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks’tan Türkiye’ye kredi artışına dikkat uyarısı geldi. TÜSİAD’ın düzenlediği “Salgın Döneminde Dünya Ekonomisi ve Türkiye’nin Makroekonomik Dengeleri” konulu video konferansta konuşan Brooks, kredilere bağımlılık nedeniyle cari açığın büyümeye devam ettiğini belirterek, büyüme için kredi artışının yavaşlaması gerektiğini söyledi. Brooks “Türkiye’de cari açık geçmişe göre fazla. Türkiye yabancı yatırımcıyı çekip bu cari açığı finanse etmekte zorlanabilir. Eğer bu kadar büyük cari açık verilirse TL’de daha fazla değer kaybı meydana gelebilir” dedi.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, büyüme için kredilerdeki artışın yavaşlaması gerektiğini söyledi. Brooks, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından video konferans yöntemiyle düzenlenen “Salgın Döneminde Dünya Ekonomisi ve Türkiye’nin Makroekonomik Dengeleri” konulu toplantıda konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİ LAZIM’

Türkiye gibi ülkelerdeki büyümenin önemli olduğunu vurgulayan Brooks, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3.6 daralacağını, 2021 yılında yüzde 5 büyüyeceğini öngördü.
“Türkiye’nin büyümesi lazım. Türkiye genç nüfusuyla, iş adamlarıyla, müteşebbisleriyle çok dinamik bir ülke” diyen Brooks sözlerine şöyle devam etti.”Türkiye’de yüksek büyüme oranları tutturulmalı ama büyüme için gereğinden fazla krediye bağımlılık olmamalı. Türkiye için önemli olan TL ya da krediler değil, büyümedir. Türkiye, Covid-19’a rağmen kredilerle büyümeyi sağlayabildi. Bu olumlu bir şey ama bedeli çok yüksek olabilir. Kredilere bağımlılık nedeniyle cari açık büyümeye devam ediyor. Krediler yatırımı değil tüketimi artırıyor. Türkiye’de tüketim genellikle ithalata dayalı. Krediler çok desteklenirse cari açık büyüyor. Türkiye’de cari açık şu anda geçmişe göre fazla. Yükselen piyasalarla karşılaştırdığımızda zor bir ortam. Türkiye yabancı yatırımcıyı çekip bu cari açığı finanse etmekte zorlanabilir. Eğer bu kadar büyük cari açık verilirse TL’de daha fazla değer kaybı meydana gelebilir.”

‘TCMB CESUR BİR ADIM ATTI’

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dünkü faiz kararından sonra TL’nin değerinde artış olduğunu hatırlatan Brooks ”Bu bizi memnun ediyor. Çünkü faiz eninde sonunda çok önemli bir araç. Kredilerdeki büyüme ancak bu şekilde dizginlenebilir. TCMB’nin attığı adım böyle bir ortamda, büyümenin bu kadar zayıfladığı, perişan olduğu bir ortamda cesurdur” diye konuştu.

Yazının Devamına Buradan Ulaşabilirsiniz

The post IIF Başekonomisti: ‘Kredilerde yavaşlama şart’ appeared first on ParaAnaliz.


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,299BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler